Vija Kilbloka
Vija Kilbloka
Foto: Karīna Miezāja

Vija Kilbloka ironizē par mūsdienu jauniešu valodu: “Jūsu tēvutēvi par ko straglojuši un dzīvības atdevuši, ja jūs tagad ne par tautu, ne valodu nekērojat!?” 83

Uzņēmēja un grāmatizdevēja, “Zvaigzne ABC” valdes priekšsēdētāja Vija Kilbloka savā “Facebook” kontā publicējusi ierakstu, kurā ironizē un reizē arī pauž sašutumu par mūsdienu jauniešu valodu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Emocijzīmes, kas bieži tiek pārprastas: tās nozīmē kaut ko pavisam citu, nekā domājat
Viedoklis
Armands Puče: Evika Siliņa ir ar pautiem, Jānis Citskovskis – žmogs, bet Krišjānis Kariņš – princese, kas neuzņemas atbildību 82
Veselam
Nosaukti 8 pārtikas produkti, kuru patēriņš jāierobežo, kļūstot vecākam 38
Lasīt citas ziņas

Lūk, nerediģēts Vijas Kilblokas ieraksts: “O mai goš, šis storijs ir brutāli kūl – mīning, es te grupiņai jauniešu ar visu savu oldskūlīgo skilsetu rīsentlī centos iepičot ideju, ka tikai viņi vēl var glābt latviešu valodu, validējot tautu un tās valodu savas ģenerācijas vidū, ja viņi to nomārketētu kā seksīgu projektu.

Lai domai piešķirtu daudzāk kredibilitī un to padarītu vairāk seilzī, pilnīgā haipā nocitēju: “Uz EŽIŅAS galvu liku, sargāj’ savu Tēvu zem’.” Mīning, jūsu tēvutēvi par ko straglojuši un dzīvības atdevuši, ja jūs tagad ne par tautu, ne valodu nekērojat!?

CITI ŠOBRĪD LASA

Jaunieši bija manāmi ieinteresēti, kur, kur tie tēvutēvi galvu likuši. Un es sapratu, ka mans ofers ir izskanējis tā, it kā es būtu burtu pazaudējusi. Brutāls hārdkeiss! That will never work!”

Kā norāda “Zvaigzne ABC” valdes priekšsēdētāja, tā ir šodien pastāvoša valoda, kurā runā jaunieši: “Neko neesmu pārspīlējusi.”

Cilvēki komentējuši ierakstu, retoriski izsakoties – smieties vai raudāt? Tālis Linkaitis vaicāja: “Vai tiešām ir tik traki? Ikdienā vairāk satiekos ar spredšītiem, folderiem, zūmiem, ī-es-džī un pārmetumiem, ka es pat nofeilot kārtīgi neprotot.”

Vija Kilbloka atbildēja, ka “ir ļoti slikti, bet globalizācijas vērtību sistēmā – ļoti labi.

Šis ironijas pilnais ieraksts nepalika nepamanīts arī Latvijas Valsts prezidentam Edgaram Rinkēvičam, kurš izteicās, pieturoties pie mūsdienu jauniešu vidū pastāvošās valodas, rakstot: “Teikšu, ka emeizing aprakstīts, kūl!”

“Labi, ka vēlu un tomēr labāk nekā nekad. Angliskums ir milzu sērga visos līmeņos, ne tikai jauniešu vidū. Un tomēr, ja jaunieši ir mūsu nākotne, tad valstij ļoti aši jārīkojas. Un, es pat teiktu, ka jāsāk ar pašiem, jo cik akli no krieviskā lecot uz anglisko, piesedzoties ar “Esam taču Eiropā!”, mēs nostumjam malā savas valsts valodu. Jaunieši mums visiem ļoti krāšņi parāda, kas mūs sagaida nākotnē, ja turpināsim iet šo ceļu…,” tā izteikusies kāda Iveta.

Savukārt Baiba Leimane, izsakot viedokli par jauniešu valodas lietojumu, rakstīja: “Es ikdienā dzīvoju ar angļu valodu, bet lasot tā “sasprindzināju smadzenes”, ka pusi tik un tā nesapratu. Labi ka mans bērns tā nerunā. Pat uzaugot svešumā. Citādi, kā saka “vāks”… es tiešām nesaprastu. Viss ir gribā. Ja tās nav. Nav arī valodas.”

Reklāma
Reklāma

“Facebook” lietotāja Sandija Krūkle par jaunās paaudzes valodu izteicās pozitīvi: “Man ļoti patīk Gen Z paaudze! Protams, žēl par tiem, kas nezina latviešu valodu! Bet, pēc saviem bērniem spriežot, sarunvaloda viņiem ir viena, bet latviešu valodas eksāmenus nokārto godam. Mums ir ģimenes humors, kā tulkot jaunās paaudzes valodu un tur ir tiešām smiekliem pilnas sarunas.”

LA.LV Aptauja

Vai esat dzirdējuši, ka jaunieši tā runā?

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.