Lasītāju viedokļi

Vai skolēniem šovasar būs kur strādāt?0

Uldis Dvinskis, atpūtas kompleksa “Brūveri” saimnieks: “Šovasar pie mums būs iespēja strādāt astoņiem Siguldas skolēniem. Lielākoties uzticēsim viņiem palīgdarbus – malkas krāmēšanu, puķu dobju ravēšanu, gultu klāšanu un bruģēto celiņu tīrīšanu. Daļa skolēnu strādās divas nedēļas, bet daļa – mēnesi pa četrām stundām dienā.

 

Algu – nedaudz mazāk kā 100 latus mēnesī – par darbu skolēniem nodrošinās Siguldas novada dome, bet uzņēmumam jānomaksā nodokļi. Kā liecina iepriekšējo gadu pieredze, strādātgribošo skolēnu Siguldā ir daudz. Pērn dažādos novada uzņēmumos strādāja ap divsimt skolēnu, šogad viņu skaits varētu būt aptuveni tāds pats. Galvenais, ko bērni un jaunieši iegūst, ir nevis nopelnītā nauda, bet gan darba pieredze, iemaņas un kontakti ar uzņēmējiem. Iepriekšējos gados skolēnus, kuri strādāja labi un vēlējās turpināt darbu arī pēc pašvaldības finansētā laika, pieņēmām uz ilgāku periodu un uzticējām viņiem arī administratoru pienākumus.”

Baiba Mikāle, SIA “Amazone” līdzīpašniece: “Ar Kuldīgas novada domes atbalstu šogad nodarbināsim sešus skolēnus, kuriem uzticēsim tādus uzņēmuma teritorijas sakopšanas un labiekārtošanas darbus kā puķu ravēšana un laistīšana vai zālienu pļaušana. Esam viens no vairākiem desmitiem uzņēmumu, kas, iesaistoties novada domes organizētajā projektā, radīsim skolēniem darba vietas, nomaksājot par viņiem pusi nodokļu un sociālo iemaksu. Turpretī algu un atlikušos nodokļus no sava budžeta skolēniem maksās pašvaldība. Par darbu četras stundas dienā mēneša garumā katrs skolēns saņems 100 latus. Pieteikties kādai no 130 darba vietām var pašvaldībā vēl līdz 18. maijam. Līdztekus, sadarbojoties ar zemnieku saimniecību “Upeskalni”, mēs visu vasaru dosim iespēju savu dārzu iekopt vairāk nekā divdesmit novada mazpulcēniem. Piešķirsim viņiem gan zemi, gan sēklas un visus nepieciešamos palīgrīkus dārzeņu audzēšanai. Savukārt algu par vasarā padarīto viņi sev sagādās paši, pārdodot izaudzētos produktus veikaliem. Daļu ražas mazpulcēni apņēmušies arī ziedot novada zupas virtuvē.”

Maruta Plivda, SIA “Olūts” vadītāja: “Lai arī novada pašvaldība skolēnu nodarbināšanai vasaras brīvlaikā atbalstu nepiešķir, mēs un vēl vairāki Preiļu uzņēmēji darba vietas bērniem un jauniešiem tomēr esam raduši. Savas ražotnes teritorijas sakopšanā un labiekārtošanā, kā arī palīgdarbos galdniecības un granulu ražošanas meistariem šovasar nodarbināsim četrus skolēnus. Viņi varēs strādāt divus mēnešus četras stundas dienā un katru mēnesi nopelnīs aptuveni 100 latus “uz rokas”. Darbs viņiem ļaus arī iepazīt ražošanas procesu un iegūt praktiskas iemaņas. Pati savus trīs bērnus es vasarās laižu darbā citos novada uzņēmumos un redzu, kā tas viņus audzina. Strādāšana vasarā ļauj jauniešiem saprast, ko nozīmē pašiem pelnīt, un iemāca darba tikumu, ko skolās diemžēl viņiem vairs necenšas ieaudzināt.”

 

Uzziņa

* 62% Latvijas jauniešu vecumā no 15 līdz 18 gadiem ir pieredze vasaras darbā.

* Jaunieši atzīst: galvenie ieguvumi no darba vasarā ir iespēja nopelnīt savu naudu – 88%, sakrāt naudu kādam lielākam pirkumam – 51%, iepazīties ar jauniem cilvēkiem – 43% un iegūt praktisko pieredzi – 41%.

* Par iekārojamāko jomu vasaras darbam jaunieši min darbu tirdzniecībā – 51%, piegādes darbu – 37% un darbu birojā – 37%.

* AS “Rīgas piena kombināts” (“RPK”) šovasar aicina 15 līdz 18 gadus vecus Rīgas skolēnus pieteikties vasaras prakses programmai “Jaunais uzņēmējs”, kuras laikā skolēniem tiks nodrošinātas teorētiskas apmācības, algots darbs, kā arī iespēja piedalīties konkursā par labākā tirgotāja titulu.

Avots: “RPK” sadarbībā ar “Snapshots” veikta aptauja

 

 

LA.lv