Fotoattēlā redzams aizvēsturiskais neandertālietis Neandertāliešu muzejā Metmanā, Vācijā.
Fotoattēlā redzams aizvēsturiskais neandertālietis Neandertāliešu muzejā Metmanā, Vācijā.
Foto. Martin Meissner, file) / SCANPIX

3. Tu esi “pūce” 0

Vai tu labāk jūties produktīvs vēlu vakaros un tev ir grūti piecelties no rīta? Neandertāliešu gēni var ietekmēt tavu diennakts ritmu, padarot tevi par “pūci”. Pētījumi liecina, ka neandertālieši, iespējams, pielāgojās garākām naktīm vai mainīgiem gaismas apstākļiem, kas ietekmēja viņu miega paradumus.

Kāpēc tas ir labi? Nakts aktivitāte var būt noderīga radošiem darbiem vai profesijām, kurās darbs notiek vakaros, piemēram, mūzikā, rakstniecībā vai IT nozarē. Turklāt tas var dot tev unikālu perspektīvu, strādājot, kad citi guļ.

Kāpēc ne tik labi? Mūsdienu sabiedrība galvenokārt ir orientēta uz agra rīta produktivitāti, tāpēc nakts pūces var justies nesinhronizētas ar darba grafikiem vai sociālajām normām.

Zinātnieki no Vanderbiltas Universitātes ASV ir atklājuši, ka neandertāliešu gēni, kas saistīti ar pulksteņgēniem (clock genes), var ietekmēt miega un nomoda ciklus. Šie gēni, iespējams, palīdzēja neandertāliešiem izmantot garākas naktis medībām vai sociālajām aktivitātēm, kad dienas gaisma bija ierobežota. Mūsdienās šāda tendence var izpausties kā grūtības pielāgoties standarta 9–5 darba grafikam vai vēlme strādāt vēlu vakaros. Ja tev patīk nakts klusums un produktivitāte, iespējams, tas ir neandertāliešu mantojums, kas turpina ietekmēt tavu dzīves ritmu.

Reklāma
Reklāma
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.