Foto: Sintija Zandersone/LETA

Valdībai lemjot par vakcinēšanas jautājumiem, ierēdņi to maldinājuši par “Pfizer” vakcīnu 25

Ziņa papildināta plkts. 10.47 ar ZVA skaidrojumu raksta beigās

Kad decembrī valdībā spriests par vakcinēšanas jautājumiem, premjers Krišjānis Kariņš (JV) interesējies, kurš konkrēti būs atbildīgs par vakcinēšanas organizēšanu. Veselības ministrijas (VM) valsts sekretāre Daina Mūrmane-Umbraško atbildējusi, ka Latvijā par visu procesu atbildot Zāļu valsts aģentūras (ZVA) direktors Svens Henkuzens.

PA
Pēteris Apinis
Veselam
“Lielāks haoss Latvijā nav redzēts kopš kolhozu dibināšanas laikiem!” Apinis par vakcināciju, nelīdzestību un nocebo 92
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kāpēc krievu tautības cilvēki, dzīvojot Latvijā, tā arī nav iemācījušies runāt latviski? Skaidro Miroslavs Mitrofanovs 146
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Nesagaidot pēdējo mirkli, kad ir patiešām slikti!” Pavļuts par gatavību “D+ konceptam” un stingrākiem ierobežojumiem 75
4 stundas
Lasīt citas ziņas
Kā vērtē “Re:Baltica”, Henkuzena loma “vakcīnu iepirkuma fiasko līdz šim nav novērtēta”, ieskaitot to, ka viņš 17.novembrī valdībai esot sniedzis maldinošu informāciju par “BioNTech/Pfizer” vakcīnas sarežģītību iepretim pārējām.

Salīdzinot viņa teikto ar publiski pieejamo ražotāja, ASV regulatoru un Eiropas Medicīnas aģentūras dokumentāciju, “Re:Baltica” secinājusi, ka vismaz seši no astoņiem apgalvojumiem bijuši nepatiesi, maldinoši vai pārspīlējuši vakcīnas sarežģītību.

CITI ŠOBRĪD LASA

Piemēram, patiesībai neatbilstot prezentācijā valdībai rakstītais, ka vakcīnu pasūtījums jāveic no ražotnes uz vakcinācijas kabinetu bez lieltirgotavas starpniecības, ka vakcinācijas kabinetos nepieciešamas -80 grādu saldētavas, ka iespējami zudumi līdz 20% u.c.

Vakcīnas ražotāji komentēt tabulas patiesumu atteikušies, un “Re:Baltica” vēl neesot pārbaudījusi, tieši kādas instrukcijas Henkuzena prezentācijas dienā bija pieejamas Eiropas zāļu aģentūrai un Veselības ministrijai, jo pašlaik tās jau ir atjaunotas, bet novembrī tās varēja būt nepilnīgākas.

Henkuzens pārmetumiem par maldināšanu nepiekrīt. Viņš norādījis, ka 17.novembrī VM pēdējā brīdī neesot varējusi nodrošināt pārstāvi valdības sēdē un palūgusi viņu.

Prezentāciju esot gatavojusi ministrijas pārstāve Jana Feldmane, kura savukārt norāda, ka tikai apkopojusi ZVA un Nacionālā veselības dienesta (NVD) sniegto ierobežotas pieejamības informāciju, nevis to analizējusi vai meklējusi.

Informāciju par vakcīnas īpašībām esot sniedzis NVD darbinieks Ainārs Lācbergs, kurš pārstāv Latviju Eiropas Komisijas koordinācijas vienībā, kurai to esot sniedzis ražotājs. Esot normāli, ka informācija par uzglabāšanas nosacījumiem mainās vakcīnas pirmsreģistrācijas laikā.

Aplēses par vakcīnas zudumiem esot no Lācberga pieredzes. Lācbergs uz jautājumiem žurnālistiem neesot atbildējis, jo arvien notiek pret viņu ierosinātās dienesta pārbaudes izmeklēšana.

“Šis slaids veidots, lai ilustrētu VM organizēto plānošanu dažādajos procesa soļos vakcinācijas stratēģijas ieviešanā, ko ir nepieciešams nodrošināt. Tā mērķis nav detalizēti apskatīt “Pfizer” vakcīnu un saņemt viedokli par to,” atzīmējis Henkuzens.

“Re:Baltica” gan atzīmē, ka valdības sēdes ierakstā bijis dzirdams pilnīgi pretējais.

“Es gribētu dažas nianses pateikt par “BioNTech/Pfizer” vakcīnu, ņemot vērā, ka viņi ir izvēlējušies, es nosaukšu, diezgan agresīvu komunikāciju, kas izdara zināmu spiedienu arī uz lēmumu pieņēmējiem, bet dažas lietas, kuras mēs šobrīd rūpīgi skatāmies, lai mēs spētu nodrošināt, jo šī vakcīna nedaudz, varbūt es pat teikšu, stipri atšķiras no pārējām vakcīnām,” valdības sēdē teicis ZVA direktors, “šis slaids neattiecas uz pārējām vakcīnām. Šis slaids attiecās tikai uz “BioNTech/Pfizer” vakcīnām.”

Henkuzens uzsvēris, ka par vakcīnu iepirkumu vai loģistiku neesot atbildējis – viņa loma esot bijusi konsultatīva, piedalījies sanāksmēs un iekļauts vakcinācijas darba grupā, kas tikusi izveidota dienu pēc tam, kad Mūrmane-Umbraško viņu valdībai nosauca par atbildīgo, taču esot neformāli darbojusies jau pirms tam.

Iepriekšējā veselības ministre Ilze Viņķele (AP) Henkuzenu raksturojusi kā neformālās vakcinācijas darba grupas vadītāju.

“Vakcinācijas darba grupas vai Svena Henkuzena atbildībā nav bijusi lēmuma pieņemšana par iepirkumiem, vakcīnu izvēli vai daudzumiem,” savukārt uzsvērts Henkuzena atbildē.

VM pēc dienesta pārbaudes par šo vakcīnu iegādes apstākļiem ierosināja disciplinārlietu pret diviem ierēdņiem – VM valsts sekretāri Mūrmani-Umbraško un Lācbergu.

Zāļu valsts aģentūras skaidrojums

Zāļu valsts aģentūra (ZVA) vērš uzmanību, ka “Re:Baltica” 2. martā publicētā žurnāliste iekļāvusi vienpusēju viedokli, nav ņēmusi vērā ZVA sniegto informāciju un rakstā atspoguļo tikai šodien zināmo un pēc reģistrācijas pieejamo informāciju, nevis ņem vērā tobrīd, pērnā gada novembrī, pieejamo informāciju par “Pfizer” vakcīnu. Tādēļ Zāļu valsts aģentūra publicē atbildi uz minētā “Re:Baltica” rakstā pausto.

Visā vakcinācijas stratēģijas procesa īstenošanā, arī šobrīd, VM un padotības iestādes (Nacionālā veselības dienests (NVD), Zāļu valsts aģentūra (ZVA), Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC)) katra ir atbildīga par savu attiecīgo jomu.
Svarīgi norādīt, ka zāļu reģistrācija un iegāde ir divi neatkarīgi procesi.

ZVA ir regulatora iestāde un nav atbildīga par vakcīnu iegādi. Tas nozīmē, ka ne ZVA kā iestādes, ne ZVA direktora pilnvarās nav nevienu zāļu, un arī ne Covid-19 vai citu vakcīnu iegāde vai pasūtīšana, ne ārstniecības – vakcinācijas pakalpojuma iegāde, ne nodrošināšana, kā arī ne citu epidemioloģisko pasākumu plānošana. Vakcīnu iepirkumi ir NVD kompetence.

2020. gada novembrī un līdz 2. decembrim ZVA direktors piedalījās atsevišķās Ministru kabineta sanāksmēs, kurās tika izskatīta Veselības ministrijas Covid-19 vakcinācijas stratēģija, un prezentēja visu iestāžu (NVD, VM, ZVA un SPKC) viedokli un to kompetencē esošus jautājumus.

Kā skaidri norāda rakstā minētā 2020. gada 17. novembra prezentācija un Ministru kabineta sanāksmes darba kārtība, ar šo prezentāciju tika pārstāvēts VM un tās padotības iestāžu viedoklis.

Prezentāciju sagatavoja, informāciju apkopoja no iestādēm – NVD, ZVA, SPKC – VM pārstāve (redzams prezentācijas meta datos). Prezentēja ZVA direktors, jo īsi pirms sanāksmes VM atbildīgais Sabiedrības veselības departaments nevarēja nodrošināt VM pārstāvi un lūdza to izdarīt ZVA direktoram.

Informācijas skaidrojums 17.novembra prezentācijā:

Pirms tam jāuzsver, ka prezentācijas brīdī “Pfizer-BiNTech” vakcīna nebija reģistrēta un attiecīgi lietošanas instrukcija nebija pieejama.

Jānorāda, ka virkne jautājumu novembrī bija nezināmi vai reģistrācijas procesā vēl nepārbaudīti, piemēram, kad vakcīnas būs pieejamas, cik daudz vakcīnas būs pieejamas, vai vakcīnas drīkstēs pārvest atsaldētas (mRNA vakcīnu kratīšana nav atļauta), kāda būs faktiskā vakcinācijas kabinetu masveida vakcinācijas kapacitāte un cik ātrā laikā varēs izlietot vienu pilnu transportēšanas kasti, kura vakcīna būs efektīvākā, drošākā.

• Par vakcīnu piegādi notiek no ražotāja līdz vakcinācijas kabinetiem bez lieltirgotavas starpmiencības

Informācijas par “Pfizer-BioNtech” Covid-19 vakcīnu piegādēm tieši uz vakcinācijas kabinetiem avots ir “Pfizer” kompānija, un “Pfizer” šādu informācija norādīja Eiropas Komisijas iepirkumu steering board, kur piedalījās un Latviju pārstāvēja NVD.

Līdz ar to piegāde bez lieltirgotavas starpniecības bija kompānijas Pfizer kompānijas rekomendētais, piedāvātais loģistikas modelis. Latvijas Vakcinācijas darba grupa vēlākā stadijā no šī modeļa atteicās, balstot to īslaicīgu uzglabāšanu centrālā noliktavā.

Rakstā norādīts uz vakcīnu piegādes loģistiku, kāda tā tika izstrādāta Vakcinācijas darba grupā vēlāk, pēc 2020. gada 17. novembra. Vakcinācijas darba grupā tika pieņemts lēmums “Pfizer-BioNTech” vakcīnas uzglabāt Valsts asinsdonoru centrā (VADC) tām nepieciešamajās saldēšanas iekārtās.

• Vakcinācijas kabinetiem vajag saldētavas, lai gan vakcīnas līdz 5 dienām var uzglabāt ledusskapī 2°C-8°C.

Slaids veidots, lai ilustrētu VM organizēto plānošanu dažādajos procesa soļos vakcinācijas stratēģijas ieviešanā, ko ir nepieciešams nodrošināt. Tā mērķis nav detalizēti apskatīt “Pfizer” vakcīnu un saņemt viedokli par to.

Tas ir veselības resora uzdevums izvērtēt konkrētas vakcīnas masveida vakcinācijai. Līdz ar to NVD sniedza pieejamo informāciju no iepirkumu Steering board iesaistītajām iestādēm, kas attiecīgi, iepazīstoties ar šo ražotāja sniegto informāciju (tajā skaitā regulatora nepārbaudīto informāciju par uzglabāšanas apstākļiem), sniedza viedokli par iegādi.

• Sausais ledus jānomaina 5 dienās

“Pfizer” kompānija sniedza informāciju Eiropas Komisija iepirkumu steering board, ka sausais ledus katru dienu ir jāpapildina, 5 dienās nomainoties visam saturam.

Pēc ražotāja sniegtās informācijas arī, transporta konteinerus nepieciešams katras 24h atjaunot ar sauso ledu.

• Prasības, kas ņemamas vērā par Pfizer vakcīnas uzglabāšanu un vakcinācijas kabinetos nepieciešams aprīkojumu un personāla apmācībām

Vakcīnai pastāv konkrētās vakcīnas īpašības, kas to objektīvi atšķir no citām vakcīnām un ir jāņem vērā pie plānošanas. Tas ir atbilstoši norādīts prezentācijas slaida virsrakstā.

• Līdz 100 000 tūkstošiem “Pfizer” devu – vai šīs ir viss piedāvātais šīs vakcīnas decembra apjoms

Jautājums ir NVD kā par iepirkumu veikšanu atbildīgās iestādes, kas pārstāv Latviju EK steering board, kompetencē.

Citas sanāksmes

• 17.11.2020. VM sanāksmē sākotnēji tika nolemts “Pfizer” nepirkt vispār, bet lēmums tika mainīts

Sanāksmē tika izteikti dažādi viedokļi, taču sanāksmes dalībnieki nenonāca pie rekomendācijas vakcīnas nepirkt vispār.

• 22.decembra valdības sanāksme par “Pfizer” vakcīnu iegādi

Sabiedrības vakcinācijas pret Covid-19 darba grupa ir dibināta kopš 2020. gada 2. decembra. Atbilstoši rīkojumam par šīs darba grupas dibināšanu šai darba grupai nav deleģētas funkcijas veikt centralizētos zāļu un vakcīnu iepirkumus vai veikt to pasūtīšanu.

Vienlaikus, gan ZVA, gan citi šīs Vakcinācijas darba grupas locekļi sniedz viedokli par izvēlēto vakcīnu riskiem un ieguvumiem masveida vakcinācijā. Izstrādātais loģistikas mehānisms Latvijā darbojas vēl joprojām, nodrošinot drošu vakcīnu piegādi vakcinācijas kabinetiem, efektīvu vakcīnu izmantošanu mazāk aizsargātajām grupām.

Vakcīnu sadali vakcinācijas kabinetiem vēl joprojām nodrošina SPKC, loģistiku ārpakalpojuma sniedzējs – zāļu lieltirgotava.

Līdz ar to Ministru kabineta sanāksmē ir sniegts Vakcinācijas darba grupas viedoklis, ņemot vērā, ka konkrētās papildu devas piedāvā piegādāt, sākot ar otro ceturksni, ne pirmajā ceturksnī. Kā zināms, 2.ceturksnī plānotas ievērojamas visu ražotāju piegādes. Kā arī iegādātais vakcīnu apjoms pārsniedz vakcinējamo iedzīvotāju skaitu.

“Re:Baltica” publicētā rakstā veikta nepareiza atsaukšanās uz informāciju, kas ir zināma šobrīd, maldinot, ka tā informācija bija pieejama 2020. gada 17. novembrī.


Papildu informācija:

Līdz 2020. gada 21. decembriem (kad tiks reģistrēta pirmā vakcīna ES, proti, “Pfizer-BioNTech” izstrādātā vakcīna) un pērn novembrī vēl nebija sākts nevienas Covid-19 vakcīnas reģistrācijas process.

Tolaik visas vakcīnas pret Covid-19, kuras šobrīd ir reģistrētas, vēl bija kādā no pētījumu fāzēm, nevienai no vakcīnām Eiropas Zāļu aģentūrā vērtēšanai nebija iesniegti III fāzes klīnisko pētījumu rezultāti (pētījumi ar cilvēkiem).

Informācijai: Eiropas Zāļu aģentūra tikai 1. decembrī saņēma pieteikumu no “BioNTech-Pfizer” šo uzņēmumu izstrādātās Covid-19 vakcīnas reģistrācijai.

Savukārt EZA vērsa uzmanību, ka arī plānotais laika grafiks vakcīnu reģistrācijai var mainīties atkarībā no reģistrācijas procesa, ja iesniegtie dati nebūs pietiekami, lai izdarītu pamatotus secinājumus par vakcīnu kvalitāti, drošumu un iedarbīgumu, un uzņēmumiem būs jāsniedz papildu informācija par vakcīnām.

Svarīgs priekšnosacījums jebkurai piegādes plānošanai, kas tika ņemts vērā, ir vakcīnu reģistrācija un arī tas, ka vakcīnu reģistrācija var nenotikt plānotajā termiņā.

SAISTĪTIE RAKSTI
Jānorāda, ka vakcīnas pret Covid-19 tiek apstiprināta tikai gadījumā, ja Eiropas Zāļu aģentūra saņem pārliecinošus zinātniskus pierādījumus, ka vakcīnu sniegtie guvumi pārsniedz riskus.

Veselības ministrija ir veikusi Covid-19 vakcīnu iepirkuma dienesta pārbaudi, un šīs dienesta pārbaudes rezultāts – ziņojums ir publiski pieejams un ikvienam lasāms Veselības ministrijas tīmekļvietnē – šeit. Lēmumu par centralizētajiem iepirkumiem veselības aprūpes jomā, atbilstoši tā reglamentam, pieņem NVD.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
PA
Pēteris Apinis
Veselam
“Lielāks haoss Latvijā nav redzēts kopš kolhozu dibināšanas laikiem!” Apinis par vakcināciju, nelīdzestību un nocebo 92
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kāpēc krievu tautības cilvēki, dzīvojot Latvijā, tā arī nav iemācījušies runāt latviski? Skaidro Miroslavs Mitrofanovs 146
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Nesagaidot pēdējo mirkli, kad ir patiešām slikti!” Pavļuts par gatavību “D+ konceptam” un stingrākiem ierobežojumiem 75
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvijā atgriezīsies gaisa masa, kas mums lika salt maija sākumā!” Bricis par laiku šonedēļ 5
5 stundas
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: “Manu vectēvu, mežsargu, apolitisku un ticīgu cilvēku, jau karam beidzoties kartupeļu stādīšanas laikā sašāva kā sietu… “ 55
9 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
“Nesagaidot pēdējo mirkli, kad ir patiešām slikti!” Pavļuts par gatavību “D+ konceptam” un stingrākiem ierobežojumiem 75
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Brīvas dzīvošanas prognozes vasarai nebūs labas.” Dumpis par to, kas notiks, ja nepieņems mērus 13
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kļūs vēl siltāks. Laikapstākļu prognoze otrdienai 1
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvijā atgriezīsies gaisa masa, kas mums lika salt maija sākumā!” Bricis par laiku šonedēļ 5
5 stundas
LE
LETA
Uncategorized
Kariņš līdz trešdienai gaida partijas frakcijas lēmumu par Vitenberga demisiju
18:16
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien notiks kaut kas patiešām negaidīts! Horoskopi 11.maijam
18:03
LE
LETA
Ziņas
Visvairāk jauno Covid-19 gadījumu reģistrēts divās Latvijas pilsētās
17:47
LE
LETA
Ziņas
“Absurdi un nepieļaujami,” Bērnu slimnīcas virsārste par dziesmu un deju svētku rīkošanu 21
4 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
“Lielāks haoss Latvijā nav redzēts kopš kolhozu dibināšanas laikiem!” Apinis par vakcināciju, nelīdzestību un nocebo 92
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Apcietina Olaines aptiekas aplaupīšanā aizdomās turēto NMPD darbinieku 3
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Saules ultravioletais starojums sasniedz augstu līmeni. Nosauc stundas, kurās neiesaka sauļoties 2
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kāpēc krievu tautības cilvēki, dzīvojot Latvijā, tā arī nav iemācījušies runāt latviski? Skaidro Miroslavs Mitrofanovs 146
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Šobrīd izskatās, ka valsts vara kā tāds gādīgs saimnieks papliķē sargsunim pa muguru un saka “labs suns!” Kasparāns par ordeņa piešķiršanu žurnālistiem 16
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO, VIDEO: Unikāli kadri! Skujenes apkaimē atklāts vilku midzenis 26
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Saskaņa”: “Uzvaras svētkos” nepamatoti ierobežotas pilsoniskās brīvības un pārkāptas cilvēktiesības uz cieņu 40
4 stundas
LA
Latvijas Avīze
Veselam
Mediķi brīdina: Latvijā aptuveni 90% gadījumu ir izplatīts lipīgākais Covid-19 variants, slimo arī bērni 19
10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Man jau bija grūti līdz veikalam aiziet… Un nav jau 80 gadi”: mūziķis Andris Brīnums atklāj, kā viņam ar sievu izdevies notievēt 3
5 stundas
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: “Manu vectēvu, mežsargu, apolitisku un ticīgu cilvēku, jau karam beidzoties kartupeļu stādīšanas laikā sašāva kā sietu… “ 55
9 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Ir vecāki, kuri samaksā ārstam naudu, lai vakcīnu dur spilvenā, ne bērnam rokā,” Ēķis par tiem, kuri visam saka “nē” 45
9 stundas
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Kas darāms dārzā no 10. līdz 17.maijam: stāda puķes un sēj graudaugus, ravē un pļauj zālienu
11 stundas
JL
Juris Lorencs
Ziņas
Juris Lorencs: Situācija ir nopietna… Ja nerīkosimies, nākotnē mūs gaida “pilsoņu karš”, haoss un nāve 20
8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Vienas fotogrāfijas dēļ pamatīgs skandāls britu karaliskajā ģimenē: princis Čārlzs esot apzināti “izgriezis” Meganu Mārklu no attēla 23
1 diena
IP
Ilze Pētersone
Praktiski
Blogere Inga Kalniņa: par kulinārijas skolu Francijā, par cīņu ar anoreksiju, par to, ka Instragams ir kā paralēlā pasaule – pieņemts rādīt tikai galējības 3
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Liepājas puses mežā videokameras fiksē izmēros iespaidīgu lāci 15
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Elita Veidemane par Triju Zvaigžņu ordeni: “Saber spainī nozīmītes un katram izdala… Ordenis lielā mērā ir zaudējis savu vērtību” 86
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Magone Šutoviene nonākusi pārdomās par savu dzīvi: “Kaut kā dīvaini sanāk, kas tā par s***** karmu man tāda?” 18
1 diena
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Kāpēc mutē rūgta garša? Gastroenterologs brīdina par nopietnu slimību 9
2 dienas
PA
Pēteris Apinis
Ziņas
Pēteris Apinis: Trīs krāsas devītā maija karogā – pelmeņi, vodka un Okudžava 68
1 diena
IP
Ilze Pētersone
Stāsti
“No kovida aiziet nevaram, nu tad mainām savu redzējumu un darbības!” Diāna Zande par dzīvi pandēmijā, būšanu mammai un vecmammai 15
Intervija 1 diena
ZE
Zane Eniņa
Ziņas
Kā tas ir, kad jau no 10 gadu vecuma zini, ka reiz būsi karaliene? Elizabete II jau 68 gadus valda Lielbritānijā
1 diena
LA
Latvijas Avīze
Kokteilis
Piemērots laiks, lai mainītu visu uz labo pusi! Horoskopi no 10. līdz 16. maijam
7 stundas