Foto: Fotolia

“Altum” atlāj, cik miljoni aizdevumos un garantijās pēdējos piecos gados piešķirti zemniekiem 0

“Attīstības finanšu institūcija “Altum”” (“Altum”) pēdējos piecos gados lauksaimniekiem aizdevumos un garantijās piešķīrusi apmēram 220 miljonus eiro, aģentūru LETA informēja “Altum” pārstāvji.

Reklāma
Reklāma
Notriektā tautumeita 6
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Lasīt citas ziņas

Institūcijā norādīja, ka lauksaimniecība ir lielākā nozare “Altum” izsniegto aizdevumu un garantiju portfelī ar pēdējos piecos gados tai piešķirtajiem aptuveni 220 miljoniem eiro. Pērn tie bija 44 miljoni eiro, visbiežāk pārstāvētās nozares – graudkopība (46%), piena lopkopība (20%) un jauktā lauksaimniecība (13%).

“Altum” informēja, ka ik ceturtais finansētais lauksaimnieks ir piemājas saimniecības īpašnieks jeb pašnodarbinātais, kuram “Altum” atbalsts nereti ir vienīgā iespēja sākt vai attīstīt darbību. Galvenie “Altum” atbalsta instrumenti zemniekiem ir aizdevumi lauksaimniecības zemes iegādei, investīcijām, finansējums apgrozāmajiem līdzekļiem, mazie aizdevumi lauku teritorijās un Zemes fonda pakalpojumi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Institūcijā arī minēja, ka, neraugoties uz Covid-19, lauksaimniecības nozarē ierastais darba ritms un apmēri nav būtiski mainījušies. Turklāt lauksaimnieki domā par tālāku attīstību, aktīvi izmantojot “Altum” risinājumus zemes pirkšanai un nomāšanai, kā arī investējot jaunā tehnikā, ražošanas ēkās un citos pamatlīdzekļos.

“Altum” valdes loceklis Jēkabs Krieviņš atzīmēja, ka arī šogad ir samērā liela zemnieku aktivitāte pamatlīdzekļu kreditēšanas jomā – interese ir par aizdevumiem zemes iegādei un ēku būvniecībai, kā arī interese ir par jaunas tehnikas iegādi.

“Klientus sākumā aicinām doties uz banku, lai noskaidrotu, vai tā ir gatava izsniegt aizdevumu ar “Altum” garantiju. Ja tomēr zemniekam trūkst nodrošinājuma un banka nevar izsniegt finansējumu, “Altum” var izsniegt aizdevumu arī bez papildu nodrošinājuma un ar garāku atmaksas termiņu – līdz 30 gadiem,” minēja Krieviņš.

“Altum” atgādināja, ka arī Latvijas Lauku konsultācijas centra (LLKC) speciālisti palīdzēs izvērtēt investīcijas atdevi, lai tā nestu labumu, nevis kļūtu par papildu finanšu slogu.

“Altum” informēja, ka lauksaimniecības zemes tirgū pēdējos gados pieprasījums pārsniedz piedāvājumu, tādējādi ir augušas arī zemes cenas. Ir novērojamas arī atšķirības pa reģioniem, ko ietekmē gan zemes kvalitāte, gan lauksaimniecības darbība. Apvidos ar vērtīgāku zemi un intensīvāku lauksaimniecības darbību cena ir būtiski augstāka, tostarp cena par hektāru ir no 1000 eiro Latgalē līdz 8000 eiro Zemgalē.

“Altum” pārvaldītā Zemes fonda, kas piecus gadus pērk, sakopj un tālāk apritē laiž lauksaimniecības zemi, lielākā darījumu aktivitāte nemainīgi novērota Zemgales reģionā, kur fonds iegādājies 326 īpašumus vairāk nekā 6000 hektāru platībā, no tiem 142 fondam pārdoti ar nomas un atpakaļpirkuma tiesībām.

Reklāma
Reklāma

Kurzemē “Altum” pārvaldītais Zemes fonds iegādājies 176 īpašumus aptuveni 4000 hektāru platībā, no tiem 75 ir reversās nomas darījumi, Vidzemē 3500 hektārus – 148 īpašumus (56 reversā noma), bet Rīgā iegādāti 104 īpašumi (24 reversā noma) platībā virs 2000 hektāru. Latgalē, kur īpašumi nereti ir aizauguši un nekopti, darījumu apmēri ir mazākie, fonda īpašumā esot 70 zemes gabaliem 1000 hektāru platībā, no tiem 22 – reversā noma.

“Altum” Zemes fonda pakalpojumi ir pieprasīti visās nozarēs, taču krīzes laikā visbiežāk tā ir piena lopkopība, jo samazinājās piena iepirkuma cenas. Vislielāko interesi par fonda iegādātajiem īpašumiem šogad izrādījušas vidējas un lielas saimniecības, kurām nepieciešami papildu finanšu resursi tālākai attīstībai vai saimnieciskās darbības restrukturizācijai. Visbiežāk saimniecības pārstāv graudkopības vai jauktās lauksaimniecības nozares. Mazāks pieprasījums novērots no mazajām saimniecībām, kuras vēl meklē savu vietu tirgū, attīstot dažādus nišas produktus.

“Altum” ir valsts kapitālsabiedrība, kas ar valsts atbalsta finanšu instrumentu palīdzību sniedz atbalstu noteiktām mērķa grupām finanšu instrumentu veidā (aizdevumi, garantijas, ieguldījumi riska kapitāla fondos u.c.), konkrētu programmu ietvaros, papildinot to arī ar nefinanšu atbalstu (konsultācijas, mentorings), kā arī realizējot citas valsts deleģētas funkcijas.

“Altum” 40% akciju turētājs ir Finanšu ministrija, 30% akciju turētājs – Ekonomikas ministrija un 30% akciju turētājs – Zemkopības ministrija. “Altum” obligācijas ir iekļautas biržas “Nasdaq Riga” parāda vērtspapīru sarakstā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.