Latvijā
Kriminālziņas

“Mantkārīgās” darbinieces…Sāk tiesāt sešas Ogres bērnudārza “Riekstiņš” darbinieces 16


Plāksne pie Ogres bērnudārza “Riekstiņš”. Šī pirmsskolas iestāde ogrēniešu vidū tiek augstu vērtēta.
Plāksne pie Ogres bērnudārza “Riekstiņš”. Šī pirmsskolas iestāde ogrēniešu vidū tiek augstu vērtēta.
Foto – Ritvars Raits

Ogres rajona tiesas tiesnese Inese Punte 11. decembrī sāka izskatīt lietu, kurā apsūdzētas Ogres vispārējās pirmsskolas izglītības iestādes “Riekstiņš” darbinieces. Nez vai Ogres tiesā vēl bijis tāds gadījums, kad uz apsūdzēto sola vienā rindā sēž sešas pusmūža sievietes – bērnudārza “Riekstiņš” vadītāja Vita Kravale un piecas viņas padotās.

 

Deva iespēju piepelnīties

Tiesā gan izskanēja, ka ne visas darbinieces patlaban ar šo iestādi vēl ir darba attiecībās, taču visas tur strādāja no 2010. gada 1. oktobra līdz 2015. gada 1. aprīlim, kad tika veiktas darbības, kas apsūdzībā kvalificētas pēc trim Krimināllikuma pantiem. Lielāka atbildība gulstas uz “Riekstiņa” vadītājas V. Kravales pleciem, jo viņai tiek inkriminēta dienesta stāvokļa ļaunprātīga izmantošana, kas izraisījusi smagas sekas, dienesta viltojums, kā arī dokumentu viltošana un viltotu dokumentu izmantošana. Piecām pārējām apsūdzētajām jāatbild par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu mantkārīgā nolūkā, radot būtisku kaitējumu valsts varai vai pārvaldības kārtībai. Skaidrojot to pašu vienkāršā valodā – bērnudārza vadītāja četrus ar pusi gadus deva iespēju savām darbiniecēm piepelnīties turpat pirmsskolas izglītības iestādē, papildus savam amatam strādājot arī par muzikālo audzinātāju, sargu, dārznieci un veļas mazgātāju. Šīs darba vietas bija vakantas, bet, ja ievēro Darba likumu, tad tās pašas iestādes darbinieki tās nedrīkst aizpildīt. Risinājums tika atrasts, sameklējot četras personas, kuras piekrita fiktīvi iestāties darbā “Riekstiņā”, bet viņu amata pienākumus veica piecas šobrīd apsūdzētās darbinieces un, kā izrādās, vēl divas bērnudārza audzinātājas, kurām no sēšanās uz apsūdzēto sola izdevies izvairīties. Parakstus uz līgumiem, amata aprakstiem un citiem dokumentiem viltojušas apsūdzētās. Fiktīvi darbā iekārtotās personas bankā atvērušas kontus, bet maksājumu kartes atdevušas faktiskajām strādātājām, kuras tās izmantoja, lai saņemtu atalgojumu.

Valsts apsūdzību šajā kriminālprocesā uztur Ogres rajona prokuratūras prokurore Svetlana Rulle. Viņas sagatavotais apsūdzības raksts ir iespaidīgs – prokurore to klātesošajiem lasīja ilgāk nekā divas stundas. Bija redzams, ka apsūdzētajām tas ķērās pie sirds, vienai noritēja pa asarai. Diez vai viņas varēja iedomāties, ka kādreiz dzīvē nokļūs tiesājamo lomā, kam draud pat reāls cietumsods – Krimināllikuma pantos paredzētā smagākā sankcija ir brīvības atņemšana uz laiku līdz trijiem, četriem un pat pieciem gadiem.

Par cietušo personu šajā kriminālprocesā atzīta Ogres novada pašvaldība, kas pieteikusi prasību par mantisko kompensāciju – 43 697,16 eiro. (Ņemot vērā mēnešu skaitu un darbinieču skaitu, saņemtā papildu atlīdzība iznāk vidēji ap 160 eiro uz vienu darbinieci mēnesī.) Apsūdzētās savu vainu atzina, taču uz tiesneses jautājumu, vai piekrīt pašvaldības pieteiktajai kompensācijai, tiesājamās atbildēja noliedzoši, skaidrojot, ka darbu, par ko saņēmušas papildu samaksu, godprātīgi veikušas un pašu amata pienākumu pildīšanai tas neesot traucējis. Pirmajā tiesas sēdē apsūdzētās vēl netika pratinātas, bet izskanēja fakti, ka bērnudārza vadītāja Vita Kravale pati fiktīvi pieņemto darbinieču vietā nav strādājusi, arī no to darba samaksas viņa neesot sev ņēmusi ne centa. V. Kravale tikai noorganizējusi iespēju savām darbiniecēm piepelnīties.

 

Prasa 43 697 eiro kompensāciju

Uz tiesas sēdi bija izsauktas četras liecinieces, kā varēja saprast – tās pašas četras fiktīvi darbā noformētās personas. Taču pēc piecām stundām tika paziņots, ka liecinieku pratināšana notiks nākamās tiesas sēdes laikā. Toties tiesa paspēja sākt uzklausīt advokāti Sandru Heidingeri, kura pārstāv Ogres novada pašvaldību. Jāatzīst, ka lielas jēgas tam nebija, jo ar lietas materiāliem juriste gan bija iepazinusies, bet par lietas faktiskajiem apstākļiem, ņemot vērā, ka viņa nav pašvaldības darbiniece, neko daudz pastāstīt nevarēja. Apsūdzēto aizstāvji viņai ieteica nākamajā reizē kā lieciniekus uzaicināt Ogres novada pašvaldības darbiniekus.

Iespējams, šīs lietas iztiesāšana noritētu samērā raiti, jo visas apsūdzētās savu vainu atzīst. Tomēr kriminālprocesā ir savs klupšanas akmens, šajā gadījumā – pašvaldības pieteiktais tai it kā nodarītais materiālais kaitējums. No apsūdzēto advokātu teiktā izrietēja, ka laikā, kad “Riekstiņā” tikko bija konstatētas fiktīvi nodarbinātās personas, iestādē notika pašvaldības audits, kura laikā atzīts, ka pašvaldībai zaudējumi nav nodarīti vispār. Toreiz pret bērnudārza vadītāju uzsākta disciplinārlieta, viņa arī saņēmusi sodu. Tomēr kādam ar to licies par maz, tāpēc kāda persona vērsusies Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā, kas uzsāka kriminālprocesu. Pašvaldībai nodarītā mantiskā kaitējuma apmērs tagad noteikts ar tiesu ekspertīzes palīdzību, bet par to apsūdzēto aizstāvjiem bija visvairāk jautājumu. Pašvaldības pārstāve skaidroja, ka 43 697,16 eiro ir summa, ko faktiski saņēmušas apsūdzētās sievietes (pēc nodokļu nomaksas).

Jau iepriekš pieminētajām divām bērnudārza darbiniecēm, kuras arī papildus strādājušas, saņemto naudu gan neatprasa, jo viņas it kā neko neesot zinājušas par noziedzīgo nodarījumu – parakstus nav viltojušas, bet savu papildu algu saņēmušas no kolēģēm skaidrā naudā. Nekādu pretenziju (ne krimināltiesisku, ne materiālu) nav arī pret tām četrām personām, kuras fiktīvi bija noformētas darbā, lai arī bez viņu atbalsta šāda nozieguma izdarīšana nebūtu iespējama, turklāt viņas taču arī guva zināmu materiālo labumu (nodokļu un sociālo garantiju veidā), turklāt bez reālas strādāšanas. Grūti pateikt, kā Ogres novada pašvaldības pārstāve spēs tiesā pamatot mantiskās kompensācijas esamību, jo darbs par šo summu tika izdarīts, turklāt par tā kvalitāti nekādu pretenziju neesot. Advokāte Heidingere uzstāja, ka pašvaldība nevar atbalstīt to, ka tās nauda tiek nopelnīta nelikumīgā veidā.

 

Zvans par diviem spridzekļiem

Nākamās tiesas sēdes notiks tikai pēc pusgada – 2018. gada maija beigās un jūnija sākumā. Savdabīgi, ka drīz pēc šīs tiesas sēdes beigām Ogres rajona tiesa saņēma zvanu par to, ka divās tās telpās ievietoti spridzekļi. Tika veikta cilvēku evakuācija no visas ēkas. Tieši ar bērnudārza “Riekstiņš” lietas izskatīšanu tas nevarētu būt saistīts, bet iespējams, ka netieši. Neoficiāla informācija liecina par to, ka tieši šajā dienā policijas darbinieki gribēja lūgt tiesai piemērot kā drošības līdzekli apcietinājumu trim personām – rīdziniekiem, kuri bija ieradušies Ogrē, lai no veikala nozagtu dārgus tālruņa aparātus. Kamēr visi advokāti bija aizņemti “Riekstiņa” tiesas sēdē, aizturētajiem un arī droši vien viņu līdzzinātājiem bija cerības, ka policijai neizdosies iecerētais. Kad sēde beidzās un advokāti atbrīvojās, sekoja šis viltus zvans par spridzekļiem. Zvanītāju iecerētais plāns gan izgāzās, jo policijas un tiesas darbinieki ātri noorganizēja izbraukuma sēdi Valsts probācijas dienesta telpās. Tiesnesis, kuram bija jālemj par drošības līdzekļa piemērošanu, šoreiz bija bargs – par telefonu zādzību aizdomās turētie šobrīd no sabiedrības esot izolēti.

LA.lv