Laukos
Graudkopība

VAAD: Uz nesen sētajiem ziemājiem novērojamas dažādas slimības0


Kāpostu cekulkode.
Kāpostu cekulkode.
Foto: VAAD

Gaisa temperatūrai kļūstot vēsākai un nokrišņu daudzumam palielinoties, pašlaik slimības novērojamas ne tikai uz veģetācijas beigu periodā esošajiem augiem, bet arī uz nesen sētajiem ziemājiem, liecina Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) informācija.

VAAD dati liecina, ka rapšu neīstās miltrasas attīstība sastopama vidēji ar 4% izplatību, bet krustziežu sausplankumainība novērota ar 4% vidējo izplatību.

Ziemas rapšu vidēji trīs līdz piecu attīstības stadiju jaunās lapas iecienījušas laputis, rāceņu balteņu kāpuri un alotājmušu kāpuri, tomēr līdz ziemai šie kaitēkļi būtisku kaitējumu augiem nenodarīs.

Arī kukurūzas sējumos rudenī izplatījušās slimības, kas skārušas kukurūzas vālītes. Šonedēļ kukurūzu lielajos tīrumos novērota fuzarioze ar 8% izplatību, bet melnplauka sastopama vidēji ar 4% izplatību.

Tikmēr kāpostu stādījumos izplatītas bija kāpostu cekulkodes un to kāpuri. Patlaban aizvien galviņkāpostu stādījumos var novērot lidināmies cekulkožu un kāpostu balteņu imago. Tās kāpostgalvas, kuras kaitēkļi apskādējuši, ir pakļautas slimību infekciju riskam – pelēkajai puvei un baltajai puvei.

Uz augļiem novērotas dažādu kaitēkļu atstātās pēdas. Šonedēļ kraupja vidējā izplatība sasniegusi 14%, – stipras kraupja infekcijas rezultātā uz augļiem veidojas plaisas, kurās attīstīties var augļu parastā puve, arī pēc ievietošanas noliktavā. Ābolu tinēju kāpuri augļos izplatījušies 4% apmērā. To bojājumi atpazīstami pēc alojumiem augļos un kāpuru atstātajiem ekskrementiem ābola serdes daļā.

VAAD atgādina, ka kaitēkļi patlaban meklē piemērotas vietas ziemošanai, tādēļ, lai samazinātu to izplatību nākamajā sezonā, jāsamazina kaitēkļiem piemērotās ziemošanas vietas – no augļu koku stumbriem jānotīra ķērpji, nost lūpošā miza, sūnas un jāsavāc nobirušās lapas. Kukaiņi ziemo arī augsnes virskārtā, tādēļ var izmantot gan augsnes rušināšanu, kā arī aizvākt ziemošanai piemēroto mulčas materiālu, ja tāds ir, piemēram, ap ogu krūmiem. Augļkopjiem jāizvērtē, cik liela bijusi kāda kaitēkļa invāzija dārzā un vai ir nepieciešams samazināt to ziemošanas vietas.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Raivis Šveicars
Laukos
Ražo lielākos bērza saplākšņus pasaulē, izmantojot tikai Latvijā augušus bērzus
1 diena
ZB
Zigmunds Bekmanis
Laukos
Aizved mani uz Mākoņkalnu jeb 10 iemesli, kāpēc brīvdienas pavadīt Rāznas nacionālajā parkā 1
3 dienas
LE
LETA
Laukos
Āfrikas cūku mēris pirmo reizi konstatēts Virgas pagastā
3 dienas

Lasītākie

AD
Artis Drēziņš
Latvijā
Filmu cienīgas intrigas Latvijā – par bandītiem, kuri spridzināja cilvēkus, bēga uz Krieviju un meloja policijas labā
3 stundas
ML
Māra Libeka
Latvijā
Caurumi paver ceļu koronavīrusam. Kas glābs – obligātas maskas iebraucējiem, jauna vīzu politika vai ārsts lidostā?
3 stundas
LE
LETA
Dabā
Kurā Latvijas pusē šodien līs lietus?
2 stundas
IE
Ināra Egle
Latvijā
Varavīksnes, 9. maija vai 18. novembra Rīga? Spēle “grozoties” tikai ap trim sāncenši 3
2 stundas
LA
LA.LV
Laukos
“Turpinām augt un investēt!” Covid-19 dēļ attīstība laukos neapstājas
3 stundas