Laukos
Graudkopība

VAAD: Uz nesen sētajiem ziemājiem novērojamas dažādas slimības0


Kāpostu cekulkode.
Kāpostu cekulkode.
Foto: VAAD

Gaisa temperatūrai kļūstot vēsākai un nokrišņu daudzumam palielinoties, pašlaik slimības novērojamas ne tikai uz veģetācijas beigu periodā esošajiem augiem, bet arī uz nesen sētajiem ziemājiem, liecina Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) informācija.

VAAD dati liecina, ka rapšu neīstās miltrasas attīstība sastopama vidēji ar 4% izplatību, bet krustziežu sausplankumainība novērota ar 4% vidējo izplatību.

Ziemas rapšu vidēji trīs līdz piecu attīstības stadiju jaunās lapas iecienījušas laputis, rāceņu balteņu kāpuri un alotājmušu kāpuri, tomēr līdz ziemai šie kaitēkļi būtisku kaitējumu augiem nenodarīs.

Arī kukurūzas sējumos rudenī izplatījušās slimības, kas skārušas kukurūzas vālītes. Šonedēļ kukurūzu lielajos tīrumos novērota fuzarioze ar 8% izplatību, bet melnplauka sastopama vidēji ar 4% izplatību.

Tikmēr kāpostu stādījumos izplatītas bija kāpostu cekulkodes un to kāpuri. Patlaban aizvien galviņkāpostu stādījumos var novērot lidināmies cekulkožu un kāpostu balteņu imago. Tās kāpostgalvas, kuras kaitēkļi apskādējuši, ir pakļautas slimību infekciju riskam – pelēkajai puvei un baltajai puvei.

Uz augļiem novērotas dažādu kaitēkļu atstātās pēdas. Šonedēļ kraupja vidējā izplatība sasniegusi 14%, – stipras kraupja infekcijas rezultātā uz augļiem veidojas plaisas, kurās attīstīties var augļu parastā puve, arī pēc ievietošanas noliktavā. Ābolu tinēju kāpuri augļos izplatījušies 4% apmērā. To bojājumi atpazīstami pēc alojumiem augļos un kāpuru atstātajiem ekskrementiem ābola serdes daļā.

VAAD atgādina, ka kaitēkļi patlaban meklē piemērotas vietas ziemošanai, tādēļ, lai samazinātu to izplatību nākamajā sezonā, jāsamazina kaitēkļiem piemērotās ziemošanas vietas – no augļu koku stumbriem jānotīra ķērpji, nost lūpošā miza, sūnas un jāsavāc nobirušās lapas. Kukaiņi ziemo arī augsnes virskārtā, tādēļ var izmantot gan augsnes rušināšanu, kā arī aizvākt ziemošanai piemēroto mulčas materiālu, ja tāds ir, piemēram, ap ogu krūmiem. Augļkopjiem jāizvērtē, cik liela bijusi kāda kaitēkļa invāzija dārzā un vai ir nepieciešams samazināt to ziemošanas vietas.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

VS
Viesturs Sprūde
Latvijā
Krievijai uzdāvinātā Abrene arī jāiekļauj Latvijai nodarīto zaudējumu aprēķinā. Ineta Ziemele par miera līgumu un nākamo paaudžu uzdevumu 6
Intervija 9 stundas
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
Maluzvejniecībā pieķer Valsts vides dienesta amatpersonu
5 stundas
LE
LETA
Ekonomika
CSDD vairs pati nenodrošinās auto tehnisko apskati. Būs jauna apskates sistēma
8 stundas
LA
LA.LV
Pasaulē
“Būšu cinisks, bet labāka diktatora Baltkrievijā pagaidām nav.” Jānis Jurkāns par situāciju Baltkrievijā 6
7 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Tukuma pusē traģiskā ugunsgrēkā dzīvību zaudējis varonīgs četru mazbērnu vectēvs
4 stundas