Foto – Shutterstock

Apdrošinātāji valsts izaicinājumu pagaidām nejūt 0

Ja salīdzinām iekšzemes kopprodukta daļu, ko Baltijas valstis velta veselības aprūpei, tad Latvija šajā reitingā jau ilgstoši ieņem “godpilno” trešo vietu, atpaliekot no abām kaimiņvalstīm.

“Latvija pirmā vietā” tiks pāri 5% barjerai rūkdami! Kovida afēra tiks izmeklēta un – ticiet man! – kāds tiks iesēdināts!” – Līcīša feļetons 30
“Vislabākais ir sasist jau izejas pozīcijā.” Slaidiņš par to, kas notiks, ja baltkrievi šķērsos Ukrainas robežu
FOTO. “Nez, ko tie ragi varētu nozīmēt?”. Ministres Anitas Muižnieces “radziņi” fotogrāfijā ar kolēģiem soctīklos raisa jautras diskusijas 6
Lasīt citas ziņas

Viens no mēģinājumiem situāciju mainīt ir valsts obligātās veselības apdrošināšanas sistēmas ieviešana Latvijā, taču arī šīs sistēmas ieviešanā mēs no igauņiem, piemēram, atpaliekam jau 20 gadus – kaimiņi attīsta līdzīgu sistēmu jau kopš 1999. gada. Nozares dalībnieki cenšas prognozēt efektus, ko tā radīs.

Privātā veselības apdrošināšanas polise ir apmēram ­300 000 strādājošo Latvijā – proti, apmēram katram trešajam. Tātad tas ir būtisks darba devēju piedāvāts bonuss darbiniekiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ar privāto veselības apdrošināšanas polisi bruņoto skaits katru gadu palielinās par apmēram 10%, turklāt jāņem vērā, ka 99% no šī apjoma nodrošina darba devēju pirktās kolektīvās apdrošināšanas polises saviem darbiniekiem.

Tas, kāpēc veselības apdrošināšana privātpersonām tā īsti nav iekarojusi savu vietu tirgū, skaidrojams ar t. s. “Rīgas slimokases” rēgu.

Runa ir par to, ka “Rīgas slimokase” savulaik bija spiesta pasludināt maksātnespēju, jo plaši pārdeva polises ar iespēju “šodien apdrošinies, rīt liecies slimnīcā”.

Lai izvairītos no līdzīga likteņa, pašreizējie privāto veselības apdrošināšanas polišu pārdevēji strukturē polises tādā veidā, ka pilns pakalpojumu apjoms polises pircējam pieejams tikai pēc kāda laika, kas bieži vien ir gads vai vairāk.

Privāto pērk labi

Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja valdes priekšsēdētājs Jānis Abāšins.
Foto: Edijs Pālens/LETA

Latvijas Apdrošinātāju asociācijas (LAA) prezidents Jānis Abāšins uzskata, ka pagaidām seku nav. Veselības apdrošināšanas polises pērk tikpat labi – ar pieaugumu apmēram 10% gadā.

Pieredze liecina, ka privātā veselības apdrošināšana ir visspēcīgākā tur, kur visvājākā valsts veselības aprūpe. Par to liecina arī asociācijas dati – privātās veselības apdrošināšanas apjoms Latvijā apmēram desmit reizes pārsniedz tos apjomus, kādi ir Igaunijā un Lietuvā.

Vai nākotnē samazināsies pieprasījums pēc privātās veselības apdrošināšanas – tas vēl ir patālas nākotnes jautājums, jo dažos gados diez vai izdosies sasmelt to ūdeni, kas izliets pēdējos divdesmit.

Turklāt jāņem vērā, ka privātā veselības apdrošināšana nodrošina ne tikai veselības apdrošināšanu kā tādu, bet arī ērtību komponenti jeb, vienkārši izsakoties, rindu apiešanu.

Tie trīs apdrošinātāji, kas pārdod veselības apdrošināšanas polises tieši privātpersonām – “Ergo”, “Compensa Life” un “If” – situāciju rūpīgi vērojot, jo kāda daļa klientu varētu nolemt, ka viņiem pietiek ar valsts piedāvāto produktu grozu un atteikties no privātās apdrošināšanas.

Savukārt kāda cita – tieši otrādi, nolemt, ka valsts piedāvājums viņus neapmierina, un pirkt privāto polisi.

“Netiešas indikācijas liecina, ka privātpersonu interese par veselības apdrošināšanas jautājumiem ir pieaugusi, taču tā pagaidām vēl nerezultējas polišu pirkumos. Domāju, ka galvenais iemesls tam ir daudzie neskaidrie jautājumi, kā funkcionēs valsts piedāvātā veselības apdrošināšana, un šāda situācija turpināsies vēl kādu pusgadu,” saka J. Abāšins.

 

Vairāk nezināmā nekā zināmā

Apdrošināšanas uzņēmuma “Ergo” valdes locekle Ingrīda Ķirse
Foto: Ieva Čīka/LETA

Apdrošināšanas uzņēmuma “Ergo” valdes locekle Ingrīda Ķirse: “Ja runā par sekām privātajiem apdrošinātājiem un viņu klientiem, tad īstermiņā diez vai būs jūtamas vispār kādas pārmaiņas, ilgtermiņā – iespējamas.

Ja tiešām valsts obligātā veselības apdrošināšana uzlabos medicīnisko apkalpošanu tiktāl, ka pakalpojumu pieejamība palielināsies, tad un tikai tad varbūt samazināsies klientu vajadzība pēc privātās apdrošināšanas.

Taču, lai izvērtētu, kā situācija attīstās, jāgaida līdz 2020. gada sākumam, jo efekti nebūs tik ātri.

Tieši šo iemeslu dēļ mēs pat vēl neplānojam pārskatīt produktu piedāvājumu un to cenas. Skatīsimies, un skatīsimies vairāk. Privātās veselības apdrošināšanas tirgū vismaz 99% tirgus ir tas, ko pērk darba devēji saviem darbiniekiem.

Šīs apdrošināšanas polises kalpo ne tikai veselības apdrošināšanai, bet arī kā darbinieku motivācijas līdzeklis, tādēļ krasas pārmaiņas te diez vai vispār ir paredzamas. Turklāt privātās apdrošināšanas polises saturiski ir un paliks bagātākas nekā valsts piedāvātais obligātais apdrošināšanas grozs.

Arī lielāka klientu interese par privāto veselības apdrošināšanu šobrīd vērojama nav.

Vai valsts obligātās apdrošināšanas sistēma nostrādās – tas ir nozares lielais nezināmais. Tas ir mēģinājums kaut ko mainīt, bet īstas pārliecības par to, vai izdosies, nav.

Gada sākumā valsts piešķirs kvotas dažādiem pakalpojumiem, un tad jau to kādu brīdi pietiks. Tas, vai notiek reālas pārmaiņas sistēmā, būs redzams otrajā pusgadā, kad šo kvotu jau trūks.

Taču kopumā – Eiropa virzās iekļaujošās medicīnas virzienā, bet mēs dodamies pretējā, un tas neļauj skatīties uz izmaiņām pārāk optimistiski.

“Compensa Life” valdes loceklis un Latvijas filiāles vadītājs Viktors Gustsons
Foto: Timurs Subhankulovs

Arī “Compensa Life” valdes loceklis un Latvijas filiāles vadītājs Viktors Gustsons domā, ka veselības apdrošināšanas klienti šobrīd ir neziņā – turpināt izmantot privāto veselības apdrošināšanu vai iztikt ar valsts piedāvājumu.

“Tomēr skaidrs, ka privātā veselības apdrošināšana paliks, jautājums tikai par to, vai viņu daļa tirgū paliks tāda pati un kāds būs pakalpojumu groza saturs. Ņemot vērā neziņu, kā valsts sistēma funkcionēs, apdrošinātāji nogaida un pagaidām nekādas izmaiņas polišu saturā neveic.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Latvija pirmā vietā” tiks pāri 5% barjerai rūkdami! Kovida afēra tiks izmeklēta un – ticiet man! – kāds tiks iesēdināts!” – Līcīša feļetons 30
“Vislabākais ir sasist jau izejas pozīcijā.” Slaidiņš par to, kas notiks, ja baltkrievi šķērsos Ukrainas robežu
FOTO. “Nez, ko tie ragi varētu nozīmēt?”. Ministres Anitas Muižnieces “radziņi” fotogrāfijā ar kolēģiem soctīklos raisa jautras diskusijas 6
Tveicei neatkāpjoties, no valsts rietumiem virzās pērkona negaiss 2
Ja elektrības biržas cena šodien sasniedz rekordu, patērētājiem jāpārkārto dienas darbi 23
Lasīt citas ziņas

Finanšu partneris - LANDE

Sadarbības projekts
Bijuši gadījumi, kad ir atteikts darbs, jo cilvēks nezina svešvalodu. VDI direktors par to, kad krievu valodas prasība ir pamatota
Skolotāju mērs ir pilns! LIZDA vienojas beztermiņa streiku sākt 19.septembrī 20
“Viss vienkārši klapēsies ciet.” Eilands labprāt sagaidītu skaidrus plānus, kā cilvēkiem dzīvot, nevis izdzīvot 43
“Es šo visu nedarīju naudas dēļ!” Dukurs skaidro pārdomāto lēmumu aiziet no profesionālā sporta 1
1792. gada 17. augustā. Gētes draugs no Bauskas
20:00
Karteļa lietā soda būvniekus
19:00
Handikaps nākotnei
19:00
VIDEO. “Viņa gāja pa gaisu!”: eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga pastāsta, ka mammas reakcija uz viņas saderināšanos ar mīļoto Imantu nemaz nebija tik jauka
Par fiktīvu vakcinēšanu medicīnas darbiniecei Larisai piespriež divu gadu nosacītu brīvības atņemšanu un mantas konfiskāciju 17
Tā kā ir šaubas par policistu iespējami neprofesionālu rīcību, ministrs Eklons pieprasa veikt dienesta izmeklēšanu 17
Latvijā apstiprināta ģimenes attiecību pastāvēšanu starp diviem vīriešiem 55
FOTO. Šīgada ražas tomātu parāde izbrīnīs pat pieredzējošus dārzkopjus 1
VIDEO. “Kamēr Kivičs nepārstāvēs Latviju Eirovīzijā, uzvaras nebūs!”: Andris paziņo, ka uzrakstījis “uzvarētāja” dziesmu
FOTO. “Nez, ko tie ragi varētu nozīmēt?”. Ministres Anitas Muižnieces “radziņi” fotogrāfijā ar kolēģiem soctīklos raisa jautras diskusijas 6
Melderis piekristu idejai atteikties no skolēnu rudens brīvlaika, taču ar vienu noteikumu
Ralfs Eilands: Putins vienkārši ar lāpstu iemauca pa pakausi
EM: 250 energoietilpīgiem apstrādes rūpniecības uzņēmumiem valsts atbalstā izmaksās līdz 50 milj. eiro
Sēņu cienītāju delikatese – marinētas gailenītes
Lielas un kuplas ziemcietes – vai tādas šķirnes mūsdienās vēl kur var dabūt? 1
FOTO. Eksperti nobažījušies – pēc prinča Harija grāmatas iznākšanas, skandalozā Saseksas hercogu intervija Oprai Vinfrijai šķitīs kā “bērnu spēlītes” 1
“Vislabākais ir sasist jau izejas pozīcijā.” Slaidiņš par to, kas notiks, ja baltkrievi šķērsos Ukrainas robežu
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs