×
Mobilā versija
+11.7°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
18. septembris, 2015
Drukāt

Kā sev palīdzēt, ja kājas kā bluķi un maisiņi zem acīm

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock
PADOMI

Lai noskaidrotu problēmas iemeslu, ar pirkstu stingri uzspiež uz ādas pret apakšstilba kaula vidējo trešdaļu un atlaiž. Ja audi ir stingri un bedrīte saglabājas ilgāk par pusminūti, tas var liecināt par sirds un asinsvadu sistēmas darbības vai venozās atteces traucējumiem. Savukārt nieru mazspējas gadījumā pirksts iegrimst kā mīkstā vatē un iedobums izlīdzinās ātri.

Pie ārsta noteikti jādodas, ja tūska rodas pēkšņi, nepāriet dienas laikā un progresē, tā ir asimetriska, rodas sāpes, mainās ādas krāsa un pievienojas citi simptomi, piemēram, krampji kājās vai sāpes apakšstilbos.

No rīta pamostoties, kājas ir slaidas, bet vakarā tās kā zilonim. Satūkušas arī rokas – gredzenus pirkstos ne uzvilkt, ne dabūt nost! Tas nav tikai kosmētisks defekts, tūskas dēļ ir vērts doties pie ārsta!

Tūska nozīmē, ka organismā uzkrājies šķidrums. Zemes pievilkšanas spēka ietekmē visbiežāk piepampst ķermeņa zemākās daļas – potītes, pirksti, apakšdelmi –, taču pārmaiņas var rasties arī citās vietās, turklāt vienlaikus. Smagos gadījumos šķidrums mēdz uzkrāties arī vēderplēves, plaušu un sirds somiņas dobumā.

Tūska veidojas galvenokārt siltā laikā, jo paplašinās asinsvadi un, vairāk svīstot, zaudējam šķidrumu, tāpēc no organisma neizvadītie sāļi uzkrājas audos un piesaista to no asinīm. Aplami ir domāt, ka, mazāk dzerot, izdosies izvairīties no tūskas. Bagātīgi uzņemt šķidrumu ir svarīgi, lai izskalotu no organisma liekos sāļus. Dzeramā daudzums jāierobežo tikai tad, ja to noteicis ārsts.

5 BIEŽĀKIE TŪSKAS IEMESLI

1. Sastrēgums vēnās

Kāju tūska visbiežāk liecina par venozās atteces traucējumiem. Ja vēnu vārstuļi nedarbojas, kā nākas, asinis neatplūst, to šķidrā daļa nokļūst audos un veidojas tūska. Ilgstoši atrodoties statiskā pozā, sēžot vai stāvot, kad netiek nodarbināti apakšstilbu muskuļi, asinis kājās gan sakrāsies ikvienam.

Vēnu mazspējas gadījumā rodas arī sūdzības par krampjiem pēdās un apakšstilbos, it īpaši siltā laikā, kad svīstot zaudējam vairāk šķidruma nekā parasti.

Tālos braucienos un lidojumos būtu jāizvairās no apspīlēta, cieša apģērba, kas saspiež vēnas pacelēs un cirkšņu apvidū.

Venozo atteci uzlabo fiziskas aktivitātes, kuru laikā darbojas apakšstilbu muskuļi, piemēram, staigāšana, peldēšana, riteņbraukšana.

Ne vienmēr vēnu mazspējas gadījumā uz kājām redzami neglīti izspiedušies mezgli, jo vaina var slēpties arī dziļajās vēnās. Tās vajadzētu pārbaudīt, ja kājās ir smaguma sajūta un īso zeķīšu nospiedums uz apakšstilbiem saglabājas ilgu laiku.

Pastāvot ilgstošām venozās atteces problēmām, tiek bojāti vēnu vārstuļi un asiņu sastrēgums var veicināt trombu veidošanos. Nevar prognozēt, kuram radīsies šāda komplikācija, taču liela nozīme ir iedzimtībai. “Man bijuši pacienti, jauni cilvēki, kuriem, sēžot pie datora sakrustotām kājām, jau pēc dažām stundām radusies tromboze,” stāsta terapeite Sandra Černišova. Lai izvairītos no šādiem sarežģījumiem, svarīgi uzņemt daudz šķidruma. Turklāt, jo biezākas asinis, jo lielāks trombu risks.

Trombozes gadījumā izteikti pietūkst viena kāja, tā ir sāpīga, ar zilganu nokrāsu. Muskuļu krampji apakšstilbos ir ļoti bīstama pazīme, tāpēc steidzami jāmeklē ārstu palīdzība, jo asiņu receklis var atrauties un nokļūt plaušu artērijā, par ko liecina akūts elpas trūkums.

Pastāvīgas tūskas gadījumā pasliktinās audu apasiņošana un vielmaiņa, āda kļūst plānāka un trauslāka. Mikrotraumas gadījumā drīz var pievienoties infekcija un veidoties trofiskā čūla, kā arī attīstīties zemādas limfātisko audu iekaisums – roze. Visbiežāk tā notiek cilvēkiem ar novājinātu imunitāti, cukura diabēta slimniekiem, tiem, kuri lieto hormonālos medikamentus glikokortikoīdus.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+