Kultūra
Mūzika

Aizvadīts 21. Baltu kultūras un alternatīvās mūzikas festivāls “Menuo Juodaragis”3

Foto – Arnis Kalniņš

Lietuvas rietumu dzīlēs, varenajā Molavēnu pilskalnu kompleksā nedēļas nogalē no 24. līdz 26. augustam aizvadīts 21. Baltu kultūras un alternatīvās mūzikas brīvdabas festivāls „Menuo Juodaragis” (Mēness Melnradzis).

Pilskalnu kompleksā festivāls notika pirmo un vienīgo reizi. Šis bija unikāls festivāls ar ierobežotu apmeklētāju skaitu – to šogad baudīja aptuveni 3000 apmeklētāju. Festivāls bija paredzēts pasākumu jau iemīļojušiem ļaudīm – festivāla programma bija apmeklētājiem noslēpumā tīta līdz pat atbraukšanas brīdim. Tomēr piedāvājums bija tikpat plašs kā parasti – muzikālā programma, bagātīgais Amatu ciems, kino un lekciju telts, senie rituāli, folka koncerti un brīvdabas lekcijas pie Lielā ozola, izrādes, performances, deju priekšnesumi, spēles un sacensības, bērnu ciematiņš, kā arī visa festivāla teritorijā atrodamie interaktīvie brīvdabas objekti. Festivālā darbojās trīs dažādas skatuves, no kurām skanēja tradicionālā tautas mūzika, postfolklora, alternatīvā rokmūzika un metāls, ambientā, eksperimentālā un industriālā mūzika, kopumā vairāk nekā 40 grupas no Lietuvas, Latvijas, Dānijas, Somijas, Spānijas, Vācijas, Francijas, Austrālijas, Izraēlas, Tuvas (Krievijā), Baltkrievijas.

Gaidītākie festivāla mākslinieki, kuri paši savu uzstāšanos bija izziņojuši un sasnieguši dzirdīgas ausis, bija „Heilung” (no vācu valodas – Dziedēšana) – 2014. gadā izveidota eksperimentālā ambientā folka grupa ar dalībniekiem no Dānijas, Norvēģijas un Vācijas, kas sevis izpildīto dēvē par „pastiprināto vēsturi”. Koncertā grupa izpildīja skaņdarbus sennorvēģu valodā, atdarinot Vikingu laiku mūziku. Tika izmantoti dažādi pūšamie un sitamie mūzikas instrumenti, sintezators, kā arī neordināri mūzikas instrumenti – kauliņi, grabuļi, zvaniņi, ragi. Grupas sastāvā esošie maskētie četrpadsmit cilvēki piepildīja visu skatuvi, savukārt vizuāli skaistā koncerta beigās tika aizdedzinātas tuvumā esošās uguns skulptūras, padarot šo koncertu par neaizmirstamu audiovizuālu un rituālistisku pieredzi. No īpašiem pārsteigumiem jāmin arī noslēpumainais prūšu „Romowe Rikoito” koncerts, kas nebija atzīmēts festivāla mūzikas programmā, kā arī lietus dēļ pārcelts no piektdienas vakara uz sestdienas vakaru. Tas notika brīvā dabā, mūziķiem atrodoties zem plēves, kas novilkta starp kokiem. Arī šis koncerts ieveda klausītājus noslēpumainā transā, grupai izpildot arhaisku, akustisku ambientu. Starp viesiem arī tūviešu rīkļu dziedātāju tradicionālās mūzikas apvienība „Alash”, poētiskā neofolka grupa „Sangre de Muerdago” no Spānijas un Vācijas, rituālā etniskā ambienta projekts „Pragnavit” no Baltkrievijas, baltu episkais metāls „Romuvos” no Izraēlas, rituālā transa projekts „Meta Meat” no Francijas, pasaules mūzikas un elektronikas grupa „Dandelion Wine” no Austrālijas.

Latviju festivālā šogad pārstāvēja „Ēnu kaleidoskops” – tumšā neofolka grupa, kas festivālā uzstājusies arī 2007., 2010. un 2013. gadā. Grupas līderis Mārtiņš Links jeb „Vārna” pirmās projekta dziesmas sacerējis studiju laikā Lietuvā. Vairākās dziesmās grupai ar vokālu pievienojās arī Alise Stefanoviča no pašmāju elektropopa projekta „Podruga”.

Festivāla vadmotīvs šogad bija burvību tēma. Par maģisko sajūtu bija parūpējušies gaismu mākslinieki – festivāla teritorija bija krāšņi izgaismota un piepildīta ar floras un faunas tematikas projekcijām, kas diennakts tumšajā laikā veidoja unikālu atmosfēru. Maģijas un psiholoģijas tēmas dominēja arī daudzajās lekcijās un prezentācijās, kuras gan pārsvarā notika lietuviešu valodā.

LA.lv
LA
LA.LV
Kultūra
“Atklāšanas fanfaras”: koncertzāles “Latvija” atklāšanas koncertus translēs LTV
5 stundas
LA
LA.LV
Kultūra
“Baltu rotas” svinēs jubileju ar “Latvian Voices” koncertu un zobencīņu paraugdemonstrējumiem
6 stundas
LA
LA.LV
Kultūra
Festivālu “Summertime – aicina Inese Galante” atklās franču džeza karaliene Mina Agosi
7 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IE
Ināra Egle
Latvijā
LPA nesteidz atbalstīt apriņķus un “paņem pauzi” līdz augusta vidum
2 stundas
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
Policijai vēl nav izdevies notvert advokāta Bērziņa slepkavas
1 stunda
JL
Juris Lorencs
Pasaulē
Juris Lorencs: Vēlētāji Ukrainā ir “salikuši visas olas vienā grozā”
1 stunda
LE
LETA
Ekonomika
Reiram būs jālemj par mutisku aizrādījumu VID vadītājai Jaunzemei. Ministrija skaidro iemeslus
2 stundas
LE
LETA/LA.LV
Pasaulē
Pēc atteikšanās no cūkgaļas diviem bērnudārziem Vācijā vajadzīga policijas aizsardzība
51 minūtes