Foto – Ilmārs Jargans

Biznesa niša biškopim? Tinktūra no vaska kodes ekskrementiem 0

Esmu dzirdējis, ka vaska kožu kāpurus var izmantot veselības uzlabošanai. Kā to darīt? Jānis Līksnā

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm 24
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 21
Kāpēc apklusis Krievijas tirāns? Pēc prezidenta vēlēšanām pazudis Putins 124
Lasīt citas ziņas

Lielo vaska kodi jeb lielo vaska svilni (Galleria mellonella) pazīst ikviens biškopis. Gan pašu 25 mm garo pelēkbrūno tauriņu, kurš, atverot stropa vāku, žigli steidz pazust – kā jau naktstauriņš, gan visai veiklos, treknos kāpurus un to nedarbus – vaska šūnās izgrauztās ejas, kas nosegtas ar lipīgiem tīmekļiem. Ja dravā tiek ievērota labā prakse, higiēnas pamatprincipi, ja saimes ir stipras un veselas, vaska kodi pat atrast ir problemātiski.

Ideālā temperatūra kāpura attīstībai ir +30–36 grādi, bet jau pie 8 grādiem tas pamirst, nonāk anabiozes stāvoklī. Tādēļ, ja šūnas tiek glabātas neapkurinātās, labi vēdinātās telpās, mūsu mūžīgā rudens klimatā ar to parasti pilnīgi pietiek, lai kodes nespētu nodarīt vērā ņemamus postījumus.

Interesantā ēdienkarte

CITI ŠOBRĪD LASA

Vaska kožu kāpuri ir vieni no nedaudzajiem dzīvajiem organismiem, kas spēj uzņemt un pilnvērtīgi pārstrādāt vasku. Kāpurs augšanas un barošanās fāzē, kas ilgst 25 diennaktis, apēd aptuveni 0,6 gramus vaska un izaug līdz 18 milimetriem garš. Pēc tam pārtrauc baroties un izveido zīda kokonu – iekūņojas. Pilnīgi tīru vasku kodes neaiztiek, arī mākslīgās šūnas tām negaršo. Vislabāk kāpuriem tīk tumšās šūnas, kurās ir peru krekliņi, bišu maizes un medus atliekas. Augšanas fāzē kāpurs izstrādā fermentu kompleksu, kurā galvenais ir cerāze, kas tieši piedalās vaska šķelšanā.

Tautas medicīnas līdzeklis

Tautas medicīnā kožu kāpurus izmanto jau sen un visai plaši. Par vaska kodes kāpuru medicīniskajām īpašībām ir veikti zinātniskie pētījumi un aizstāvēta rinda disertāciju, pārsvarā Krievijā, kur ir senas vaska kožu izmantošanas tradīcijas. Izmēģināti dažādi kāpuru pārstrādes produkti (kaltēti, homogenāts, ekstrakts), bet par efektīvāko veidu atzīta kāpuru aukstā ekstrakcija ar etilspirtu, proti, tinktūras pagatavošana.

Jauna zelta ādere biškopjiem?

Šīs bioloģiski aktīvās piedevas ražo vairāki uzņēmumi Krievijā, Ukrainā un Baltkrievijā. Turklāt savstarpēji aktīvi konkurē, strīdoties par to, kura tinktūra ir labāka un iedarbīgāka. Piemēram, ražotāji, kas savas kodes baro ar tumšajām šūnām, uzskata, ka viņu kāpuri satur vairāk vērtīgu vielu nekā tādi, kas baroti ar izspaidām no vaska kausētavas.

Vēl viens jauns piedāvājums ir kāpuru izkārnījumi. Ja vaska kodes un šūnas atstāj noslēgtā sistēmā, beigās tiek apēsts viss, ieskaitot izvilktos tīmekļus, kūniņas, pieaugušās kodes, un paliek tikai kāpuru ekskrementi – sausi, smalki graudiņi ar vieglu, patīkamu aromātu. Tiek uzskatīts, ka to bioloģiskā aktivitāte ievērojami pārspēj pat kalnu vasku – mūmiju. No kāpuru ekskrementiem tiek gatavota gan tinktūra, gan maisījumi ar medu un citiem bišu produktiem.

Kā audzēt

Ir mēģināts audzēt vaska kodes kāpurus savām vajadzībām. Noslēgtā, izolētā telpā tie paši spēj uzturēt nepieciešamo temperatūru ap 35 °C – viņiem tas sanāk ne mazāk efektīvi kā bišu saimei. Vispār tas ir loģiski – ja kodēm ticis pamests strops ar šūnām un bez bitēm, kaut kā jāspēj uzturēt optimālo temperatūru, lai šūnas apēstu. Audzētājam tas nozīmē, ka nav vajadzīgi nekādi dārgi inkubatori un termostati. Pietiek ar atdaleņu kasti, kur saliek apēšanai domātās kāres. Lai gan par to atrodama pretrunīga informācija, tinktūrai var izmantot kāpurus jebkurā vecumā, kamēr vien tie aug un barojas, tātad izstrādā fermentu kompleksu. Bet arī kāpurs tieši pirms iekūņošanās noteikti nav toksisks, tāpēc nav vajadzības veikt kādu īpašu, darbietilpīgu šķirošanu.

Reklāma
Reklāma

Lietojot paša gatavoto koncentrēto tinktūru pa trim krietnām tējkarotēm dienā, raksta autoram izdevies ilgtermiņā normalizēt augstu asinsspiedienu.

Tinktūras galvenās īpašības

1. Vaska kodes tinktūra ir plaša spektra antibakteriāls un pretvīrusu līdzeklis.

2. Tinktūrai ir pierādīta efektivitāte tuberkulozes gadījumos un tuberkulozes seku likvidēšanai.

3. Efektīva bronhiālās astmas, bronhīta, pneimonijas un dažādu alerģiju gadījumā.

4. Vērojama būtiska potences uzlabošanās, palīdz prostatas adenomas mazināšanai.

5. Noturīgi samazina asinsspiedienu hipertonijas slimniekiem – nevis kā simptomātisks līdzeklis, bet novēršot cēloņus.

6. Uzlabo vielmaiņu: samazina cukura un holesterīna līmeni asinīs, darbojas kā kardioprotektors un hepatoprotektors, novērš taukainās hepatozes rašanos.

7. Tinktūrā ietilpstošais ferments serīna proteāze novērš sabiezējumu un rētaudu veidošanos. Tāpēc tā ir ļoti noderīga atveseļošanās periodā pēc infarkta, kā arī iekaisuma procesu un operatīvas iejaukšanās gadījumā.

8. Ir pierādījumi, ka tinktūra paaugstina izturību un muskuļu atjaunošanos pēc slodzes, veicina augu augšanu un atjaunošanos, kalcija uzņemšanu, pastiprina hemoglobīna sintēzi.

9. Novērots nootropais efekts – uzlabojas vispārējais garastāvoklis, atmiņa, palielinās mācīšanās spējas.

Kā gatavo

Vaska kožu preparātu gatavo, 1 svara daļai vaska kožu kāpuru pievienojot 2 daļas spirta un noturot tumšā vietā istabas temperatūrā trīs nedēļas. Gatavais preparāts ir tējas krāsā, ar vieglu, patīkamu aromātu un bez īpaši izteiktām garšām. Spirta vietā var ņemt arī degvīnu, bet tad neizdosies iegūt tik koncentrētu izvilkumu – jārēķinās, ka arī paši kāpuri satur ūdeni. Ražotāji NVS valstīs parasti piedāvā 10% un 20% tinktūru un 50% ekstraktu.

Devas

• Ārstnieciskā: 3–5 pilieni uz 10 kilogramiem svara trīs reizes dienā pusstundu pirms ēšanas.

• Profilaktiskā: 15–20 pilienu divas reizes dienā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.