×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.1°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
1. decembris, 2014
Drukāt

1. decembris – Pasaules AIDS diena. Latvijā reģistrēti 6117 cilvēki ar HIV infekciju

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Katru gadu 1. decembrī tiek atzīmēta Pasaules AIDS diena. Šogad – jau 26.reizi pasaulē un 13.reizi Liepājā. Šī ideja radās 1988.gadā, lai mazinātu sabiedrības aizspriedumus un naidu pret HIV inficētiem cilvēkiem un AIDS pacientiem. AIDS dienas simbols ir sarkanā lentīte – tā ir simbols HIV/AIDS problēmas nozīmīgumam, solidaritātei ar tiem, kurus ir skārusi AIDS epidēmija, un mirušo AIDS pacientu piemiņai.

AIDS jeb iegūtais imūndeficīta sindroms ir slimību komplekss, kas attīstās HIV infekcijas gala stadijā uz novājinātu organisma aizsargspēju fona. Infekcija nav pilnībā izārstējama, un cilvēkiem, kas to ieguvuši, jārēķinās ar sekām un zināmiem ierobežojumiem visu mūžu, lai vēl vairāk nekaitētu savai veselībai un lai neapdraudētu citu cilvēku veselību. Pateicoties straujai un nepārtrauktai HIV/AIDS medikamentozās ārstēšanas attīstībai, HIV vairs nav fatāla diagnoze – šodien tā ir hroniska vadāma infekcija, tomēr vienlaikus tā vēl joprojām ir nopietna medicīniska, sociāla un ekonomiska problēma gan individuālā, gan visas sabiedrības kontekstā.

Visā pasaulē ar diagnozi “HV inficēts” dzīvo vairāk kā 35 miljoni cilvēku. Katru gadu aptuveni 2,5 miljoni visā pasaulē inficējas ar HIV un mirst 1,7 miljoni HIV inficēto.
Latvijā pašlaik ir reģistrēti 6117 cilvēki ar HIV infekciju, 1461 no viņiem ir AIDS stadijā. Statistikas dati atspoguļo tikai reģistrēto HIV/AIDS gadījumu skaitu, patiesais inficēto personu skaits Latvijā tiek lēsts vismaz divas reizes lielāks. Beidzamajos septiņos gadus vislielākais atklāto HIV gadījumu skaits ir tieši heteroseksuālo (vīrietis – sieviete) kontaktu ceļā iegūtais. 2014.gada pirmajos desmit mēnešos atklāti 250 jauni HIV infekcijas gadījumi; 95 cilvēki miruši. Jaunatklāto HIV inficēšanās gadījumu skaita ziņā Latvija Eiropā ir otrajā vietā aiz Igaunijas, bet jaunu AIDS saslimšanas gadījumu skaita ziņā — pirmajā vietā.

1.decembrī plkst.17:00 Krusta baznīcā K.Valdemāra iela 7 notiks aizlūgums par visiem, kuri cieš no HIV/AIDS. Tam sekos svecīšu aizdegšana pie Narkoatkarības pārvarēšanas palīdzības punkta Flotes ielā 7 un sadraudzības vakars. Aicināti tiek visi, kuru dzīves izmainījusi šī slimība.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+