Publicitātes foto

Uz mežu pēc jaunām zinībām! 3

“Jo urbanizētāki paliekam, jo mazāk bērniem iznāk ikdienā iziet laukā, jo lielāka ir viņu vēlme izrauties dabā,” saka AS “Latvijas valsts meži” (LVM) vides izglītības vadītāja Līga Abizāre. Ne velti mēdz teikt, ka daba ir vislabākā mācību klase un skolotāja.

Reklāma
Reklāma
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
TV24
“Viņi ir gatavi uz visādām neģēlībām.” Kas mudinātu Putinu pieņemt lēmumu uzbrukt NATO?
Veselam
Neviens to pat nenojauta – pasaulē populāros kosmētikas produktos vēzi izraisošas ķīmiskas vielas 800 reižu pārsniedz normu 33
Lasīt citas ziņas

Līga Abizāre atzīst, ka interese par mācībām dabā ar katru gadu pieaug, un LVM daudzveidīgajās skolu programmās mežu ik gadus izzina vairāk kā 20 tūkstoši bērnu, jauniešu un skolotāju. “Skaidrs, ka visas mācību stundas nav jāpārceļ ārā, taču to dažādošanai jāizmanto arī šis milzīgais dabas resurss. Jo sevišķi tas attiecas uz to mācību vielu, kas saistīta ar dabas zinātnēm un arī ar matemātiku. Tās ļoti uzskatāmi var sasaistīt ar reālo dzīvi, kaut vai čiekuru skaitīšanā un laukumu mērīšanā, piemēram, izmērot dabā hektāru,” saka LVM vides izglītības vadītāja.

Visas LVM piedāvātās aktivitātes pirmsskolas vecuma bērniem un skolu jauniešiem ir integrētas mācību saturā, saskaņotas un kopīgi veidotas ar Valsts izglītības satura centru, kā arī ar Latvijas Universitātes Starpnozaru izglītības inovāciju centru. Tomēr izvēle piedalīties šajās programmās vai nē, ir pašu izglītības iestāžu ziņā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kopš 2005.gada, kad startēja ekoprogramma pirmskolas vecuma bērniem “Cūkmena detektīvi”, to apmeklējuši vairāk kā 39 000 bērnu. Šī programma domāta 5 – 7 gadus jauniem bērniem un tās apgūšana dalīta divos gados. Pirmajā no tiem bērni apgūst četras tēmas — “Meža netīrie noslēpumi”, “Cūkmenam pa pēdām”, “Mežs rotaļlietu kastē” un “Audzēsim skābekli!”, savukārt otrajā gadā viņus kopā ar audzinātāju rudenī, ziemā un pavasarī gaida trīs izzinoši piedzīvojumi mežā.

Absolūts līderis ir “Mammadaba meistarklase”, kurā kopš 2006.gada izglītoti vairāk kā 76 tūkstoši skolēnu. Šī programma aicina 1.–6. klases skolēnus apgūt mācību stundas ārpus klases, kopā ar skolotāju paveicot trīs meistardarbus. “Āra meistarstundā” bērni novērtē dabas bagātības, vairākas mācību stundas pavadot skolas pagalmā, parkā vai mežā un izmantojot dabas materiālus. “Koka meistarstiķa” galvenais uzdevums ir iemācīt gudri izmantot mūsu lielāko dabas bagātību koksni, un izveidot kādas funkcionālas lietas no koksnes vai tās pārstrādes produktiem, kā, piemēram, papīra vai kartona. Savukārt “Meža meistardiena” būtībā ir pārgājiens mežā, kurš ļauj saprast, ka šādā piedzīvojumā var doties jebkurā gadalaikā. Galvenais ir piemērots apģērbs, kas ļauj izbaudīt arī lietu un sniegu!

Un, protams, 6.klašu audzēkņiem domātās  LVM meža ekspedīcijas, kuras sešu to pastāvēšanas gadu laikā izbaudījuši vairāk kā 35 tūkstoši skolēnu. Ekspedīcijas norisinās 11 dažādās Latvijas vietās, un to saturs veidots atbilstoši 6. klašu dabaszinību mācību programmai. Šī pārgājiena mērķis ir parādīt skolēniem, kā dabaszinībās iegūtās zināšanas izmantojamas ikdienas dzīvē, ļaut apzināties cilvēka ietekmi uz meža ekosistēmu un veidot izpratni par mežu saglabāšanu nākamajām paaudzēm

Līga Abizāre stāsta, ka visās šajās programmās akcents likts tieši uz darbošanos un mācīšanos dabā. “Dodoties ekspedīcijās, skolas pašas meklē autobusus, brauc uz mežu un iziet šo aptuveni divus kilometrus garo maršrutu ar 10 pieturām. Visas programmas ir bezmaksas, taču skolotājiem pašiem jāiegulda daudz laika  un darba, lai īstenotu kādas no mūsu piedāvātajām aktivitātēm. Noslēgumā mēs sniedzam atgriezenisko saiti gan konkursu veidā, gan arī piešķirot labākajiem balvas. Tomēr galvenais ir pats process, un tā lielākā balva visiem ir dabā pavadītā diena,” viņa uzsver.

Reklāma
Reklāma

Visiecienītākais meža ekspedīciju laiks ir vai nu rudens sākumā — septembrī un oktobrī, vai arī pavasara mēnešos aprīlī un maijā. Tomēr, kā uzsver Līga Abizāre, mūsu platuma grādos, atbilstoši saģērbjoties, var doties laukā jebkuros laika apstākļos. Tādos LVM objektos kā  Latvijas valsts mežu dabas parks Tērvetē, Kalsnavas aborētums, kurā var aplūkot vairāk kā 300 dažādu sugu un šķirņu skuju kokus, un Vijciema čiekurkalte, ekspedīcijās var doties visos gadalaikos. Turklāt ziemā kā Tērvetē, tā Kalsnavā bērniem ir iespēja apmeklēt radošās darbnīcas un darboties ar dažādiem koka meteriāliem, vai, piemēram, liet sveces.

Savukārt 8. un 9. klases aicinātas veikt pētījumus mežā, saistot mācības ar reālo dzīvi ģeogrāfijas, bioloģijas, matemātikas un tehnoloģiju priekšmetos. Te liels palīgs ir LVM piedāvātais jaunums — digitālā spēle “Mežotājs”, kura ļauj skolēniem iegūt pētnieciskās prasmes digitālā vidē, lai pēc tam tās liktu lietā arī lauka darbā. Iespējams piedalīties arī šīs spēles sacensībās, kuru 1.kārtā jāveic digitālais pētījums, bet 2.kārtā — pētījums mežā. Sacensību nolikumu kā arī pašu spēli var atrast vietnē https://mezotajs.lv

Taču ne jau bērni vien izzina mežu. LVM piedāvā arī tālākizglītības kursus pedagogiem, kurus saista meža integrācija mācību procesā. Vasarās trīs dienu garumā skolotājiem tiek rīkotas īpašas meža izglītības un pedagogu radošās atpūtas nometnes, uz kurām tiek aicināti gada aktīvākie skolotāji, kas iesaistījušies LVM vides izglītības programmās. Bet visus tos Latvijas iedzīvotājus, kuriem ir tuvs mežs un daba, gaida tradīcijām bagātās ikgadējās Meža dienas.