Kultūra
Kultūrpolitika

Ironiski vakari kopā ar Streipu 16


Kopš Kārlis Streips vakaros skatāms autorprogrammā “Vēlais ar Streipu”, viņš aizpilda viedokļu tirgus patukšo nišu.
Kopš Kārlis Streips vakaros skatāms autorprogrammā “Vēlais ar Streipu”, viņš aizpilda viedokļu tirgus patukšo nišu.
Ekrānuzņēmums no play24.lv

Latvijas TV kanālu vienīgais politiskais šovs “Vēlais ar Streipu” skatāms kanālā “Rīga TV24”. Tas ir gudrs, asprātīgs un oriģināls. Ar piebildi – ja vien patīk izkopts profesionālisms, žurnālists Kārlis Streips, brīvas domas un tieša valoda.

Rajonā runā, ka…

“Vēlais ar Streipu” apvieno pretrunīgo. Tajā varam iegūt gan zināšanas, gan būt liecinieki tam, kā raidījums piedāvā smalku ironiju par mediju aktuālajiem vīrusiem – tieksmi būt populāriem par katru cenu un milzu bailēm būt sarežģītiem. Raidījumā Kārlis Streips runā par nozīmīgiem notikumiem, bet dara to viegli, smaidot. Šoviskums netraucē izstāstīt svarīgo: skaidrot ASV politisko sistēmu vai izklāstīt Alberta Einšteina biogrāfiju.

Uzrunāt tos, kas bīstas no Streipa gudrībām, palīdz citas rubrikas. Katrā izlaidumā ir “Tvitersāga”, kurā atlasītas sociālā medija jaunākās sarunas. Šo tekstu pārnešana TV ekrānā var palīdzēt izjust tvitera lietotāju noskaņojumu, liekot aizdomāties, cik daudz nejaušu, nesvarīgu un muļķīgu domu klejo visapkārt. Rubrika “Rajonā runā” piedāvā aptauju un ielu intervijas. Pēc tām jebkurš var mierīgi aizmigt un justies kā gudrinieks, jo citur nevarēs atrast tik lielu vienkāršu jautājumu nezinātāju koncentrāciju. Muļķība, mazizglītotība burtiski šļakstās ārā no ekrāna. Nav brīnums, ka ļaudis, uz mirkli apstādināti, domā savas domas, nevis atpazīst politiķus vai galvā tur vēsturiskus faktus. Parasti “tautas balss” jeb vox populi aptaujās var noskaidrot viedokļus par visiem zināmām problēmām, nevis veidot tādu kā krustvārdu mīklu minēšanu garāmgājēju formātā. Daudz ieguldīta darba, bet pamaz jēgas no intervijām, kuras ļauj atpūsties skatītājiem, bet paredzētas, lai Kārlis Streips varētu ienākt kadrā un kliedēt nezināšanu ar pamatīgu kāda jautājuma skaidrojumu.

Personības pievienotā vērtība

Laikrakstos un žurnālos strādā spilgti politikas notikumu komentētāji, bet televīzijās nav spēcīgu personību vadīta politiska šova. Latvijas Radio asu un ironisku viedokli par politiku reizēm rubrikā “Pilnīgs sviests” piedāvā Dzintris Kolāts. Kopš Kārlis Streips vakaros skatāms autorprogrammā “Vēlais ar Streipu”, viņš aizpilda viedokļu tirgus patukšo nišu. Kāpēc ziņu komentēšana ir būtiska? Jo tā palīdz izprast notikumu jēgu un nozīmi. Notikumu tik daudz, kāpēc tie ir uzmanības vērti? Lai to varētu vērtēt, vajadzīgas gan zināšanas, gan prasme argumentēt uzskatus.

Raidījums nav jaunumu apskats, tajā satiekamies ar Srteipa skatījumu uz notikumiem. Tā spēj tikai viņš, apstiprinot, cik svarīga ir spilgta personība publiskajā komunikācijā, kad ļaudis gan runā, bet reti pasaka ko zīmīgu. Ļoti plašu vai dziļu analīzi par visiem jautājumiem raidījumā negaidiet, bet katrs temats ir pasniegts tā, lai to ievērotu.

Streipa prāta mehānika

Streips ir trāpīgs, ironisks, viņa domas paliek prātā pat tad, ja tām negribas pievienoties. Nav jāpiekrīt, bet ir ļoti veselīgi uzzināt svaigu skatījumu laikā, kad cilvēki mēdz izmantot iespēju atlasīt vien patīkamo, pazīstamo, uzklausīt informāciju, kas saskan ar esošajiem uzskatiem. Lielākā daļa cilvēku paši ne vienmēr ir pietiekami čakli vai zinoši, lai veidotu savu skatījumu. Pie tā tikt mums palīdz ieklausīšanās cilvēkos, kam ir pamatots viedoklis. Ja palasām ļaužu domas sociālajos medijos vai paklausāmies Latvijas Radio 1 “Brīvajā mikrofonā”, var konstatēt, ka daļa runātāju pievienojas citu teiktajam, atkārto citu domas kā savas. Amerikāņu politikas pētniece Dorisa Grabere to sauc par “viedokļu līderu viedokļu plaģiātu”. Neviens nav zinošs visos jautājumos, tāpēc kāri uztveram, ko saka citi, kas mūsu vietā izdarījuši apdomāšanas un vērtēšanas darbu. Kārlis Streips tematu atlasē nekopē ziņu raidījumu vai ziņu portālu galvenos tematus. Katrā “Vēlajā” ir vairāki temati, kas citur nav pieminēti, bet ir interesanti. Tas padara Streipa vakara sarunas izglītojošas.

Trampistāna darbībā

Kārlis Streips ir ass Donalda Trampa kā politiķa, ASV prezidenta kritiķis. Ne velti gandrīz katrā viņa raidījumā ir jaunumi par valsti, ko Streips sauc par Trampistānu. Tie ir stāsti un vērtējumi par aktuālajiem lēmumiem, notikumiem ASV politikā. Var nepiekrist Streipa kritiskajam un ļoti ironiskajam skatam, bet, mazliet apdomājoties, ir skaidrs, ka ASV politikas ainas regulāru analīzi latviešu valodā regulāri sniedz tikai “Vēlais ar Streipu”. Viņš šo un citus tematus skata sulīgi, nebaidoties no valodas asumiem. Ja vēl Kārlis Streips raidījumā ne tikai pieminētu, bet biežāk diskutētu ar tiem, kas atbalsta vai vismaz samierinās ar Trampistānas vadītāja performanci, tad vakara šovā sprakšķētu vēl vairāk domu.

Saistītie raksti

Šajā formātā visu izšķir Streipa stils. Viņa raidījums pēc dinamiskās formas un atlasītā satura uzskatāmi atšķiras to dažādo TV produktu vidū, ko gan var vērot “RīgāTV24”, bet kam ar profesionālismu ir maz kopīga.

Galerijas nosaukums
LA.lv