Dažās Eiropas valstīs noteiktās vietās FFP2 respiratoru valkāšana ir obligāta. “Respiratori aizsargā no koronavīrusa arī pašu tās valkātāju, ne tikai apkārtējos. Toties maksā dārgāk nekā medicīniskās maskas. Savukārt medicīniskā maska, kura ir vaļīgāka un kurai gaiss ieplūst arī pa malām, domāta citu cilvēku aizsardzībai no lietotāja,” atšķirību skaidro Darba drošības un vides veselības institūta direktors Ivars Vanadziņš.
Dažās Eiropas valstīs noteiktās vietās FFP2 respiratoru valkāšana ir obligāta. “Respiratori aizsargā no koronavīrusa arī pašu tās valkātāju, ne tikai apkārtējos. Toties maksā dārgāk nekā medicīniskās maskas. Savukārt medicīniskā maska, kura ir vaļīgāka un kurai gaiss ieplūst arī pa malām, domāta citu cilvēku aizsardzībai no lietotāja,” atšķirību skaidro Darba drošības un vides veselības institūta direktors Ivars Vanadziņš.
Foto: Dan Race/SHUTTERSTOCK

Ziemu pārlaidīsim tikai ar respiratoriem. Kā valsts nodrošinās, ka katrs to saņems? 215

Māra Libeka, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 1
TV24
“Jāklausās, ka esam šmaukušies.” Par netaisnību un piemaksām tiem pensionāriem, kuri strādājuši padomju laikā
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Lasīt citas ziņas

Aizvadītajā ceturtdienā valdība nolēmusi virzīties uz obligātu FFP2 respiratoru un medicīnisko masku valkāšanas prasību noteikšanu.

Šodien operatīvās vadības grupā tikšot spriests, kā to nodrošināt, īpaši maznodrošinātajiem cilvēkiem, kuriem Covid-19 aizsardzības līdzekļiem vajadzētu būt pieejamiem bez maksas. Vēl precīzs plāns nav izstrādāts, līdz ar to nav zināms, no kura brīža obligātā prasība stāsies spēkā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Sistēma jau ir zināma – lielāko daļu medicīnas preču pērk Valsts aizsardzības loģistikas un iepirkumu centrs, un masku un respiratoru izdalīšana varētu notikt ar pašvaldību līdzdalību, skaidroja veselības ministra padomnieks Kaspars Bērziņš.

Obligāta medicīnisko masku un respiratoru valkāšanu varētu tikt noteikta vietās, kur pastāv lielāks inficēšanās risks. “Tas būtu sabiedriskais transports, kur piemērotu prasību obligāti valkāt respiratoru, arī dažādos pasākumos, kur cilvēki atrodas ilgāku laiku, piemēram, kino un teātru zālēs. Savukārt citur būs prasība atteikties no auduma maskām un pāriet vismaz uz medicīnisko masku valkāšanu,” sacīja Bērziņš un prognozēja, ka par šo aizsardzības līdzekļu iegādi nevajadzētu uztraukties, jo tirgū tie būšot pietiekamā daudzumā.

Vēro cenas

Patērētāju tiesību aizsardzības centra Preču un pakalpojumu uzraudzības departamenta direktore Linda Rinkule pastāstīja, ka ik mēnesi tiekot rīkoti preču pieejamības monitoringi un pēdējā monitoringā aizvadītā gada decembrī esot noskaidrots, ka medicīnisko masku un respiratoru cenas nepalielinās.

“Cenas drīzāk kritās, jo tas piedāvājums medicīniskajām maskām un respiratoriem pieauga. Ir grūti spriest, kā tas būs tad, kad atļaus tikai noteiktus Covid-19 aizsardzības līdzekļu veidus. To uzzināsim janvārī veiktajā monitoringā,” teica Rinkule.

Arī valdības vadītājs Krišjānis Kariņš uzskata, ka par cenu kāpumu konkrētajām precēm kopumā nebūtu jāsatraucas, jo, piemēram, medicīniskās maskas, kas agrāk bijušas dārgas, konkurences apstākļos esot kļuvušas lētākas.

“Ja vairāk sāks pieprasīt arī FFP2 respiratorus, es domāju, ka līdzīgi mēs varētu sagaidīt arī cenu kritumu. Tāpēc arī tiek strādāts pie, iespējams, vēl lielāka centralizētā iepirkuma. Bet jebkurā gadījumā ir jau šobrīd plaši pieejamas gan medicīniskās maskas, gan FFP2 respiratori. Jautājums ir, kā mēs varēsim pareizi nodrošināt, ka mazturīgajiem cilvēkiem tās arī būtu pieejamas,” pauda Kariņš.

Reklāma
Reklāma

No auduma maskām maz jēgas

Darba drošības un vides veselības institūta direktors, Rīgas Stradiņa universitātes profesors Ivars Vanadziņš uzskata, ka valdība pieļāvusi kļūdu, atļaujot tik ilgi lietot auduma maskas. No tām neesot nekādas jēgas, jo ar retiem izņēmumiem, tās nepareizi uzšujot, nepareizi mazgājot un par valkāšanu vispār neesot ko runāt. Neviens arī to nekontrolē un nesoda, ja cilvēkam maska atrodas zem zoda vai zem deguna.

I. Vanadziņš: “Viena no lietām, kas varētu uzlabot epidemioloģisko drošību, ir medicīniskās maskas un respiratori. Būtiska ietekme pozitīvā virzienā varētu būt respiratoriem, jo tie aizsargā no koronavīrusa arī pašu tās valkātāju, ne tikai apkārtējos. Toties maksā dārgāk nekā medicīniskās maskas. Savukārt medicīniskā maska, kas ir vaļīgāka un kurai gaiss ieplūst arī pa malām, domāta citu cilvēku aizsardzībai no lietotāja.

Medicīniskajām maskām un respiratoriem tās “durvis” ir saliktas kā Šveices sierā caurumi, tur ir daudzas auduma kārtas un tās nav pretī viena otrai, tur ir robu robi, rak­stu raksti un zigu zagi. Pat ja vīruss tiek cauri tai auduma poriņai, viņš sapinas nākamajā, jo tur ir priekšā stendere un nākamās durvis, un vēl kāds šķērslis.

Austais audums ir kā žogs, jo viņam ir struktūra, kurai var redzēt cauri, un vīruss bieži pa taisno tiek cauri. Tas nozīmē, ka tur tās ejas ir daudzreiz lielākas. Savukārt medicīniskajās maskās un respiratoros lieto neausto polipropilēnu. Šis filtra materiāls ir kardināli citāds un ar daudz mazāka izmēra porām.”

Respiratoru ieteicams lietot 3–4 stundas. To neiesaka lietot atkārtoti, jo uz tā nosēžas un savairojas baktērijas.

Pieaugot saslimšanai ar bīstamo koronavīrusu, daļa iestāžu un organizāciju jau noteikušas kārtību, kādas sejas maskas jālieto obligāti. Piemēram, Bērnu slimnīca pirmdien brīdināja, ka, atrodoties slimnīcas telpās, drīkst lietot tikai ķirurģiskās sejas maskas, bet auduma maskas pašlaik izmantot nedrīkst.

Austrijā – obligāti

Jau kopš pērnā janvāra FFP2 klases respiratori ir obligāti Austrijas sabiedriskajā transportā un slēgtās telpās. Nesen Austrijas valdība paziņoja, ka respiratori ir obligāti jāvalkā arī ārpus telpām, lai izvairītos no jaunas mājsēdes, kad strauji pieaug saslimstība ar omikrona mutāciju.

Arī Vācijā kopš aizvadītā gada janvāra sabiedriskajā transportā, ārsta praksēs, veikalos un citās sabiedriskajās vietās ir prasība valkāt tikai medicīniskās maskas vai respiratorus. Trūcīgajiem cilvēkiem respiratori tiek piešķirti bez maksas.

Respiratora cena – no 0,25 līdz 1,23 eiro

Valdība plāno, ka konkrētās vietās varētu noteikt obligātu FFP2 respiratoru un medicīnisko masku valkāšanu.

Respiratoru un medicīnisko masku cenas patlaban ir ļoti dažādas. Piemēram, higiēnas, tīrīšanas, medicīnas un citu specializētu preču tirgotājs, uzņēmums “Prāna un Ko” savā internetveikalā vienreizlietojamo trīsslāņu ķirurģisko (medicīnisko) sejas aizsargmasku pārdod par 6 centiem gabalā (minimālais pirkuma daudzums – 50 gab.), savukārt respiratoru FFP2 (piecslāņu maska, lietošanas laiks – līdz 8 stundām) – par 25 centiem gabalā (minimālais pirkuma daudzums – 10 gab.), jārēķinās arī ar piegādes izmaksām.

Citos veikalos un aptiekās respiratoru cenas ir augstākas, piemēram, kā var pārliecināties attiecīgi tirgotāju internetveikalos (šie ir tikai daži piemēri, citviet cenas var būt citādas), “Drogās” – 95 eirocenti/gab. (iepakojumā 2 gab. par 1,89 eiro), “Rimi” – 75 eirocenti/gab. (iepakojumā 2 gab. par 1,49 eiro), “RD Electronics” – 50 eirocenti/gab. (iepakojumā 2 gab. par 1 eiro), “Benu aptieka” – 86 eirocenti/gab. (iepakojumā 20 gab. par 17,27 eiro), “internetaptieka.lv” – 1,23 eiro/gab. (iepakojumā 3 gab. par 3,69 eiro).

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.