VIDEO. Lēni, neveikli un ar sadursmēm – vai tāda ir futbola nākotne? Ķīnā aizvadīts pirmais 3×3 robotu futbola turnīrs 0

Ķīnā notikusi vēsturiska debija – pirmais Ķīnas 3 pret 3 robotu futbola turnīrs, kas pulcēja komandas no dažādām universitātēm. Lai gan ideja ir ambicioza, pirmā spēle pierādīja, ka līdz grandiozām uzvarām robotiem vēl tāls ceļš ejams.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Viņus slepeni apbrīno: šajos datumos dzimušie pievelk apkārtējo cilvēku apbrīnu kā magnēti
“Stāvu kā ar verdošu ūdeni aplieta…” piecgadīga bērna mamma trolejbusā piedzīvojusi vecāku ļaunāko murgu
Bijušais britu komandieris nosauc nākamo Krievijas mērķi un aicina gatavoties karam
Lasīt citas ziņas

Spēles laikā mākslīgā intelekta vadītie roboti pārvietojās lēni, bieži sadūrās, apgāzās un bumbu spārdīja tikai reizēm. Noslēdzoties spēlei, divi roboti pat tika aiznesti no laukuma pēc kritieniem, kuri cilvēku spēlētajā futbolā drīzāk izskatītos pēc simulēšanas.

Turnīru organizēja “ROBO League”, un tas kalpoja kā izmēģinājuma pasākums pirms plānotajām 2025. gada Pasaules Humanoīdu spēlēm Ķīnā, skaidro “Daily Mail”. Katrai no četrām inženieru komandām tika piešķirti roboti, un viņiem bija jāizstrādā mākslīgā intelekta algoritmi, kas kontrolē visu – no piespēlēm un sitieniem līdz spējai piecelties pēc kritiena.

CITI ŠOBRĪD LASA

Čempionātā uzvaru izcīnīja Tsinghua Universitātes komanda “THU Robotics”, kas pārspēja Ķīnas Lauksaimniecības universitātes komandu “Mountain Sea” ar rezultātu 5:3.

Pašlaik šie roboti apveltīti ar piecgadīgu bērnu prasmēm, atzinis robotu nodrošinātāja “Booster Robotics” dibinātājs Čens Hao. Tomēr viņš pauda pārliecību, ka nākotnē roboti spēs pārspēt jauniešu komandas un pat izaicināt pieaugušos.

Šobrīd lielākais izaicinājums ir “dinamiska izvairīšanās no šķēršļiem” – robotiem joprojām ir grūtības laicīgi atpazīt kustīgus objektus un izvairīties no sadursmēm, pat pārvietojoties tikai ar ātrumu viens metrs sekundē. Tāpēc tika izmantoti īpaši pielāgoti futbola noteikumi, kas atļauj vairāk “neļaunprātīgu sadursmju”.

Spēles laikā redzēti arī komiski brīži – piemēram, kad tiesnesis bija spiests apturēt divus robotus, kas nejauši mīdīja nokritušu komandas biedru. Dažkārt cilvēku asistenti bija spiesti palīdzēt robotiem arī piecelties.

Tomēr šādas situācijas ir tieši tas, kāpēc sporta vide ir noderīga robotikas attīstībai – tajā ir daudz kustīgu elementu, neparedzamas situācijas un nepieciešama koordinācija, ko mūsdienu roboti tikai sāk apgūt.

Čens Hao skaidroja, ka izvēlētais futbols ļauj studentiem pārbaudīt savas algoritmu prasmes reālos apstākļos un demonstrēt robotu spēju patstāvīgi pārvietoties, noturēt līdzsvaru un reaģēt uz vidi.

Arī citas kompānijas – piemēram, “Google DeepMind” – izmanto futbolu, lai pārbaudītu savus mācīšanās algoritmus. Ķīna, kas mērķtiecīgi attīsta humanoīdo robotu izstrādi, bieži izmanto sportu kā tehnoloģiju demonstrāciju.

Reklāma
Reklāma

Pavisam nesen robotu sacensību ietvaros norisinājās arī robotu kikboksa mačs, kā arī 21 robota līdzdalība Yizhuang pusmaratonā. Uzvarētājs Tiangong Ultra finišēja pēc 2 stundām un 40 minūtēm, taču vairāki roboti skrējienu nemaz nepabeidza.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.