Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto: via REUTERS/SCANPIX/LETA

Svarīgi zināt, kā tas darbojas! Latvijā ieviests jauns risinājums iedzīvotāju brīdināšanai ārkārtas situācijās 0

No 2025. gada 1. jūlija Latvijā ir ieviesta šūnu apraide – efektīvs un mūsdienīgs risinājums sabiedrības brīdināšanai ārkārtas situācijās. Šūnu apraide papildina jau esošos informēšanas kanālus un turpmāk kalpos kā viens no agrīnās brīdināšanas instrumentiem.

Reklāma
Reklāma
Nedrīkst ignorēt: trīs pazīmes, kas liecina, ka D vitamīna ir par daudz
Krievu ģimenes lūdz neatgriezt no gūsta viņu tuviniekus, bet atstāt Ukrainā: kas noticis? 43
Kokteilis
Smaida kā saulītes! 3 vispozitīvākās zodiaka zīmes – laimīgi tie, kas viņu tuvumā
Lasīt citas ziņas

Par šūnu apraides ieviešanu tika paziņots Iekšlietu ministrijā preses konferencē, kurā piedalījās iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis, Iekšlietu ministrijas informācijas centra priekšnieks Āris Dzērvāns, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta priekšnieks pulkvedis Mārtiņš Baltmanis, “Latvijas Mobilais Telefons” viceprezidents tehnoloģiskajos jautājumos Gunārs Danbergs, “Bite Latvija” ģenerāldirektors Mindaugas Rakauskas un “Tele2” tehniskā departamenta direktore Līga Krūmiņa.

Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis: “Šūnu apraide, kas Latvijā darbojas pēc radio apraides principa, ir jauns papildu rīks, kas ļaus iekšlietu dienestiem operatīvi apziņot cilvēkus par dažāda veida apdraudējumiem vai krīzes situācijām – sākot no dabas stihijām līdz pat militāram apdraudējumam. Šis ir svarīgs elements kopējā agrīnās apziņošanas sistēmā līdzās līdz šim jau zināmajiem un iepazītajiem apziņošanas veidiem, tostarp trauksmes sirēnām, paziņojumiem plašsaziņas līdzekļos, sociālajos medijos u.c., turklāt šūnu apraide ļauj daudz precīzāk mērķēt informāciju par ārkārtas situāciju tieši tiem cilvēkiem, kuri atrodas krīzes skartajā reģionā, tā dodot iespēju precīzāk vadīt krīzi pretī risinājumam. Esmu gandarīts par ļoti veiksmīgo Iekšlietu ministrijas Informācijas centra un VUGD sadarbību ar visiem Latvijā strādājošajiem mobilo sakaru operatoriem – viņu iesaiste šūnu apraides sistēmā nostiprina mobilo operatoru lomu kopējā sabiedrības drošības arhitektūrā.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Šūnu apraides paziņojumi tiks izmantoti, lai nekavējoties brīdinātu konkrētā teritorijā esošos iedzīvotājus par potenciāliem apdraudējumiem, piemēram: bīstamiem laika apstākļiem, plūdiem, ķīmisku vielu noplūdēm, bīstamām personām, pazudušiem bērniem u.c. gadījumiem.

Šūnu apraide paredz šādus agrīnās brīdināšanas paziņojumu veidus:

Sarkanais brīdinājums (Presidential Alerts)

Oranžais brīdinājums (Extreme Alerts)

Dzeltenais brīdinājums (Severe Alerts)

Bērna pazušanas brīdinājums (Missing Child Alerts)

Apdraudējuma beigas (End of Threat Alerts)

Mācību brīdinājums (Exercise Alerts)

Svarīgi atzīmēt, ka šūnu apraides paziņojumi nav SMS ziņas. Mobilajos telefonos agrīnās brīdināšanas paziņojumi tiks rādīti speciālā formātā ar atšķirīgu skaņas signālu, tos nevarēs modificēt vai pārsūtīt citiem tālruņiem. Šie paziņojumi atšķirsies no ierastajām īsziņām, e-pastiem un sociālo tīklu ziņām, jo tie ir iebūvēti kā atsevišķa funkcionalitāte.

Šūnu apraide darbojas līdzīgi kā radio – tā nenodrošina atgriezenisko saiti no saņēmēja un netraucē ierasto saziņu. Paziņojumi ir bez maksas, tiem nav nepieciešama iepriekšēja reģistrēšanās vai abonēšana. Paziņojums tiek saņemts, ja mobilais tālrunis atrodas konkrētā mobilo sakaru torņa uztveršanas zonā.

Paziņojumus varēs saņemt mobilajos telefonos, kas darbojas visās mobilo sakaru tīkla paaudzēs. Mobilie telefoni saņems paziņojumus neatkarīgi no abonēšanas, ja tie atrodas mobilo sakaru tīklu apraides zonā, tostarp tūristu, viesstrādnieku, studentu un citu sabiedrības grupu, kas viesojas Latvijā, telefoni. Tā kā šūnu apraides tehnoloģija pasaulē darbojas jau daudzus gadus, tad šūnu apraides paziņojumus varēs saņemt arī uz “podziņtelefoniem”, ja ražotājs paredzējis tādu funkcionalitāti.

Reklāma
Reklāma

Brīdinājuma paziņojumi tiks izplatīti latviešu valodā, un atsevišķos gadījumos tiem var tikt pievienots arī tulkojums angļu valodā. Paziņojumu saņemšanu un attēlojumu viedtālruņos nodrošina attiecīgās operētājsistēmas izstrādātāji. Tālruņu lietotājiem jāņem vērā, ka Android ierīcēs Paziņojumu nosaukumi būs redzami latviešu valodā tikai tad, ja ierīcei ir pieejama un aktivizēta latviešu valodas lietotāja saskarne. Apple ierīcēs šobrīd pilnvērtīga latviešu valodas saskarne nav pieejama, tāpēc Paziņojumu nosaukumi būs redzami angļu vai lietotāja izvēlētajā valodā.

Iedzīvotāji tiek aicināti regulāri atjaunināt sava tālruņa operētājsistēmu, lai nodrošinātu korektu un savlaicīgu šūnu apraides paziņojumu saņemšanu.

Šūnu apraides ieviešanas projekta izmaksas bija 3,4 miljoni eiro, no tiem 2,9 miljoni eiro – Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) finansējums

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.