Kultūra
Kultūrpolitika

Aicina iepazīt Deklarācijas “Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu” tapšanas vietas0


Ar Deklarācijas “Par Latvijas Republikas neatkarību” pieņemšanu saistītās vietas Rīgā.
Ar Deklarācijas “Par Latvijas Republikas neatkarību” pieņemšanu saistītās vietas Rīgā.
Foto no LNVM krājuma

Aprit 30 gadi, kopš 1990. gada 4. maijā Latvijas PSR Augstākā pieņēma Deklarāciju “Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu”. Atzīmējot šo Latvijas valstij svarīgo gadadienu, Tautas frontes muzejs sagatavojis īpašu 4. maija maršrutu, LA.LV informēja muzeja komunikāciju speciāliste Rudīte Menģelsone.

Lietotājs var izvēlēties virtuālu vai klātienes pastaigu un izzināt, kur Vecrīgā un Rīgas centrā tika apspriesta, rakstīta un pieņemta neatkarības atjaunošanas deklarācija.

Maršrutu iespējams izklikšķināt gan Google Maps aplikācijā, gan aplūkot vizualizācijā, gan arī mēģināt izstaigāt klātienē.

Līdz ar īsiem informatīviem komentāriem par šīm norisēm un tajās iesaistītajiem cilvēkiem, maršrutā redzamas šo vietu vēsturiskās, kā arī mūsdienu fotogrāfijas.

Maršrutā ietvertas deviņas vietas Rīgā:

  • Vecpilsētas iela 13/15 (Tautas frontes mītne, tagad LNVM Tautas frontes muzeja nodaļa);
  • Akadēmijas laukums 1 (Zinātņu akadēmija);
  • Dzirnavu iela 63 (jurista Rolanda Rikarda dzīvoklis);
  • Jauniela 24 (Kinoamatieru biedrība, tagad viesnīca “Hotel Justus”);
  • Raiņa bulvāris 19 (Latvijas Universitāte);
  • Aspazijas bulvāris 22 (viesnīca “Rīga”, tagad “Grand Hotel Kempinski Riga”);
  • Jēkaba iela 11 (Latvijas PSR Augstākā padome, tagad Saeima);
  • 11. novembra krastmala;
  • Brīvības piemineklis.
Ar Deklarācijas "Par Latvijas Republikas neatkarību" pieņemšanu saistītās vietas Rīgā

1990. gada 4. maijā pieņemtās deklarācijas tapšanas sakarā pieminamas arī vairākas citas nu jau vēsturiskas vietas ārpus Rīgas centra.

Tā Vaives dzirnavās Priekuļu novadā 1990. gada 30. martā notika konfidenciāla LTF valdes sēde, kuras laikā tās pārstāvji tikās ar Pasaules Brīvo latviešu apvienības darbiniekiem un apsprieda ar neatkarības atjaunošanu saistītos dokumentus, kā arī Augstākās padomes un Rietumu latviešu kopīgo ārpolitisko stratēģiju.

Savukārt Daugavas stadionā Rīgā (Augšielā 1) 21. aprīlī notika visu līmeņu tautas deputātu sapulce, kurā piedalījās vairāk nekā 8000 deputātu no visas Latvijas. Tās mērķis bija dot pilnvarojumu jaunievēlētajiem Augstākās padomes deputātiem pieņemt Neatkarības deklarāciju.

Jurists Romāns Apsītis stadionā nolasīja Neatkarības deklarācijas projektu un sapulces dalībnieku vairākums, atbalstīja “Aicinājumu Latvijas PSR Augstākajai padomei un Latvijas tautai”, pieprasot Neatkarības deklarācijas pieņemšanu.

Lidostā “Rīga” 30. aprīlī neatkarības deklarācijas tapšanā aktīvi iesaistīto juristu Egilu Levitu, pašreizējo Latvijas Valsts prezidentu, padomju varai lojāli drošības dienestu darbinieki apcietināja un nosūtīja ar lidmašīnu uz Maskavu, kur paziņoja par PSRS varasiestāžu lēmumu viņu izraidīt no PSRS bez atgriešanās tiesībām.

Saistītie raksti

Bet 3. maijā Rīgas Brāļu kapos (Aizsaules ielā 1 b) no LTF ievēlētie Latvijas PSR Augstākās padomes deputāti pulcējās pie Mātes Latvijas tēla, lai dotu svinīgu solījumu 4. maijā balsot par Neatkarības deklarāciju.

Tautas frontes muzejs par 4. maiju izveidojis arī trīs dažādas sarežģītības erudīcijas uzdevumus (ŠEIT, ŠEIT un ŠEIT), kurus izpildīt aicināts ikviens interesents. Tie google.doc aptaujas formātā pieejami Tautas frontes muzeja resursos sociālajās platformās, kā arī Latvijas Nacionālā vēstures muzeja mājaslapā.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

AD
Artis Drēziņš
Latvijā
Lauris pēc trieciena palicis bez apziņas un mēdz nekontrolējami staigāt. Kāpēc dzērājšoferi Jāni apcietināja tiesas zālē? 17
7 stundas
LE
LETA
Latvijā
Atklāj, cik skolās, augstskolās un bērnudārzos atklāti Covid-19 gadījumi
5 minūtes
TA
Tavs Auto TV
Ekonomika
Lietuvā lietoti automobiļi ir lētāki. Kādēļ?
35 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Daudzi vienā pilsētā un “Dinamo” sportisti: lielajam Covid-19 inficēto skaitam “pa pēdām”
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Prinča Harija un Meganas Mārklas dēliņš Ārčijs bezgala mīļi pārsteidzis nākošo Lielbritānijas karali 1
5 stundas