Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: EPA/SCANPIX

Ukraina veic triecienu militārajam lidlaukam Krimā 0

Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 1
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
TV24
“Jāklausās, ka esam šmaukušies.” Par netaisnību un piemaksām tiem pensionāriem, kuri strādājuši padomju laikā
Lasīt citas ziņas

Ukrainas valdībai izvairoties oficiāli apstiprināt vai noliegt raķešu triecienu Krievijas militārajam lidlaukam Krimā, vairākas Ukrainas amatpersonas atzinušas, ka šis trieciens ievada Ukrainas spēku pret­uzbrukumu Krievijas iebrucējiem valsts dienvidos.

Vai sācies Ukrainas pretuzbrukums?

Sprādzieni Krievijas militārajā lidlaukā Kremļa 2014. gadā anektētajā Krimas apgabalā signalizē par Ukrainas pretuzbrukuma sākumu, ievadot kritiski svarīgu jaunu posmu Maskavas izraisītajā karā pret Kijivu, atzīmē izdevums “Politico”, atsaucoties uz divām Ukrainas amatpersonām, kas vēlējās saglabāt anonimitāti, jo nav pilnvarotas sniegt publiskus paziņojumus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ukrainas spēki pēdējās nedēļās ir centušies atgūt teritoriju valsts dienvidos pie Hersonas pilsētas, ko Krievijas karaspēks ieņēma jau iebrukuma sākumā. Sprādzienos aviācijas bāzē Krievijas okupētajā Krimas pussalā iznīcināta aviācijas munīcijas noliktava un aptuveni desmit lidmašīnas.

Ukrainas Bruņoto spēku Gaisa spēku pavēlniecības pārstāvis Jurijs Ignats pavēstījis, ka Saki militārajā lidlaukā Krimā atradās Krievijas karaspēka lidmašīnas “Su-30 SM”, “Su-24”, “Il-76” un citi lidaparāti, kas tika aktīvi izmantoti karadarbībā Ukrainā. Ignats norādīja, ka Krievijas gaisa spēki bez pārtraukumiem patrulē gaisa telpā Ukrainas teritorijā un Melnās jūras piekrastē, mainot tikai lidmašīnas un apkalpes. Kopumā Krimas apgabalā ir pieci lidlauki, no kuriem Krievija var veikt uzlidojumus un raķešu uzbrukumus Ukrainai, un tas rada lielus draudus, turklāt Krievijai vēl ir desmitiem lidlauku Baltkrievijā un pašā Krievijā, piebilda Ignats.

Viņš norādīja, ka, spriežot pēc pieejamajiem video­materiāliem, sprādzienos iznīcināts aptuveni ducis lidmašīnu un aviācijas munīcija.

Krievijas Aizsardzības ministrija paziņoja, ka ugunsgrēku izraisījusi aviācijas munīcijas detonācija. Vēlāk kāds avots ministrijā ziņu aģentūrai TASS norādīja, ka lidlaukā esot pārkāptas ugunsdrošības prasības.

Laikraksts “The New York Times”, atsaucoties uz augsta ranga Ukrainas militārpersonu, vēsta, ka aiz sprādzieniem lidlaukā okupētajā Krimā, iespējams, stāv Ukrainas spēki. Ukrainas prezidenta biroja vadītāja padomnieks Mihailo Podoļaks gan izteicies, ka Kijiva neesot saistīta ar sprādzieniem militārajā lidlaukā Novofedorivkā. Neatkarīgi eksperti atzīmē, ka Kremlis nevēlas atzīt, ka Rietumu piegādātie modernie ieroči dod iespēju Kijivai veikt pretuzbrukumus Krievijas spēkiem jebkurā vietā Ukrainas teritorijā. Britānijas aizsardzības ministrs Bens Voless intervijā raidsabiedrībai BBC paziņojis, ka “Ukrainai ir tiesības aizstāvēties, lietojot spēku, lai atgūtu savu teritoriju un atspiestu iebrucēju”.

Reklāma
Reklāma

Krievijas spēki nekur Ukrainas teritorijā nevar justies droši

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis paziņojis, ka “Krievijas karš pret Ukrainu un pret visu brīvo Eiropu sākās Krimā un tam jābeidzas Krimā – ar tās atbrīvošanu”. Trieciens Krievijas spēkiem Kremļa anektētajā Krimā, kur līdz šim nebija notikusi aktīva karadarbība, ir izaicinājums prezidentam Vladimiram Putinam un pazemojums viņa bruņotajiem spēkiem.

Tas ir vēstījums, ka Krievijas spēki nekur Ukrainas teritorijā nevar justies droši, atzīmē “Politico”, atsaucoties uz Ukrainas amatpersonu. Kremlim nav vēlmes apsūdzēt Ukrainu triecienā Krimas lidlaukā, jo tas liecinātu par Krievijas pretgaisa aizsardzības iekārtu neefektivitāti, ko pierādīja Ukrainas spēku veiktā Krievijas kreisera “Moskva” nogremdēšana aprīlī, paziņojis Ukrainas Iekšlietu ministrijas padomnieks Antons Geraščenko.

Analītiķu ieskatā, tuvākajos mēnešos gaidāmas smagas cīņas ekonomiski un stratēģiski svarīgajos Hersonas, Zaporižjas un Doneckas apgabalos, kas veido zemes tiltu no Krievijas uz Krimu, atgriežot Ukrainu no Azovas un Melnās jūras. Kremlis izdala Krievijas pases Hersonā dzīvojošajiem ukraiņiem un ir ieviesis apgrozībā Krievijas rubli. Ukrainas amatpersonas bažījas, ka Krievija centīsies izmantot tās ielikteņus un vietējos kolaborantus, lai septembrī sarīkotu nelikumīgus referendumus okupētajās Ukrainas teritorijās.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.