Foto – Shutterstock

Vajadzīgs labs stādmateriāls. Kāds tas ir? 0

Kokus vislabāk stādīt pavasarī, tiklīdz atkususi zeme un vēl nav saplaukuši pumpuri.

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti un dzērieni, kas veicina grumbu veidošanos un paātrina novecošanos
Krievu murgs Turcijā: turki Krievijas pilsoņus izsēdina no lidmašīnām un neļauj lidot uz citām valstīm
TV24
Ojārs Rubenis: “Tikai debilu cilvēku apziņā var būt tāda sajūta, ka mēs varam braukt pa tādiem ceļiem un tādām Rīgas ielām…”
Lasīt citas ziņas

Valsts meža dienesta Mežsaimniecības daļas vecākā referente Lilija Sudraba atgādina: – Saskaņā ar Ministru kabineta 2012. gada 2. maija noteikumiem Nr. 308 “Meža atjaunošanas, meža ieaudzēšanas un plantāciju meža noteikumi” mežs jāatjauno piecu kalendāra gadu laikā pēc cirtes silā, mētrājā, lānā, damaksnī, vērī, gāršā, viršu ārenī, mētru ārenī, šaurlapju ārenī, platlapju ārenī, viršu kūdrenī, šaurlapju kūdrenī, platlapju kūdrenī, bet desmit kalendāra gadu laikā pēc cirtes purvājā, niedrājā, dumbrājā un liekņā.

Apmežojot platību, audzes nākotnes produktivitāti lielā mērā ietekmē stādmateriāls. Sliktas kvalitātes stādus vajadzēs ilgāk kopt un stādījumu regulāri papildināt. Patlaban izvēle tirgū ir pietiekami liela un pircējs var izraudzīties labāko un sev piemērotāko. Ja mežkopis stādmateriālu atbilstīgi uzglabās līdz stādīšanas brīdim un pareizi iestādīs, nav nozīmes, vai stādījumu ierīko ar kailsakņiem vai ietvarstādiem. Ietvarstādu jeb konteinerstādu galvenā priekšrocība ir tā, ka stādīt iespējams ilgākā laika posmā un nav jāraizējas, ka stādi iežūs.

CITI ŠOBRĪD LASA

! Apmežošanai ļoti noder stādi ar uzlabotu sakņu sistēmu. Tos pirmajā gadā audzē maza izmēra konteineros un pēc tam pārstāda uz lauka. Tādējādi iegūst liela izmēra kailsakņu stādus ar labi attīstītu sakņu sistēmu.

Lai mežu atjaunotu, privātajam meža īpašniekam stādmateriāls jāpasūta laikus. Protams, šogad, kā jau katru gadu, audzētāji ir sarūpējuši stādu rezervi, bet droša garantija ir tikai tad, ja iepriekš pasūta un noslēdz līgumu.

Vairākās kokaudzētavās patlaban vēl nopērkami pāri palikušie stādi:

• Jelgavas kokaudzētavā – 127 eiro par egles, 88,33 eiro par priedes, 344,85 eiro par lapegles, 363 eiro par parastā un sarkanā ozola 1000 kailsakņu stādiem;

• kokaudzētavā “Īve” – divgadīgi priežu kailsakņu stādi. Cena – 100 eiro par 1000 stādiem;

• Dundagas kokaudzētavā – 60 eiro par priedes un 100 eiro par egles 1000 kailsakņu stādiem (cenas bez PVN);

• SIA “Grigaļi” – priedes un melnalkšņa ietvarstādi, egles un bērza ietvarstādi un stādi. Cena: 120–160 eiro par 1000 stādiem.

Kokaudzētavas, kurās meža stādus varēs iegādāties pēc iepriekšēja pasūtījuma:

• Strenču kokaudzētavā, pasūtot šopavasar, priedes un egles ietvarstādi, kā arī bērza un melnalkšņa kailsakņu stādi būs nopērkami jau augustā;

• zemnieku saimniecībā “Līcīši”, pasūtot tagad, septembra beigās būs iespēja nopirkt bērza un melnalkšņa ietvarstādus un kailsakņus, kā arī egles kailsakņu stādus;

• kokaudzētavā “Zābaki” – bērza stādus.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.