×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.6°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
1. jūnijs, 2017
Drukāt

Vīriešu neauglība. Jau viena cigarete samazina kopējo spermatozoīdu koncentrāciju

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

„Es laikam nespēju rādīt pēcnācējus. Ir jāiet pie ārsta pārbaudīt spermas kvalitāti,” diez vai kāds vīrietis ar mierīgu sirdi varēs pateikt šos vārdus. Neauglības ārstēšanas kampaņa, ko biedrība „Taureņa efekts” īsteno sadarbībā ar „Klīniku EGV”, nacionālo mazumtirgotāju „Elvi” un vairākiem citiem atbalstītājiem, gribētu mudināt stiprā dzimuma pārstāvjus pievērst uzmanību savai reproduktīvai veselībai. Kādi ir vīriešu neauglības iemesli un vai iespējama profilakse — to Neauglības ārstēšanas kampaņai stāsta Klīnikas EGV urologs Andris Ābele.

Beidzot esam sākuši par to runāt!

Latvijā aptuveni 7 % vīriešu saskaras ar neauglības problēmām. Galvenais vīriešu neauglības cēlonis ir samazināta spermas kvalitāte: spermatozoīdu trūkums spermā, maza spermatozoīdu koncentrācija, traucēts spermatozoīdu kustīgums vai neatbilstoša uzbūve.
Agrāk par vīriešu neauglību netika runāts gandrīz nemaz. Aicinājums pārbaudīt savu spermu varēja tikt uztverts kā aizvainojošs un pat nicinošs. Par laimi, sabiedrība kļūst izglītotāka. Aicinājums pārbaudīt spermas kvalitāti vairs neaizvaino, tieši otrādi — mēs virzāmies uz to, lai šī procedūra tiek uztverta kā pašsaprotama. „Paaudzes mainās, mainās arī attieksme, un tā ir laba ziņa. Taču jāņem vērā, ka neauglība ir pāra problēma — viens pats vīrietis vai sieviete nespēj to atrisināt. Tāpēc pārim ir nevis jānorāda ar pirkstu uz vainīgo, bet jāatbalsta vienam otrs un jārisina problēma kopā,” stāsta Dr. Ābele.

Veidojas, bet neizdalās

Viens no spermas kvalitātes samazināšanās iemesliem ir spermatozoīdu izdalīšanās traucējumi — stāvoklis, kad spermatozoīdi izstrādājas pietiekamā daudzumā, bet nespēj izkļūt ārā, jo sēklvadi ir necaurlaidīgi. „Iemesli tam ir ļoti dažādi, un, par laimi, daļā gadījumu tie ir novēršami,” stāsta ārsts. Būtiskākie iemesli mēdz būt pārslimoti dzimumceļu iekaisumi, sēklinieku cistas, iedzimtas patoloģijas, prostatas operācijas vai ejakulācijas traucējumi. Dr. Ābele iedrošina — nevajag ļauties bezcerībai, ja neizdodas tikt pie bērna mīlējoties. Ar samērā vienkāršu medicīnisku manipulāciju spermatozoīdus ir iespējams izgūt tieši no sēkliniekiem.

Izdalās, bet sliktā kvalitātē

Par producēšanās traucējumiem sauc nepietiekamu spermatozoīdu nobriešanu un veidošanos sēkliniekos. Problēmas iemesls var būt iepriekš izslimotās slimības, piemēram, epidēmiskais parotīts jeb cūciņas, kā arī dažādas operācijas un dzimumceļu iekaisumi. Vēl viens izplatīts iemesls ir sēklinieku nenoslīdēšana. Ja šo problēmu atklāj pēc pubertātes, ārsti vairs nespēj palīdzēt. Tieši tāpēc vecākiem ir jādomā par sava dēla reproduktīvo veselību jau no zīdaiņa vecuma: jāparūpējas par vakcīnu, kas pasargās no cūciņām, un rūpīgi jānovērtē ārējo dzimumorgānu izskats.
Bieži sastopama problēma ir arī sēklinieku vēnu paplašināšanās jeb varikocēle, sēklinieku sasitumi un traumas, kā arī hormonāli traucējumi. „Lūdzu, ņemiet vērā, ka arī vīriešiem var būt hormonālas problēmas! Šādas problēmas vīrieši bieži vien atstāj novārtā, jo uzskata, ka hormonu problēmas ir tikai sievietēm,” novērojumos dalās ārsts.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+