×
Mobilā versija
+13.9°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
10. decembris, 2014
Drukāt

Tiesībsargs: pārāk daudz bērnunamu bērnu ievieto psihoneiroloģiskajās slimnīcās (2)

Foto: LETAFoto: LETA

Tiesībsargs Juris Jansons

Salīdzinoši daudz bērnunamu bērnu tiek ievietoti psihoneiroloģiskajās slimnīcās, lai ārstētu tādus uzvedības traucējumus, kurus ar pietiekamiem resursiem būtu iespējams novērst, apmeklējot psihiatru vai psihoterapeitu ambulatori, kā arī īstenojot uzvedības korekcijas programmu, secinājis tiesībsargs Juris Jansons.

Tiesībsarga birojs trešdien rīko ikgadējo konferenci par aktuāliem cilvēktiesību jautājumiem, un Jansons konferencē iepazīstina ar ziņojuma projektu par 2014.gada cilvēktiesību un labas pārvaldības aktualitātēm Latvijā.

Šogad birojs pastiprinātu uzmanību pievērsa bērniem ārpusģimenes aprūpes iestādēs. Jansons atzina, ka Latvijā beidzot ir izstrādāta deinstitucionalizācijas stratēģija jeb plāns, kā panākt pakāpenisku bērnu ārpusģimenes aprūpes iestāžu likvidāciju un sekmēt alternatīvos ārpusģimenes aprūpes pasākumus, tomēr pāreja uz alternatīvo aprūpi notiek pārāk lēni.

Apmeklējot 21 Latvijas pašvaldību bērnu aprūpes iestādi, birojs secinājis, ka bērni nereti tiek ievietoti iestādē, kas atrodas ļoti tālu no bērna vecāku un tuvinieku dzīvesvietas, tādējādi tiek ierobežota vecāku un bērnu saskarsme un samazināta ģimenes atkalapvienošanās iespēja.

Apsekojuma laikā arī secināts, ka praktiski nekad netiek noskaidrots bērna viedoklis par ārpusģimenes aprūpes veidu – par to, kur viņš vēlētos dzīvot pēc šķiršanas no ģimenes. Savukārt, ja bērns šādu viedokli ir izteicis, tas ne vienmēr tiek ņemts vērā.

Kā īpaši satraucošu tiesībsargs vērtē faktu, ka salīdzinoši daudz bērnu tiek ievietoti psihoneiroloģiskajās slimnīcās, lai ārstētu tādus uzvedības traucējumus, kurus ar pietiekamiem resursiem būtu iespējams novērst, apmeklējot psihiatru vai psihoterapeitu ambulatori, kā arī īstenojot uzvedības korekcijas programmu.

Bērnu aprūpes iestādēs Latvijā dzīvo 1760 bērnu.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Mūsu valstī normālām ģimenēm bērnus adoptēt neļauj, aizbildinoties ar murgainiem saukļiem… bet bērnus kropļot šādās iestādēs drīkst!
    Tā ir tikai reklāma TV kurā aicina bērnus adoptēt… bet kad normāli cilvēki aiziet ar šādu lūgumu, tad tiek izdrāzti pēc pilnas programmas…
    Tādā valstī dzīvojam, beztiesiskā, koruptīvā… utt…

  2. Tas ir tikai pateicoties mūsu NA un bāriņtiesu bezdarbībai, jeb pārāk lielai centībai, izņemot bērnu no ģimenes skaitās padarīts darbs.

Draugiem Facebook Twitter Google+