Latvijas U-19 izlases līderis Krišs Helmanis (no labās) vidēji spēlē guva 9,9 punktus un izcīnīja astoņas atlēkušās bumbas.
Latvijas U-19 izlases līderis Krišs Helmanis (no labās) vidēji spēlē guva 9,9 punktus un izcīnīja astoņas atlēkušās bumbas.
Foto: FIBA

Latvijas jaunie basketbolisti salīdzinājumā ar vienaudžiem citās valstīs atpaliek tehniskajā un fiziskajā sagatavotībā 2

Ilmārs Stūriška, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Veselam
Zinātnieki atklājuši iemeslu, kas varētu izskaidrot gados jaunu cilvēku biežo saslimstību ar vēzi
Lasīt citas ziņas

Latvijas jaunie basketbolisti salīdzinājumā ar vienaudžiem citās valstīs atpaliek tehniskajā un fiziskajā sagatavotībā.

Šādu viedokli pēc Latvijā aizvadītās U-19 Pasaules kausa izcīņas, kurā mājinieki septiņos mačos guva trīs uzvaras un ieņēma 11. vietu 16 vienību konkurencē, “Latvijas Avīzei” pauda Latvijas Basketbola savienības Treneru komisijas vadītājs Agris Galvanovskis: “Citi vaino treneri, bet atsūti Filu Džeksonu, rezultāts būs tāds pats.

CITI ŠOBRĪD LASA
Problēma ir sistēmā – no 12 līdz 16 gadu vecumam daudz vairāk jāstrādā pie tehnikas.

Vienīgi Rodijs Mačoha var iet caurgājienā, pārējie stāv perimetrā un gaida. Paļaujamies uz kombinācijām, tās tiek nosegtas, un tad jāspēlē viens pret vienu, bet to nemākam. Arī fiziski 19 gadu vecumā vajadzētu būt stiprākiem.”

Viņš norādīja, ka, piemēram, ASV izlasei nav nevienas kombinācijas, tikai dažas vienkāršas sadarbības. Jauniešu gados tas esot vispareizākais, lai attīstītu individuālās prasmes.

Galvanovska vadībā izstrādātas vadlīnijas izlasēm no U-13, U-14 vecuma, kurās uzsvars ir uz spēli viens pret vienu, ātrajiem uzbrukumiem, aktīvu segšanu, bet ne blokiem, “pikenrolu”.

“Vairāk lietu, kas attīsta bērnu, – ja māki to darīt, tad pēc tam kombināciju ir viegli ielikt. Latvijā jaunatnes līgā treneri 14 gadu vecumā spēlē piecas sešas kombinācijas.

Tas atvieglina rezultāta sasniegšanu īstermiņā, bet ilgtermiņā redzam, kas notiek.

Tiem jābūt noteikumiem, pēc kādiem spēlējam jaunatnes līgā, – tādā vecumā to un to nedrīkst, pamazām pieliekam kaut ko klāt, nevis otrādi. Es šogad U-16 izlasē mēģinu to salauzt – spēlēt bez kombinācijām, jo tās tā notrulina, ka 19 gados nav spējīgi neko paši radīt,” teica treneris, uzsverot, ka LBS jāizdara lielāks spiediens uz jaunatnes sistēmu, lai izmaiņas tiktu ieviestas ikdienā klubu treniņos.

Vienlaikus gan Galvanovskis atzina, ka U-19 izlases spēlētājiem ir iespējas progresēt un nākotnē būt pieaugušo izlases kandidātu lokā. Puse no šī sastāva ikdienā spēlē ārzemēs.

“Jautājums, vai vērts braukt prom, ir pamatots, taču, no otras puses, cik klubu Latvijā gatavi viņus attīstīt? Mums čempionātā ir sešas komandas, tā ka, ja piedāvā, tad jābrauc. Ja nav dabas dotību un papildus nestrādā pie fiziskās, tehniskās sagatavotības, tad nekā nebūs,” norādīja speciālists.

Reklāma
Reklāma

Par čempioni kļuva ASV, kas finālā ar 83:81 pieveica Franciju. Bronzas spēlē Kanāda uzvarēja Serbiju ar 101:92.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.