Veselam
Ārstēšana

Asinsspiediena kontrole “pa pieskari” vai apturēta vielmaiņa. Kalviņš par Covid-19 “brīnumzālēm” un blaknēm3


Ivars Kalviņš.
Ivars Kalviņš.
Foto – Anda Krauze

Amerikas prezidents Donalds Trampis ir reklamējis divas “brīnumzāles”, kas pasaules palīdzēšot cīnīties ar Covid-19.

Arī citviet zinātnieki turpina strādāt pie efektīvas vakcīnas pret Covid-19 un visu vasaru jau klīst neskaitāmi minējumi – vieni saka, ka vakcīna būs pieejama jau rudenī, citi, ka ziemā, bet daži vēl nesteidz dot precīzus teriņus.

Ko par šo domā Latvijas Organiskās sintēzes institūta padomes priekšsēdētājs, akadēmiķis un unikālu preparātu izgudrotājs Ivars Kalviņš?

“Zāļu radīšanas jomā, protams, pētījumi notiek ļoti aktīvi, bet uztaisīt vielu, kas nogalina vīrusu, nav liela māksla, galvenais, lai nenokauj vēl kaut ko,” teic Kalviņš.

Svarīgi pārbaudīt blaknes, arī vielas stabilitāti, bet pamatā svarīgākās ir blaknes, ko cilvēks var sagaidīt no pretvīrusa terapijas.

“Var veidot vīrusa terapiju, piemēram, pret vīrusa dzelkšņu proteīnu, kas ir kā “atslēdziņa”, ar kuru vīruss ieduras mūsu šūnas membrānā, attaisa vaļā un pats iešpricē iekšā savu ģenētisko informāciju un piespiež sevi vairot šūnai.

Ja taisām zāles, kas bloķē šādu iespēju, tad mums jāatceras, ka tas “atslēgas caurumiņš” vai “slēdzene” ir dabīgs receptors jeb “antena”, kas uztver signālus par asinsspiediena stāvokli konkrētajā slimniekā. Pamēģiniet nobloķēt šo, asinsspiediena regulācija aizies pa pieskari,” paskaidro Kalviņš.

Saistītie raksti

Viņš min vēl vienu piemēru, ja ar zāļu palīdzību aizliegtu vīrusam griezt šūnu membrānas (veids, kā vīruss izplatās), šie paši mehānismi ir visā mūsu gremošanas funkcijā un vielmaiņā – tur ir tie paši fermenti, kas kaut ko līdzīgu dara un, ja mēs nobloķējam vienu, kas ir virālās izcelsmes, mēs bloķējam arī citas.

Tā selektivitāte un nekaitīgums cilvēka organismam – galvenie iemesli, kāpēc pie Covid-19 apkarojošām zālēm tik ātri vien netiksim.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.