Veselam
Ārstēšana

Kas ir mistiskais astigmātisms acīm, kā dēļ var pat sāpēt galva un acis ātri nogurt0

Foto – Shutterstock

Daudziem kopā ar tuvredzību vai tālredzību atklāj arī citu redzes traucējumu – astigmātismu. Aptuveni 70% cilvēku tas pārsniedz 0,50 dioptrijas, bet īpaši traucējošs šis redzes defekts ir aptuveni 10 – 20% no visiem.

“Ja acs optiskās sistēmas sastāvdaļas – radzene un lēca – ir sfēriskas, gaismas stari, kas iekļūst acī, tiek lauzti vienādi visos virzienos un acī veidojas viens fokuss. Astigmātisma gadījumā tie tiek fokusēti nevis vienā, bet divos punktos,” stāsta “Outlet optika” optometriste Sarmīte Gžibovska.

Miglains attēls un nogurums

Kā skaidro speciāliste, astigmātiskās acīs ir divi galvenie optiskie virzieni, kuros gaismas stari tiek lauzti visstiprāk un visvājāk. Tie ir savstarpēji perpendikulāri. Visbiežāk viens ir horizontāls un otrs vertikāls, taču var būt novietoti arī slīpi.

Nekoriģēta astigmātisma gadījumā bieži ir galvas sāpes, acu nogurums un sausuma sajūta, acu sāpes no piepūles un izplūdis attēls visos attālumos. Lai mēģinātu kompensēt šo redzes traucējumu, cilvēks mēdz turēt galvu slīpi vai skatīties “caur pieri”. Izteikta astigmātisma gadījumā var rasties pat dubultošanās.

Pietiekami skaidri neredzot tālumā, nereti tiek samiegtas acis. Optometriste norāda, ka tas ir slikts ieradums, jo, spiežot ar plak­stiem uz radzeni, paši veidojam astigmātismu pat līdz 1,50 dioptrijām.
Brilles vai kontaktlēcas?

“Reizēm optikas salona apmeklētāji stāsta, ka viņiem esot vajadzīga sarežģīta optika ar cilindriem. Tad optometristam atliek tikai pasmaidīt, jo mūsdienās tas nav nekas īpašs,” atklāj Sarmīte Gžibovska.

Agrāk brilles ar astigmātiskām jeb cilindriskām lēcām bija dārgākas un nācās ilgāk gaidīt. Tagad šis redzes defekts neietekmē ne to cenu, ne gaidīšanas laiku. Turklāt pat liela astigmātisma gadījumā ir iespējams iegūt labu redzes asumu.

Izšķir ārējo jeb radzenes, iekšējo jeb lēcas un kopējo astigmātismu, no kuriem optometrista kabinetā visvairāk interesē tieši pēdējais. Tā atklāšanai un novērtēšanai izmanto dažādas metodes, ar kurām nosaka acs gaismas laušanas spēju divos savstarpēji perpendikulāros virzienos. To dara gan ar speciālu aparatūru, gan dažādiem testiem, kuru laikā pacientam uzdod jautājumus. Pazīmes, ka varētu būt nepieciešamas cilindriskas brilles, ir sūdzības, ka burti “met ēnu”, dubultojas vai arī daži ir saskatāmi vieglāk nekā citi.

Astigmātismu var koriģēt arī ar kontaktlēcām. Tās gan tiek izgatavotas rūpnīcā pēc individuāla pasūtījuma, tāpēc ir dārgākas nekā parastās lēcas un jāgaida apmēram trīs četras nedēļas. Parasti astigmātiskās mīkstās kontaktlēcas optometrists iesaka, ja korekcijai nepieciešamais ci­lindrs ir robežās no 1,00 līdz 2,50 dioptrijām. Ja tas ir mazāks, visbiežāk kontaktlēcas neizmanto, jo nav sūdzību par redzi vai pašsajūtu. Savukārt, ja tas ir lielāks, iesaka izvēlēties cietās gāzu caurlaidīgās kontaktlēcas, kuras sarežģītu redzes defektu gadījumā ļauj redzēt labāk.

Ja tiek izrakstītas pirmās cilindriskās brilles vai arī tiek mainīta esošā korekcija, reizēm, pirmajās dienās tās valkājot, var likties, ka sienas ir nedaudz šķības un priekšmeti saspiesti vienā virzienā. Šāds efekts rodas, jo smadzenes turpina “pielabot” uztverto attēlu, taču parasti pie jaunajām brillēm izdodas pierast dažu dienu laikā.

UZZIŅA

Kas veicina astigmātismu

* stiprs plakstiņu spiediens uz acs ābolu jau pirms piedzimšanas mātes vēderā;

* radzenes iekaisums, apdegums vai traumas;

* plakstiņu izmaiņas, kas rada spiedienu uz acs ābolu, piemēram, rētas vai audzējs;

* katarakta, jo lēca visās vietās nav vienādi blīva;

* slīpi novietota mākslīgā lēca kataraktas operācijas laikā;

* keratokonuss, kad radzenei ir neregulārs izliekums;

* izmaiņas acs mugurējā polā, piemēram, audzēji un asinsizplūdumi tīklenē;

* neatbilstošu kontaktlēcu lietošana.

LA.lv