Foto: Refat/SHUT TERSTOCK

Acis debesīs ir, tur vajag arī smadzenes – meklē jaunas mežkopības tehnoloģijas 3

Ingrīda Mičāne, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm 18
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 21
Kāpēc apklusis Krievijas tirāns? Pēc prezidenta vēlēšanām pazudis Putins
Lasīt citas ziņas

AS “Latvijas valsts meži” (“LVM”) sadarbībā ar investīciju uzņēmumu “Startup Wise Guys” sāk īstenot akcelerācijas programmu “Silva­Tech”, kuras mērķis ir atrast desmit iekšējas, ārējas un jauktas komandas, kas darbaudzinātāju jeb mentoru uzraudzībā spētu attīstīt produktus, risinājumus vai tehnoloģijas ar augstu pievienoto vērtību.

Pasaules tehnoloģijas – arī Latvijā

Pasaules tehnoloģiju izstādēs jau ir demonstrēti roboti, kas veiksmīgi spēj ravēt laukus un siltumnīcas, savukārt mājsaimniecībās arvien populārāki kļūst roboti putekļsūcēji. Tagad ko līdzīgu “LVM” vēlas ieviest arī mežsaimniecības nozarē.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Robotika ir ļoti interesanta, jo arī mums jāveic ravēšana un “putekļu sūkšana” divās jomās – stādu audzēšanā un meža tīrīšanā,” tā “Latvijas Avīzei” stāsta “LVM” Attīstības daļas vadītāja Ilga Anita Bērzkalna. Viņa skaidro – ik gadu uzņēmuma stādaudzētavās izaudzē 60 miljonus priežu, egļu un citu sugu stādus, un tie visi augšanas laikā kārtīgi jāravē – tāpat kā jebkurš cits stādījums. Savukārt mežā jau iestādītos kociņus ar laiku nomāc apaugums un apkārtējie krūmi, tādēļ svarīgi no tā tikt vaļā, noņemot visu lieko gluži kā ar jaudīgu putekļsūcēju.

“Mums ir ļoti svarīgi paraudzīties, kas notiek ar lauksaimniecības un mājsaimniecības robotiem, un pamēģināt šīs tehnoloģijas pārnest uz mežsaimniecību. Tas nebūs vienkārši. Pirmkārt, līdz šim zināmie roboti strādā vai nu uz līdzenas grīdas mājā, vai uzartā zemē laukā. Savukārt mežā ir celmi un ieplakas, tātad šādam robotam jābūt ar daudz noturīgāku mehānismu, stipriem riteņiem un kāpurķēdēm, kas spēj izturēt slodzi. Otrkārt, roboti jau spēj atšķirt nezāles no kultūrauga, bet tiem jāspēj atšķirt no nezālēm arī mazo eglīti un priedīti pēc tās auguma, tātad mūsu robotiem jābūt ar citām smadzenēm,” skaidro zinātniece.

Droni ar smadzenēm

Jauninājumi tiks meklēti arī bezpilotu lidaparātu jeb dronu jomā. Lauksaimniecībā un arī mežsaimniecībā patlaban dronu lietojums arvien vēršas plašumā. “LVM” rīcībā ir 70 aparāti, un ar tiem tiek uzraudzītas potenciālās ugunsbīstamās vietas, novērtēti vēju bojājumi kokaudzēs, uzskaitīti aizaugušie grāvji mežos u. tml.

“Mums ir vairāk nekā simts darbinieku, kas māk lidināt dronus. Tādējādi mēs iegūstam laiku, jo pašiem nav jābrauc uz mežu. Taču mēs gribam iet tālāk. Tēlaini izsakoties, droni ir mūsu acis debesīs, bet mēs gribētu arī smadzenes debesīs! Būtu lieliski, ja drons spētu atpazīt, uz ko raugās viņa kamera, – vai tā būtu egle, priede, ērgļa ligzda vai beb­ra aizsprosts. Mēs gribam dronu padarīt viedāku, aprīkot ar tādiem mašīnmācīšanas instrumentiem, kas ļautu paplašināt tā iespējas līdz gluži neticamiem mērogiem.”

Savietot naudas plūsmu ar iespējām

“LVM” pārstāve arī uzsver, ka aktuāla joma, kur šobrīd prātus liek kopā visi pasaules zinātnieki, ir ekosistēmu pakalpojumu monitorizēšana. Ko nozīmē šis vārdu salikums praksē? Mēģinājumu sasaistīt meža dotos labumus ar ekonomiku. Proti, no meža mēs saņemam daudz vairāk nekā tikai koksni – mežs ir izcila nervus atveldzējoša pastaigu vieta, turklāt tas nozīmē pēdējā laikā tik ļoti aktualizēto oglekļa piesaisti.

Reklāma
Reklāma

“Ir vienkārši pateikt – iestādīsim stādiņu, lai kompensētu CO2. Bet īstenībā tas ir pilnībā neapgūts lauks – kā patiešām efektīvi sasaistīt meža sniegtās iespējas ar zaļo biznesu, ar naudas plūsmu un valsts ekonomikas augšupeju. Šī ir joma, kur “LVM” sadarbosies ar ideju ģeneratoriem un meklēs iespējas, kā veidot šādas tehnoloģijas un produktus.”

“Viens ir radīt inovācijas konkrētai nozarei, bet pavisam kas cits – pārnest šīs zināšanas uz citu nozari, mūsu gadījumā – uz mežsaimniecību, domājot par dažādu jaunu produktu un tehnoloģiju attīstību,” tā par jauno programmu “SilvaTech” saka “Latvijas valsts mežu” Attīstības daļas vadītāja Ilga Anita Bērzkalna.
Foto: LVM

Jautāta, vai šajos meklējumos un jaunajā programmā “LVM” lūkos piesaistīt arī ārzemju partnerus, Ilga Anita Bērzkalna atbild apstiprinoši. “Mums noteikti ir liela pārliecība par “LVM” darbinieku spējām, bet meklējam partnerus arī no Baltijas un citiem reģioniem. Ceram, ka sadarbībā ar “Startup Wise Guys” varēsim piesaistīt jaunuzņēmumus un komercsektoru arī ārpus valsts. Jau šā gada nogalē plānojam sākt sadarboties ar šādiem uzņēmumiem. “LVM” varētu piedāvāt datus par meža apstākļiem, fiziskas platības, kur testēt jauninājumus, bet svarīgākais būs mūsu darbinieku zināšanas par potenciālajiem šķēršļiem un izaicinājumiem.”

Šobrīd programmā jau ir atlasītas veiksmīgākās komandas, kuras tālāk apmācīs dalībai pirmsakcelerācijas posmā. Savukārt desmit labākās “Silva­Tech” programmas komandas iekļūs nākamajā solī – “Izaugsmes akceleratorā”. Programma noslēgsies 2022. gada martā. Līdz tam “LVM” un piesaistīto starptautisko mentoru tīkls nodrošinās atbalstu un zināšanas komandām ideju attīstīšanā.

“Startup Wise Guys”

* “Startup Wise Guys” (“SWG”) ir viens no aktīvākajiem agrīnas stadijas investoriem un pieredzējušākajiem jaunuzņēmumu akceleratoriem Eiropā.

* Investīciju portfelī ir 235 jaunuzņēmumi no visas pasaules, tostarp arī vairāki Latvijas jaunuzņēmumi: “CastPrint”, “Exonicus”, “CENOS”, “Jeff App” un citi.

* “SWG” investē un attīsta jaunuzņēmumus bizness-biznesam, kiberdrošības, finanšu tehnoloģiju un ilgtspējas jomā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.