×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.9°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
3. marts, 2014
Drukāt

Vakcīnas pret encefalītu – kādas pieejamas, cik maksā?

Foto - LETAFoto - LETA

Kādu farmācijas kompāniju vakcīnas pret ērču encefalītu ir pieejamas Latvijā? Cik tās maksā? 
KITIJA EZERNIECE VENTSPILĪ

Pašlaik Zāļu valsts aģentūrā ir reģistrētas divu veidu vakcīnas pret ērču encefalītu – Austrijā firmas “Baxter AG” ražotā TicoVac un Vācijas ražotāja “Novartis vaccines” vakcīna Encepur bērniem. Encepur pieaugušajiem kopš pagājušā gada sākuma mūsu valstī vairs netiek izplatīta.

Latvijas Infektoloģijas centra vakcinācijas kabineta ārste Irēna Anna Damberga stāsta, ka gan TicoVac, gan Encepur satur kvalitatīvas sastāvdaļas. Neliela atšķirība ir tikai to ražošanas tehnoloģijās, bet iedarbība ir vienāda.

TicoVac efektivitāte ir pierādīta daudzu gadu gaitā Eiropā. Latvijā šo vakcīnu izmanto kopš 1995. gada. Tā pasargā no saslimšanas ar ērču encefalītu 98–100% gadījumu. Nelabvēlīgas blakusparādības novēro reti.

Lai nodrošinātu vakcīnas efektivitāti, jāievēro atbilstīgs potēšanas grafiks. Otra injekcijas deva jāievada pēc 1–3 mēnešiem, trešā – pēc 9–12 mē­­nešiem. Imunitāte pret ērču encefalītu rodas, kad pēc otrās potes pagājušas divas nedēļas, un saglabājas vismaz trīs gadus. Tur­pmākās potes atkārto pēc 3–5 gadiem. Tiem, kas bieži (5–7 rei­zes gadā) slimo ar saaukstēšanās slimībām un dažādām hroniskām kaitēm, revakcināciju iesaka izdarīt pēc trim gadiem. Šaubu gadījumā vajadzētu noteikt antivielas asinīs. Jauniem un veselīgiem cilvēkiem to titrs reizēm ir pietiekami augsts ne tikai piecus, bet pat septiņus gadus pēc pēdējās vakcinēšanās. Pēc 60 gadu vecuma sasniegšanas iesaka potēties ik pēc trim gadiem.

Nedaudz atšķirīga ir tā sauktā ātrās vakcinācijas shēma, ko izmanto ērču aktivitātes periodā no aprīļa līdz novembrim. Tā ļauj ar divām potēm divu nedēļu laikā nodrošināt aizsardzību pret ērču encefalītu uz vienu gadu. Tomēr par stabilāku speciālisti atzīst standarta vakcinēšanās grafiku.

Pašlaik Latvijas Infektoloģijas centra vakcinācijas kabinetā pieaugušajiem TicoVac pote maksā 27,03 eiro, bērniem – 25,61 eiro. Vakcinācijas centrā cena ir attiecīgi 34 un 32 eiro, “Veselības centrā 4” – 32,71 un 31,29 eiro. Līdzīga maksa ir arī citās ārstniecības iestādēs.

Zāļu valsts aģentūras noteiktā Tico Vac (0,25 ml) maksimālā cena pārdošanai aptiekās ir 31,09 eiro, TicoVac (0,5 ml) – 35, 34 eiro, bet bērniem paredzētās Encepur (0,25 ml) cena ir 20,96 eiro. Bērnus līdz 18 gadu vecumam paaugstināta riska teritorijās pret ērču encefalītu vakcinē par valsts līdzekļiem.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+