×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.2°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
10. decembris, 2017
Drukāt

Atis Klimovičs: Uz vēsturi jāskatās godīgi (1)

Foto no Pixabay.comFoto no Pixabay.com

30. novembris un 8. decembris ir divi datumi Latvijas vēsturē, kad īpaši vērts pavērst skatu atpakaļ, pārdomājot mūsu dzimtenes likteņus samērā nesenā pagātnē. Zinot, ka šajās dienās pirms 76 gadiem Rīgā tika nogalināti 25 tūkstoši Latvijas pilsoņu ebreju, cieņpilni pieminēt šo cilvēku ciešanas un saprast, kāda ir mežonīgā nozieguma saistība ar mums un Latvijas valsti. Uz vēsturi, lai kāda tā bijusi, jāskatās godīgi. Latviešiem, kas malti starp divām naidīgām vācu un krievu varām, zaudējot tūkstošiem mūsu tautai piederīgo, klātos pārvarēt šauro skatu uz sevi vien un izrādīt līdzjūtību arī Latvijas valstij reiz piederīgajiem holokausta nāves mašīnā iznīcinātajiem ebrejiem. Līdzjūtība pret citu ciešanām ir ceļš uz cilvēcību, kas līdztekus ar izpratni par drūmo pagātni var palīdzēt izvairīties no līdzīgiem notikumiem nākotnē.

Noziegumam, ko nedrīkst aizmirst nekad, ir konkrēti vaininieki – nacistiskā Vācija un tās pretinieks, Otrā pasaules kara izraisīšanā otra atbildīgā valsts jeb PSRS. Šo divu valstu noziedzīgie režīmi sadarbojoties bija iznīcinājuši Latvijas valsti, kas nepastāvēja jau kopš 1940. gada jūnija. Nav šaubu, ja kara viesulis būtu gājis garām, holokausta Latvijā nebūtu. Tāpat kā tas nenotika neatkarību nosargājušajā Somijā, kur dzīvojošie ebreji, tiesa, to nebija daudz, laimīgi pārdzīvoja kara laikus. Arī neraugoties uz to, ka Somija bija Hitlera sabiedrotā karā pret PSRS.

Iznīcinātā valsts, kuras nebija, kas pastāvēja tikai katrā godīgā atsevišķā tās pilsonī, liedz pārnest atbildību holokausta īstenošanā uz Latvijas valsti. Jāatceras, ka, neraugoties uz valsts neesamību Otrā pasaules kara gados, Latvijas bijusī prezidente Vaira Vīķe-Freiberga 2006. gadā Izraēlā atvainojās par Latvijas dalību holokaustā. Tomēr Latvijas situācija aizgājušo laiku apstākļos nešķiet unikāla. Tas pats sakāms arī par daudzām citām Eiropas valstīm, kuras vairs nepastāvēja. Būtu absurdi pārmest pat lielajai poļu nācijai, ka tā pieļāvusi nāves nometņu izvēršanu savā teritorijā. Līdzīgi, pat dīvaini, nerespektējot situāciju fašistu iekarotajās teritorijās, izskanējuši apsūdzoši norādījumi ukraiņiem, kas nesaprotamā kārtā neesot aizkavējuši noziegumus Ukrainā. Tas pats sakāms par Franciju, kur Otrā pasaules kara laikā uz nacistu nometnēm tika deportēti 76 tūkstoši ebreju. Tiesa, 1942. gada jūlija noziegums ir pilnībā uz franču sirdsapziņas, jo toreiz franču policija bez vācu klātbūtnes arestēja 13 152 cilvēkus.

Jautājums, kādēļ sabiedrība Latvijā bijusi tik “pasīva” un nekādi nav reaģējusi uz savu līdzpilsoņu noslepkavošanu, pārsteidz ar savu absurdumu. Tas atgādina rietumnieku jautājumu Padomju Savienībā dzīvojošajiem, kādēļ viņi nav aizstāvējušies pret komunistu režīma nelikumībām ar advokāta palīdzību. Dažs latviešu vēsturnieks pārmet sabiedrības koncentrēšanos uz padomju genocīdu un acu pievēršanu pret nacistu pastrādātajiem noziegumiem. Tā nav patiesība, jo arī latviešu deputāti, kas darbojušies Eiropas institūcijās, centušies panākt, lai komunistu noziegumiem tiktu pievērsta tikpat adekvāta uzmanība. Latvijā nav cenzūras un par katru noziegumu var runāt brīvi – gan holokaustu, gan padomju iebrucēju pastrādāto. Visiem nodarījumiem ir konkrēti izpildītāji un vārdi, tāpat kā tiem latviešiem, kas uzskatīja par iespējamu piesavināties nogalināto ebreju mantas. Šie fakti jāzina, nebaidoties par to runāt, taču tas nedod pamatu uzvelt vainu visas latviešu nācijas pleciem par holokaustu, kas norisinājās tolaik jau divas reizes okupētajā Latvijā.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

 1. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt

  ;)))))))))

  “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. Tātad – šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “de(R)mokrātiskās valsts” parodijā “eurolatv(ĀN)ijā” un tās pa lēto angažētajos “lojālpatrEJotiskajos” masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C_E_N_Z_Ū_R_A rullē, vēl joprojām?!? ;)))

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Pretinieks (galvenokārt – tikai šķietamais jeb tendenciozi iedomātais “pretinieks”), kurš atklāj mūsu kļūdas, ir pat nesalīdzināmi vērtīgāks nekā šķietamais “draugs”, kurš vēlas tās noslēpt.”

  Un, arī: “Gudrs ir NEVIS tas, kas pa glupo “kaujas uz dzīvību un nāvi” ar stipr(āk)u pretinieku (vai pat iedomātu “ienaidnieku”), BET GAN – tas, kuram pietiek jēgas, vēlmes un varēšanas šādu iedomātu “pretinieku / ienaidnieku” padarīt par savu sabiedroto.” 😉

  =======

  Mediju ziņa (2014. gads): “Kā zināms, pēcpadomju Latvijā sabiedrības uzticēšanās žurnālistiem ir drūma problēma. Laiku pa laikam medijos parādās publikācijas par mūsu atsevišķu žurnālistu negodīgo rīcību gan informācijas iegūšanas laikā, gan informācijas tendenciozajā izmantošanā. Mūsu žurnālistikai nav laba morālā slava. Slikti ir tas, ka mūsu žurnālistikā nav konstatējams profesionālais korporatīvisms, aizsargājot savas profesionāli korporatīvās intereses un tajā skaitā savā kontingentā veicot paškritisku vietējās žurnālistikas analīzi, kā arī vajadzības gadījumā nosodot profesionālo normu pārkāpējus. Bet tagad (…) no tā būtiski cieš ne tikai mūsu žurnālistikas ja tā gaužām necilais profesionālais “mundieris”, bet arī visas valsts reputācija.” … ( cit.vied.aut. – zinātnieks un publicists Arturs Priedītis, publikācija “Vai nelietis var būt parlamenta priekšsēdētājs?” )
  ——-
  .
  “Muļķu Zemē – TĀ vi’š i’!…”
  ( …[p]ar MZ SILES “valsts” angažētajiem ‘masmēdekļiem’ )
  ( ‘tekošā momenta aktualizējums’ – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  “Caur to ar’ esam slaveni, ka…”
  Šīs “valsts” ‘masu mēdekļi’,
  Pirms “glupo pūli” NOZOMBĒ ~
  Šos pašCENZŪRA izkastrē:
  .
  Ja Saimnieks pauž, ka “melns ir balts” ~
  Top “žurnālistiem” ‘feiss’ tik “salds”,
  Ka pašiem “dūša apšķiebjas” ~
  Dēļ ANGAŽĒTAS …(mel)šanas:
  .
  “Šai Muļķu Zemes “valstī” VISS,
  Ir tā, kā Saimnieks CENZĒJIS ~
  Ja “melns ir balts”, tad – tā vi’š i’,
  Mums ‘nespīd’ citi “viedokļi”!
  .
  Ja Saimnieks pavēl “nospārdīt” ~
  Pa “masmēdekļiem” iz..(gānīt),
  Jebko, kas “nelojāls” vai “svešs”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – paknaps “kešs”)!
  .
  Ja Saimnieks rukšķ (pēc Orvela),
  Ka “četras kājas” = “vērtība”,
  Bet “divas kājas” = “nerullē”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – kretinē)!
  .
  Ja Saimnieks kviec, ka “Krievi nāk!!!”
  Un gvelž, ka “MZ “valstij” VĀKS,
  Bez rietum-OKUPANTIEM ‘briest’!!!”
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – totāls “sviests”)!
  .
  Ja Sainieks ķērc: “Wooow – “hibrīdkarš”,
  JAU grauj šo “valsti”, gadiem garš!!!”
  Kā maitas putns, ap …(‘jūdzies’),
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “bauri” smies)!
  .
  Ja Saimnieks “prezentē”, ka šis,
  Ir “balts un pūkains” kustonis,
  Ne trekni rijošs SILES lops,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “profīts” skops)!
  .
  Ja Saimnieks uzdod samelot,
  Un “masmēdekļos” publiskot,
  Par SILES ‘rebēm’ “leģendas”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – BLEFS ir tas)!
  .
  Ja Saimnieks glaimus pieprasa,
  Iekš ANGAŽĒTA “mēdekļa” ~
  ‘Pūš’ “žurnālists”, lai “pūlis” dzird:
  “Yesss – tā vi’š i’!…” (kaut – šķērmi smird)…”

  Ja ZOMBĒTĀJS šķiet “goda vīrs”,
  Kam medijs der kā “mušpapīrs”,
  Pie kura ‘salīp’ VIENTIEŠI,
  Tad – MUĻĶU Zemē tā ‘vi’š i’!
  .
  Bet – tie, kas “nelien” (…) Saimniekiem,
  Tiek “CENZĒTI” no “mēdekļiem”:
  “Kam riebjas VERGOT “lojāli” ~
  Lai lasās… (dillēs), TĀ vi’š i’!…”

  =====

  Oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [ CENZĒTS ]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmolibersatu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans@inbox. lv .

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. VID vadītāja krēslam ies apkārt ar līkumu?

Pēc tam, kad konkursa uzvarētājs Māris Skujiņš atteicās ieņemt Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektora amatu, tika paziņots, ka VID vadītājs atkal tiks meklēts jaunā konkursā. Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis intervijā “LA” izteicies, ka “būs liels izaicinājums noorganizēt jaunu konkursu”, “būs jāpieliek milzīgas pūles, lai pārliecinātu cilvēkus piedalīties konkursā,” un “ja neatradīsies pietiekami kvalificēti, godīgi cilvēki, situācija būs neapskaužama”.

Vai šogad Jāņu svinēšanai nebūs par maz laika?
Draugiem Facebook Twitter Google+