Kultūra
Literatūra

Aizsaulē devies literatūrzinātnieks Rolfs Ekmanis1

Foto: “Latvija Amerikā”.

12. janvārī aizsaulē devies literatūrzinātnieks, žurnāla “Jaunā Gaita” redaktors Rolfs Ekmanis (10.02.1929-12.01.2017), vēsta “Latvija Amerikā”.

Rolfs Ekmanis, pazīstams arī ar pseidonīmu Māris Rauda, ir latviešu literatūrzinātnieks. 1945. gadā kopā ar ģimeni emigrējis uz Vāciju, 1950. gadā pārcēlies uz dzīvi ASV. No 1951. līdz 1953. gadam bijis tulks ASV armijā Korejas kara laikā. Absolvējis Viskonsinas universitāti, kur studējis politiskās zinātnes, slāvistiku; savā doktora disertācijā Indianas Universitātē pievērsās Padomju Krievijas un padomju varas okupētās Latvijas literatūras saišu izziņai. Strādājis dažādās universitātēs ASV par dažādu priekšmetu pasniedzēju, kā arī radiostacijā “Brīvība — Brīvā Eiropa”, kur bijis politiskais un kultūras dzīves komentētājs.

Ekmaņa pirmā publikācija latviski bija raksts “Jaunā inteliģence nepadodas” žurnāla “Jaunā Gaita” 1958. gada 16. numurā. Saistībā ar viņa ilggadējo un pašaizliedzīgo darbību žurnāla “Jaunā Gaita” redakcijā, kuras vadību sabiedriskā kārtā un bez atlīdzības pārņēmis deviņdesmito gadu beigās, Rolfa Ekmaņa vārds izskanējis visplašāk.

Rolfs Ekmanis bija Amerikas latviešu apvienības, Latviešu Fonda biedrs un Latviešu rakstnieku apvienības biedrs. 1999. gadā saņēmis IV šķiras Triju Zvaigžņu ordeni, 2015. gadā piešķirta PBLA Balva. Kopš 2002. gada ir Latvijas Rakstnieku savienības biedrs.

LA.lv