Veselam
Dzīvesveids

15 šokējoši fakti, ko tu nezināji par ātrajām uzkodām 2


Foto – fotolia.com
Foto – fotolia.com
Foto – fotolia.com

Ātrā pārtika kaitē smadzenēm

Ikvienam labi zināms fakts, ka ātrās ēdināšanas vietās piedāvātā pārtika ir neveselīga un satur ļoti daudz kaloriju, taču tas joprojām neattur daudzus no mums stāvēt rindās burgeru restorānos, lai grūtā darbā nopelnītu naudu atstātu šajās ēstuvēs un mielotos ar ārēji vilinošo produkciju. Ievērības cienīgs ir fakts, ka, piemēram, ātrās ēdināšanas gigants “McDonald’s” ik sekundi visā pasaulē pārdod 75 hamburgerus, bet kompānijas restorāni gandrīz vienmēr ir pilni ar izsalkušiem klientiem. Taču ātrās uzkodas ne tikai palielina tavu svaru – aiz pievilcīgā izskata un iepakojuma slēpjas arī citas briesmas. Lūk, 15 šokējoši fakti par ātro pārtiku, kas, iespējams, pamudinās tevi uz visiem laikiem atteikties no ātrās pārtikas lietošanas uzturā.

Ikviens zina, ka burgeros, čipsos un atspirdzinošajos dzērienos, ko tirgo ātrās ēstuves, ir liels tauku un cukura līmenis, taču mazāk zināms ir fakts, ka ātrās ēdināšanas produkcija var atstāt kaitējumu uz cilvēka smadzenēm. Ja tu regulāri lieto ātro pārtiku, tas samazina asins pieplūdi smadzenēm, un pēc kāda laika tu var sākt līdzināties staigājošam mironim. Ja mēs nesāksim aktīvi samazināt ātrās pārtikas patēriņu, staigājošo miroņu pasaule galu galā vairs nebūs tik neticams scenārijs.


Fekālās baktērijas burgernīcu dzērienu automātos

Daļa cilvēku, iespējams, apgalvos, ka viņiem ir vienalga, no kurienes nāk pārtika, ja vien tā ir garšīga. Tomēr katram likumam ir izņēmumi, un fakts, ka tūkstošos dzērienu tirdzniecības automātu ātrās ēdināšanas restorānos, ir konstatētas fekālās baktērijas pavisam noteikti ir viens no šādiem izņēmumiem. Mazās devās šīs baktērijas tevi, protams, nenogalinās, taču pats fakts, ka šādas baktērijas ir fekāliju sastāvā, ir pietiekami atbaidošs, lai pat cilvēks, kurš pārāk neaizraujas ar higiēnu, atteiktos no ātrās ēdināšanas iestādēs piedāvātajiem dzirkstošajiem dzērieniem. Turklāt dzērienu tirdzniecības automātos ir konstatētas E.coli baktērijas, kas var izraisīt smagus saindēšanās gadījumos un retos gadījumos – pat nāvi.


Kukurūzas sīrups ar augstu fruktozes saturu

Vai esi pamanījis, ka pēc lielas dzirkstošā dzēriena glāzes izlietošanas vietējā ātrās ēdināšanas restorānā tu joprojām jūties izslāpis? Tam ir iemesls! Lai piešķirtu dzērieniem spēcīgu saldu garšu, daudzi ātrās ēdināšanas restorāni pievieno dzirkstošajiem dzērieniem kukurūzas sīrupu ar augstu fruktozes saturu, kas darbojas kā cukura aizstājējs. Lai gan saldā garša patīkami kņudina tavas garšas kārpiņas, tā var traumēt tavu zobu emalju, izstaipīt kuņģa gļotādu un ietekmēt dzīvībai nozīmīgus ķermeņa orgānus.


“Sliktās” olas

Iespējams, sajūtot izsalkumu rīta pusē, tev brokastīs sakārojas notiesāt kādu olu ēdienu. Taču ņem vērā – cenšoties samazināt ražošanas izmaksas, daudzas ātro uzkodu ēstuves bieži vien savos ēdienos izmanto olu aizstājēju, kas pazīstams kā „Premium olu maisījums”. Pierādīts, ka šis maisījums satur glicerīnu, kas ir arī skūšanās putu, dušas želejas un ziepju sastāvā. Saprotams, ka glicerīns nelielos daudzums nav nekas nāvējošs, taču diez vai ir pieņemami, ka šī viela rodama tavā brokastu maltītē.


Ķīmiskā maize

Iespējams, būsi pārsteigts, uzzinot, ka “Subway” ir pasaulē lielākā ātrās ēdināšanas ķēde, apsteidzot pat “McDonald’s”. Taču tas ir tikai otrs pārsteidzošākais fakts par šo sviestmaižu tirdzniecības tīklu – līdz pat nesenai pagātnei maize, ko izmantoja “Subway” ēstuvēs, saturēja ķīmisku vielu – azodikarbonamīdu -, ko savulaik izmantoja jogas matraču ražošanā. Lai gan “Subway” apgalvo, ka tās izgatavotā maize tagad vairs nesatur šo ķīmisko vielu, iedomājoties, ka tu savulaik esi mielojies ar šādu izstrādājumu, vēderā viss sagriežas otrādi.


“Mušu olu” mērce

ASV Pārtikas un zāļu administrācijas noteikumi pieļauj, ka 100 gramos tomātu mērces var atrasties 30 mušu oliņas un viens vai vairāki mušu kāpuri. Šīs iestādes speciālisti, acīmredzot, labi pārzina baktēriju sfēru, taču doma, ka tu kopā ar ēdienu notiesā arī mušu oliņas ir pietiekami pretīga, lai uz visiem laikiem atteiktos no makaronu ēdieniem, ko ātrās ēstuves pasniedz kopā ar tomātu mērci.


Burgers no simts govīm

Vai zināji, ka nokožot tikai gabalu sulīga burgera, tu patiesībā apēd gaļu, kas iegūta no simts dažādiem liellopiem? Pēc tam, kad liellopi tiek nokauti, lētākie gaļas gabali tiek samesti kopā pārstrādei – tās laikā šie skrimšļainie gaļas atgriezumi tiek samalti viendabīgā masā, no kuras izveido apļveida formas izstrādājumus, pievienojot krietnu devu tauku. Rezultāts ir tipiski, lēti pagatavoti hamburgeri, kas tiek pēcāk tiek nogādāti uz dažādām ātrās pārtikas ēstuvēm visā pasaulē. Iespējams, ja vairāk cilvēku patiešām zinātu, ko apēd ātro uzkodu ieskrietuvēs, viņi retāk iegādātos burgerus un tā vietā dotu priekšroku gaļas grilēšanai piemājas dārzā vai piknikā.


“Viltotais” siers

Nekas nepadara burgeru tik gardu kā sulīga Čedaras siera šķēle starp gaļu un bulciņu. Problēma tāda, ka ātrās ēdināšanas restorānu burgeros ievieto izstrādājumu, kas nemaz nav Čedaras siers – to grūti vispār nosaukt par sieru. Pētījumos atklājies, ka aptuveni pusi no siera satura ātrās ēdināšanas restorānos veido ķīmiskas vielas, pārtikas piedevas un tauki – tādējādi šo produktu tikai par 50 procentiem var uzskatīt par sieru. Vai tā nav viela pārdomām?


“Pludmales” barība

Izrādās, ka pikantajos ēdienos, piemēram, vistu spārniņos ātrās ēdināšanas tīkli bieži vien izmanto silīcija dioksīdu, kas labāk pazīstams ar citu vārdu – smiltis. Neviens nekad nav lūdzis, lai viņa ēdienu pārkaisa ar pludmales smiltīm, taču ātrās ēdināšanas iestādes tā ir ierasta prakse.


Ķīmiskie piena kokteiļi

Ātrās ēdināšanas tīkli patiešām labi pieprot pagatavot piena kokteili, taču – ja tu zinātu, kas ir šo dzērienu sastāvā, tas būtu pietiekami, lai to riebumā izgāztu izlietnē. Patiešām – ātrās ēdināšanas iestādēs piedāvātie piena kokteiļi satur dažādas garšas un izskata uzlabošanas sastāvdaļas, un dažos gadījumos tajos ir pat vairāk ķimikāliju nekā dārza minerālmēslos.


“Neīstie” nageti

Zeltaini, kraukšķīgi cāļa gaļas nageti sniedz patiesu garšas baudījumu, ja tos pagatavo pareizi. Tomēr ātrās ēdināšanas restorānos veids, kādā tos pagatavo, ir nepareizs. Pētījumos atklāts, ka “neīstajos” nagetos tikpat kā nav vistas gaļas – šis ēdiens galvenokārt sastāv no dzīvnieku taukiem, kauliem un nervaudiem.


Salāti, kas palielina svaru

Pasūtot salātus ātrās ēdināšanas restorānā, tu, iespējams, domā, ka esi izdarījis veselīgu izvēli. Taču daudzi no tipiskajiem ātrajās ēstuvēs piedāvātajiem salātiem ir pilni ar piesātinātajiem taukiem un nātriju, bet dažos gadījumos tie var palielināt svaru un kaitēt veselībai pat vairāk nekā liela „Big Mac” burgera notiesāšana.


Bērni kļūst hiperaktīvi un viegli aizkaitināmi

Daudziem no ēdieniem, kas pasniedz ātrajās ēstuvēs, pievieno pārtikas krāsvielas, lai tie izskatītos tikpat vilinoši, kā spožajos reklāmas plakātos uz restorāna durvīm. Ja tu bieži ved savus bērnus mieloties uz ātrās ēdināšanas vietu, ņem vērā, ka pārtikas krāsvielas var kaitēt viņu veselībai. Pierādīts, ka pārtikas krāsvielas var izraisīt izmaiņas bērnu uzvedībā – viņi var kļūt hiperaktīvi, viegli aizkaitināmi un izjust vēl smagākus simptomus, nekā tiem, kas sirgst ar uzvedības deficīta sindromu.


Vaboļu sula

Saistītie raksti

Daļa no sulām, ko tirgo ātrajās ēstuvēs, satur karmīna vaboles – kukaiņus, no kuriem iegūst vielas, kas tiek izmantotas sarkanās pārtikas krāsvielas –karmīna – radīšanai. Ja šo krāsvielu patērē mazās devās, tā, protams, neatstās lielu negatīvu ietekmi uz tavu vai tavu bērnu veselību, taču būsim godīgi – vai tu tiešām vēlies ēst ēdienu, kura sastāvā ir vaboles?


Milzīgs kaloriju daudzums

Ja neviens no iepriekš minētajiem faktiem nav tevi pārliecinājis turpmāk iet ar līkumu ātrās ēdināšanas vietām, ieklausies pēdējā argumentā. Ja tu makdonaldā apēd mazo burgeru, mazos kartupelīšus un izdzer mazo kolu, ar šo nelielo maltīti tu uzņem tik daudz kaloriju, sāli un piesātināto tauku, ka tev vajadzēs četras stundas soļot ar kājām, lai to visu sadedzinātu. Un būsim godīgi – pēc “McDonald’s” apmeklējuma nogurdinoša 240 minūšu gara pastaiga, visticamāk, būs pēdējā lieta, ko tu vēlies darīt.

LA.lv