Foto: Anda Krauze

Vainagā ievīta mīlestība. Regīne Devīte darina Adventes vainagu no skatītāju rozēm. MEISTARKLASE 0

Valmieras Drāmas teātra aktrise Regīna Devīte neizmet nevienu rozi, vai to būtu nesuši skatītāji, draugi vai radi. Šos cēlos ziedus viņa izkaltē un piešķir tiem otru mūžu, no rozēm darinot Adventes vainagu.

Reklāma
Reklāma

Kopīgi krātas

“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
RAKSTA REDAKTORS
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 80
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns 19
Lasīt citas ziņas

Vienam vainagam vajagot ap 150 vai pat vairāk rožu – gan ar lieliem ziediem, gan maziem un gareniem, gan pavisam sīkiem, lai varētu veidot regulāru apļa formu. – Esmu liela puķumīle. Kad man uzdāvina rozes, vispirms ielieku vannā, lai atdzeras, tad zem ūdens apgriežu kātus. Vēlāk, kārtojot vāzē, šīs karaliskās puķes cenšos saglabāt svaigas, cik vien ilgi iespējams. Tiesa, ja tās vēlas izmantot Adventes vainaga darināšanai, nevajadzētu gaidīt, kad ziedi sāk vīst, bet ātrāk pakarināt, lai kārtīgi izkalst, – stāsta Regīna.

Aktrise atklāj, ka teātra ļaudis jau zina viņas vājību un rozes bieži vien atdod viņai, īpaši stiprā dzimuma pārstāvji. Kad rozes kārtīgi izkaltušas, aktrise nogriež tām galviņas un saliek kārbiņās, lai uzglabātu. Viņa dekoriem izmanto gan paplaukušos ziedus, gan pumpurā esošos, kas kompozīcijā ļoti labi izskatoties. Ar dažādu izmēru ziediem esot vieglāk veidot vainaga apaļo formu, uzsver Regīna. – Adventes vainaga apļa forma simbolizē pilnību, vienotību, laiku un bezgalību.

CITI ŠOBRĪD LASA

Simboliska nozīme ir arī svecēm. Ja strikti ievēro tradīcijas, Adventes vainagā simetriski kārto četras sarkanas vienādas formas sveces. Četru nedēļu laikā līdz Ziemassvētkiem, kas paiet pārdomās un ir piepildītas ar cerībām, tās citu pēc citas aizdedzina.

Pirmais − garām

Interese par Adventes vainagu darināšanu Regīnai radusies 90. gadu sākumā. – Padomju gados jau nebija tādas tradīcijas, arī Ziemassvētkus svinēja pa kluso, – viņa atceras. – Pirmo vainagu uztaisīju no priežu skujām. Ne es zināju, kā tas pareizi jādara, ne mani kāds pamācīja, tāpēc sanāca šķībs un greizs. To aiznesu uz kafejnīcu Valmierā, kur notika dāmu klubiņa sanākšana, – bija uzaicināta profesionāla floriste. Man pēc tam atstāstīja, ka speciāliste, apskatot manu pirmo darinājumu, teikusi: lūk, tādu gan nevajadzētu taisīt! Dzirdot šos vārdus, manī radās spīts apgūt Adventes vainaga darināšanas prasmi. Piedalījos vairākās meistarklasēs, smēlos zināšanas, kur vien var.

Regīna uzsver, ka ļoti svarīgi, lai šim svētku dekoram būtu stabila pamatne. Kad to taisījusi pati, izmantojusi klūgu, ko aptinusi ar salmiem vai sienu un stingri nosējusi. Tagad salmu pamatni iegādājoties no pazīstamas floristes Valmierā, kurai esot speciāla ierīce, kas satin šo būtisko vainaga elementu. Tas sanākot ideāli apaļš un esot stingri nosiets. Regīna saka – salmu pamatni izvēloties tāpēc, ka pie tās iespējams ļoti labi pielīmēt vainaga detaļas un rotājumus, – esot vajadzīgā saķere.

Aktrise uzskaita, ka Adventes vainaga meistarošanai izmantojusi priežu, lapegļu, kazaku kadiķa zarus (egļu labāk ne, jo ātri birst), čiekurus un kastaņus, vēl daudz dažādu materiālu, taču gliemežvākus gan labāk neņemt. – Kādā no meistarklasēm stāstīja, ka Adventes vainags ir dzīvības un pilnības simbols, uz cerību orientēts, bet gliemežvāks ir tāda mirusi čaula. Bet, ja kādam patīk, lai ņem un taisa.

Aktrise atklāj, ka visromantiskāko Adventes vainagu esot veidojusi kolēģei, kurai tikko bija piedzimusi meitiņa, tāpēc vēlējusies, lai šis dekors būtu rozā toņos. Tad nu Regīna čiekuriņus krāsojusi rozā, šajā krāsā izvēlējusies arī sveces un eglīšu bumbiņas.

Reklāma
Reklāma

Īpaši skaists vainags sanākot no purva priežu skujiņām, jo šie pušķīši esot mazi, tāpēc, veidojot apli, cieši piegulst cits citam. Regīna skuju pušķīšus pie salmu pamatnes piesienot, nevis līmējot. Viņa piekodina – darinot vainagus, ar kuriem paredzēts rotāt māju ārdurvis un sētas vārtus, līmi nedrīkst izmantot, jo mitruma iespaidā viss, kas pielīmēts, atlīmēsies. Izmanto kokvilnas diegu, jo tas neslīd.

No viena sāna

Vispirms Regīna pamatnē iesprauž četrus svečturus. Tiem jāturas stabili un arī svecēm tāpat, jo Adventes vainagam, ja neievēro ugunsdrošību, piemīt netikums aizdegties. Lai būtu droša, ka sveces neizkritīs no svečtura, Regīna tās pielīmē.

Pēc tam pie salmu pamatnes līmē rožu ziedgalviņas. To sāk darīt vienā pamatnes sānā, izvēloties vienas krāsas ziedus. Regīna skaidro – ja liks pamīšus baltu un sarkanu ziedu, vainags izskatīsies vienmuļš. – Gan ziedus, gan rotājumus ieteicams grupēt. Klasiski veido trīs kompozīcijas grupas un tās apaudzē ar mazākām grupiņām.

Pirms pielīmē, paskatās, kā ziediņš iederas kompozīcijā. Tos līmē gan pavērstus uz augšu, gan sāniski. – Nevajadzētu līmēt krustām šķērsām, bet ziedus vērst vienā virzienā. Roze ir pakļāvīgs materiāls, tāpēc ar tām ir viegli strādāt. Ja šķiet, ka ziedi ir pārāk izkaltuši, uzsmidzina ūdeni.

Kad vainaga sāni un virsdaļa aplīmēta ar ziedgalviņām, ķeras pie iekšmalas. Pēc tam kompozīciju papildina ar valriekstiem, mazliet uzbirdina zeltītu pulverīti. Lai sveču liesmiņai būtu kur atspīdēt, ielīmē arī kādu eglīšu bumbiņu.

Padomi

• Ja vēlas tradicionāli zaļu Adventes vainagu, labāk izmantot priedes zariņus, jo skujas nebirst tik ātri kā eglēm.

• Skaisti vainagā izskatās baltegļu zilganzaļās skujas, kadiķu, īves, lapegles un duglāziju zaļums.

• Ja gribas greznāku vainagu, rotājumam izmanto pērlītes, kreļļu virtenes, eglīšu bumbiņas, tamborētus vai no cita materiāla darinātus eņģelīšus, samta, atlasa vai organzas lentes.

• Adventes vainaga kompozīciju lieliski papildina rieksti, priežu, lapegļu un alkšņu čiekuriņi, ozolzīles, mežrozīšu un vilkābeļu sarkanie auglīši, magoņu galviņas un citu puķu pogaļas.

• Pamanāms akcents ir miniatūras piparkūciņas, persiku un aprikožu kauliņi, dažādu šķirņu pupiņas, arī kafijas pupiņas. Tāds vainags brīnišķīgi smaržos.

• Ja rotājuma nepieciešamais materiāls nav sagādāts vasarā, plāni sagriež apelsīnu, citronu, biešu šķēlītes un izkaltē.

• Adventes vainags smaržos, ja kompozīcijā liks kanēļa standziņas, vaniļas pākstis vai krustnagliņas. Var iepilināt sev tīkamu ēterisko eļļu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.