Publicitātes foto

Tehnoloģiju gada bilance. Huawei ietekme Eiropā? 0

2022.gads lielākajai daļai eiropiešu, jādomā, asociēsies ar kara tēmu un savstarpēju atbalstu. Taču arī tehnoloģiju jomā 2022 bijis nozīmīgs, iesākot realizēt vienu no Eiropas ambiciozākajiem mērķiem – “2030 digitālo kompasu”. Šo desmitgades plānu izstrādājuši Eiropas vizionāri un redzam, ka būtisks progress nepieciešams Latvijai.

Reklāma
Reklāma
Latvijai tuvojas aukstuma vilnis! Sinoptiķi par laiku jaunnedēļ
Kokteilis
15 saderīgākie zodiaka zīmju pāri: viņiem ir pa spēkam radīt ideālu ģimeni
Ķīna un Turcija sagādā Krievijai nepatīkamu “pārsteigumu” 34
Lasīt citas ziņas

Eiropas spēja pārvarēt izaicinājumus tika krietni pārbaudīta iesākoties globālajai Pandēmijai un visu digitālās pārveides tempu mainīja pasaules ekonomikas spožums un reizē – posts – decentralizācija un piegādes ķēdes ārpus vecā kontinenta, lai nodrošinātu digitālā satura faktisku pieejamību. Tā piemēram, tikai 14% Eiropas lielapdzīvoto teritoriju ir pieejams pilnvērtīgs 5G tehnoloģiju standarta pieslēgums. Daļēji tas saistīts arī ar valstu lēmumiem ierobežot ierīču piegādātāju loku, kas spēj nodrošināt pilnvērtīgu 5G ieviešanu.

Huawei ilgstoši attīstījis sadarbību ar dažādiem Eiropas augstākās akadēmiskās izglītības un inovāciju centriem un var lepoties, ka iedzīvina savu stratēģiju – Eiropā radītais kalpo Eiropai. Digitālām infrastruktūrām, kas kalpo pilsoņiem, MVU, publiskajam sektoram un lieliem uzņēmumiem, ir vajadzīga augstas veiktspējas datošana un vispusīga datu infrastruktūra. Vēl tikko Huawei prezentēja jaunāko praktisko devumu, kuru varētu izmantot arī Eiropas nācijas, savā datu un digitalizācijas transformācijā – Huawei izstrādājis modulāru datu centru aprīkojumu, kas kā savienoti konteineri var tikt uzstādīti jebkur uz zemeslodes un nepilnā darba nedēļā – 5,5 dienu laikā sāk atbalstīt tikko kā uzstādītu 5G tīklu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Digitālās ekonomikas un sabiedrības indekss 2022. gadā Latvijai nav īpaši komplimentārs. Nacionālā pozīcija kopumā ir 17 ES un atpaliek no vidējā līmeņa. Taču komponente, kurā Latvija ir vistālāk no pārējām dalībvalstīm ir digitālo tehnoloģiju integrācija – te Latvija atrodas tikai 23 vietā, starp 27 Savienības dalībvalstīm.

To Latvijas uzņēmumu īpatsvars, kuri izmanto mākoņpakalpojumus (22 %), ir krietni zemāks par ES vidējo rādītāju — 34 %.

Ķīnas koncerna mākoņpakalpojumi ir jaudīgākie pasaulē – to apliecina plašā viedā mākoņa izmantošanas prakse. Huawei 2022.gadā panācis ievērojamu progresu dažādu mākoņošanas servisu izveidē – vēl šogad LA lasītāji varēja iepazīties ar novitāti – Huawei Cloud. Tāpat – Huawei jau ilgstoši attīsta dažāda līmeņa inovāciju vidi pašā koncernā, skolās, akadēmiskās izglītības centros un sadarbībā ar citiem komersantiem – jo tieši spēja inovatīvā veidā piedāvāt atbildes uz ikdienas izaicinājumiem arī raksturo veiksmīgu digitālo integrāciju.

Latvija veido valdības un akadēmisko spēku t.s. federēto (decentralizēto) mākoni.

Federētie mākoņi ir mākoņu pakalpojumu arhitektūras modelis, kurā vairākas organizācijas vai uzņēmumi apvieno savus mākoņu resursus, lai nodrošinātu plašākas pakalpojumu iespējas un izmantošanu. Federētais mākonis var ietvert vairākas mākoņu infrastruktūras un pakalpojumu platformas, kas piedāvā dažādas mākoņu pakalpojumu iespējas, piemēram, datu glabāšanu, apstrādi, analīzi un tā tālāk.

Reklāma
Reklāma

Federētie mākoņi var radīt virkni priekšrocību piemēram federētais mākonis ļauj izmantot plašāku pakalpojumu klāstu, jo tas apvieno dažādus mākoņu resursus no dažādām organizācijām vai uzņēmumiem. Tāpat tas ļauj viegli pārslēgties starp dažādiem mākoņu resursiem, lai atbilstu mainīgajiem uzdevumiem un vajadzībām.

Tiek uzskatīts, ka šāds mākonis var nodrošināt lielāku datu un informācijas drošību, jo tas izmanto dažādas mākoņu platformas, kas var būt atšķirīgas vietās un ar dažādiem drošības līmeņiem.

Lielākās diskusijas gan ir par to vai šāds mākonis var palīdzēt samazināt izmaksas, jo tas ļauj izvēlēties optimālākos mākoņu resursus atbilstoši konkrētajiem uzdevumiem un vajadzībām. To nereti pavada arī ierobežojumi, kas saistīti ar federēto mākoņu izmantošanu, piemēram, sarežģītāka infrastruktūras pārvaldība un lielākas komplikācijas, ja nepieciešams pārslēgties starp dažādiem mākoņu resursiem.

Taču gada būtiskākā mācība un skaudrā atskārsme – Eiropā aptuveni 20 % pieaugušo trūkst pamata digitālo prasmju. Huawei piedāvā savu risinājumu, lai šo situāciju izmainītu un nākotnē digitālā mūžizglītība būtu ne vien prasme lietot tehnoloģiju minimumu, bet arī atšķirtu viltziņas, spētu izvairīties no viltotiem e-pastiem, kuru mērķis ir iegūt līdzekļus. Digitālās prasmes ir svarīgas, jo tās palīdz cilvēkiem strādāt un mācīties efektīvāk, kā arī veidot un uzturēt sociālas attiecības un izmantot dažādas tehnoloģijas, lai atrisinātu ikdienas problēmas – spēja gūt zināšanas dzīves laikā var palīdzēt cilvēkiem adaptēties mainīgajā vidē un karjerā un uzturēt konkurētspējīgumu.

Kā minēts Eiropas DESI ziņojumā – digitālo tehnoloģiju integrāciju kavē arī investīciju trūkums pētniecībā un izstrādē, kvalificētu darbinieku trūkums un nepietiekama savienojamība lauku apvidos.

Un te atgriezāmies pie šī raksta sākumā minētā – 5G iedzīvināšanai nepieciešams partneris, kas spēj piegādāt atbilstošo tehnoloģiju pamatbāzi. Huawei savā inovāciju ceļā un īpaši šogad ir pierādījis, ka spēj būt ilgtspējīgs partneris Eiropai un ir gatavs sadarboties nacionālo un Eiropas kopējo digitālo mērķu sasniegšanā!

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.