Gide stāsta par Upsālas universitāti – vecāko universitāti Skandināvijā.
Gide stāsta par Upsālas universitāti – vecāko universitāti Skandināvijā.
Foto: Vilnis Trops

Ar ceļojumu pret vienmuļību. Kā izklaidējas latviešu seniori 0

Psiholoģe Dace Bērziņa teic, ka ceļošanai senioru gados ir vairāki pozitīvi aspekti.

Kamēr cilvēks strādā, katru dienu ir kādas, kaut nelielas pārmaiņas – te viens darbs, te cits paveicams. Bet, kad cilvēks aizgājis pensijā, daudziem dzīve bieži vien ir samērā vienmuļa.

Vienmuļība var izraisīt stresu un diskomfortu. Jo stresu rada gan ļoti daudz pārmaiņu uzreiz, gan arī ikdienas rutīna.

Iespēja kaut kur aizbraukt, pieredzēt ko jaunu šo stresu mazina. Rodas gandarījuma sajūta par jauko notikumu.

“Katram cilvēkam dzīvē ir kaut kas, ko vēl ļoti gribētos piedzīvot,” saka D. Bērziņa. “Jaunībā varbūt bija mazi bērni, tāpēc mamma un tētis nevarēja atļauties ceļot. Pensijas vecumā cilvēks saprot: tas jādara vai nu tagad, vai arī iespējas vairs nebūs.”

Psiholoģe stāsta, ka pensionāri no vairāk situētajām valstīm bieži brauc ceļojumos ar kruīza kuģiem. Tur nav jāprāto par ikdienu, nav jādomā, ko šodien ēdīšu un vai pietiks spēka sakopt istabu. Var baudīt komfortu, apzinoties, ka tagad par mani rūpējas un man ir vieglāk.

“Ļaušanās izklaidēm kopā ar draugiem mazina vientulības sajūtu, veido drošības un piepildījuma sajūtu: man vēl ir sabiedrība, mums ir patīkami kopā,” norāda D. Bērziņa.

Paradumi un iespējas

Esmu redzējusi, kā sportisks pensionāru pāris no Francijas Krētas salā aiziet pa Samarijas aizu vingrā solī kopā ar jauniešiem, demonstrējot teicamu izturību vairāk nekā 20 kilometru akmeņainā ceļa garumā. Viena no paziņām, kura, būdama pensijā, turpina strādāt, nesen man rakstīja, ka jūnijā dosies pārgājienā pa Alpiem, ar piebildi: “Bet mums ir atšķirīgi ceļošanas paradumi; diez vai tu sevi gribētu tā mocīt…”

Esmu redzējusi, kā Ēģiptē sieviete no Latvijas, kura strādā Vācijā, aprūpējot slimniekus, un kurai ceļojumu uz 60. dzimšanas dienu dāvinājusi Austrālijā dzīvojošā meita, mirdzošām acīm stāsta par izbraucienu tuksnesī ar kvadriciklu: “Traucos tā, ka smiltis putēja vien!”

Vēl viena no Latvijas senioru iespējām, kas neprasa ne tik daudz naudas, ne fizisko spēku kā iepriekš minētie ceļojumi, ir iespēja doties kruīzā uz Stokholmu.

Tādus “Tallink” komanda rīko divas reizes gadā, piedāvājot iespēju uz kuģa noskatīties koncertus un šovus un braukt īpaši rīkotā ekskursijā vai nu pa Stokholmu, vai arī, kā pagājušā nedēļā, uz ceturto lielāko Zviedrijas pilsētu Upsālu.

“Gribējām justies kā tie Rietumeiropas pensionāri, kuri ceļo uz citām valstīm!” teic divi “Tallink” kruīza dalībnieki. “Bērni pārsteidza mūs, uzdāvināja ceļojumu uz Stokholmu!” priekā dalās cits laulāts pāris. Vēl manis aptaujāto minētās vēlmes bija – pavadīt labi laiku draudzeņu pulkā, iepriecināt sevi, nedomāt par pārciesto slimību un zālēm, bet svinēt dzīvi.

Dāvana jubilejā

Par to, ka izdevies piedalīties ekskursijā uz Upsālu, gandarīti ir “LA” lasītāji Jāzeps Ošs un Aina Bralkovska no Jelgavas novada Platones. Jāzeps dzīvesbiedrei šo braucienu uzdāvinājis 65 gadu jubilejā. Tā nu vakarā atpakaļceļā uz Latviju Ainu kopā ar vēl dažiem gaviļniekiem sumina visa zāle, dziedot gan “Daudz baltu dieniņu!” gan angliski “Happy Birthday”.

Abi tādā kuģa piedzīvojumā devušies pirmo reizi. Viņiem patika gan Jāņa Paukštello koncerts, gan Mongolijas cirka šovs. Viņi stāsta, ka ir bijuši arī Skotijā, kur ciemos uzaicinājusi Skotijas apustuliskā draudze. Taču visvairāk ģimene ceļojusi pa Latviju.

“Mēs ar savu mašīnu vasarā braucam pa Latvijas pierobežas pagastiem, runājamies ar cilvēkiem, skatāmies, kā viņi dzīvo,” teic Aina.

“2017. gadā ceļš vijās gar leišmali no Vilces līdz Nidai – unikāls,” atminas Jāzeps. “Skaista un… tukša no ļaudīm mala. Līdzīga, bet tomēr ēkām bagātāka austrumu pierobeža. Kopīgā atziņa – cik skaista ir mūsu tēvzeme! Žēl, ka tā iztukšojas. Pagājušogad ceļojām divas ekipāžas, otra bija Kreitu pāris, Valdis un Dzintra no mūsu pašu Platones pagasta. Redzējām Baltijas ceļa robežzīmi: uz Rūjienas– Karksi Nujas ceļa.

Mājupceļā nakšņojām Alojas novada Rozēnos. Tur kādā bijušajā Latvijas pirmās brīvvalsts skolā ir ierīkots pansionāts un komplektā arī ceļotāju izguldināšanas māja.” Jāzepa vaļasprieks ir dzimtas ciltskoka veidošana, un tāpēc jau ieplānots nākamais ceļojums – maijā “ciltskoka ekspedīcijā” uz Galēnu pagasta “Priževoitiem”.

Bērnu sagādāts pārsteigums

Arī cita ģimene – vid­zemnieki Tamāra un Valdis – ­man stāsta, ka visvairāk ceļojuši pa Latviju, kopā ar draugiem apskatījuši gan Vecpiebalgu, gan Ventspili un Kolkas ragu. Kruīza brauciens viņiem ir abu dēlu sagādāts pārsteigums.

“Man martā bija vārda diena, un dēli mums paziņoja: brauksit ceļojumā!” atminas Tamāra, atzīstot, ka paši tādam braucienam nebūtu sakrājuši naudu. Valdis nopircis divas kuģa loterijas biļetes, no kurām viena izrādījās pilnā loze. “Vīrs aizgāja zāles priekšā un teica, ka izvēlēsies dāvanu sievai,” līksmi teic Tamāra.

Arī rīdziniece Edīte Lūka, kura ceļo kopā ar draudzeni Mirdzu, stāsta, ka Zviedrijā nokļuvusi, pateicoties dēla dāsnumam: “Viņš man ir labs! Saka: “Izvēlies, uz kurieni gribi doties, un realizē savas vēlmes!”

Edīte atzīst, kamēr strādājusi, vēlējusies kaut kur aizbraukt, bet nebijis iespēju: “Gadi iet uz priekšu, un liekas, kamēr vēl, cilvēks, esi šajā pasaulītē, gribas sagādāt kaut ko priekš sevis, kādu prieku, redzēt ko jaunu.

Esmu bijusi arī Igaunijā, ceļojusi pa Latviju. Kruīzā braucu jau otro reizi!”

Mirdza piemetina, ka Upsālu izrādījusi laba gide, atvēlot laiku gan katedrāles apskatam, gan saistoši vēstot par Upsālas universitāti, kura pilsētā atrodas kopš 1477. gada un ir vecākā universitāte Skandināvijā. Universitātes tuvumā esošajās kafejnīciņās visur rakstīts: “Lūdzu, negatavoties lekcijām.” Īpašniekiem nepatīk, ka studenti, nopirkuši tikai tasi kafijas vai ūdens glāzi, stundām aizņem vietu pie galdiņiem.

Draugu lokā

“Lai ceļojums būtu izdevies, ir svarīga arī laba draugu kompānija!” atzīst Ilze, Lūcija un Ārija no Rundāles pagasta, kuras, kā sākušas draudzēties jaunībā, tā turas kopā arī senioru gados. Lūcijai ideja par kopīgu ceļojumu radusies, domājot, kā svētku reizē iepriecināt Ilzi. Ārija ir zāles uzraudze Rundāles pilī, Ilze – dārzniece. Tāpēc abas arī atgādina, ka vasarā ikviens ceļotājs ir gaidīts Rundālē, lai gūtu prieku senās mūzikas koncertā vai pils dārza svētkos.

Ventspilniece Aija Peniķe ceļo kopā ar trim draudzenēm. Viņa kruīzā uz Stokholmu piedalījusies jau pirms četriem gadiem, un šoreiz īpaša interese bijusi apskatīt Upsālu. “Dzīvot vajag pilnasinīgi – kaut ko izbaudīt, kaut ko iepazīt, lai cilvēks justos dzīvs!” spriež otra ventspilniece Velta Vilgute.

“Ilgi nekur nebiju ceļojis, bet vienam negribējās, labi, ka draugs arī brauca,” teic Oļģerts Ancāns no Jelgavas. Viņa sapnis vēl no skolas laikiem esot apskatīt Portugāli un eksotisko Madeiras salu, bet, vai tas izdosies, pašreiz nezina.

Saistītie raksti

Psiholoģe sarunā minēja, ka cilvēki ceļo, arī lai nebūtu visu laiku jādomā par kāda tuvinieka zaudējumu. To apstiprina arī Oļģerta draugs Ivars Zīverts. Viņam gada laikā mūžībā aizgājuši divi brāļi. Tāpēc vedekla pamudinājusi braukt ceļojumā, lai domas iegriežas par ko citu. “Ivaram ļoti patīk dejot, un pirmajā vakarā nodancoja līdz pat rītam,” piebilst Oļģerts.

Kā seniori atpūšas ceļojumā uz Zviedriju
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
Kāpēc nedarījām visu, lai maskas ražotu Latvijā? Muižniece par ASV izbrāķētajiem respiratoriem miljonu vērtībā 4
4 stundas
KD
Krista Draveniece
Stāsti
“Kad veda uz slimnīcu, bērniem šoks, suns gaudo, tas bija sirreāli!” Kristaps atklāti par cīņu ar Covid-19 19
9 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
Ķepainis par dzīvību cīnījās pēdējiem spēkiem! Ogrē, pateicoties drošsirdīgam garāmgājējam, izglābj slīkstošu suni
2 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
Talsu pusē viens pēc otra pazūd vietējie veikali. Ciema iedzīvotāji paliek bez iespējas nopirkt pārtiku 1
2 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
Kā Covid-19 laikā strādā lielākā daļa ministriju? 1
4 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Šobrīd skolas vecuma bērni ar koronavīrusu inficējoties biežāk nekā Latvijas iedzīvotāji vidēji 4
4 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Ienīda ne tikai Maskavā. Kāpēc tika gāzts politisko intrigu upuris – ģenerālis Radziņš
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Gudrais luksofors” identificē auto vadītājus, kuri brauc pie sarkanās gaismas 1
5 stundas
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Kad melns tiek pasludināts par baltu 10
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. SPKC direktore atklāj, kur saslimstība ar Covid-19 ir vislielākā
11 stundas
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
Aktrise Rēzija Kalniņa: “Man šķiet, šobrīd ar mums vienkārši spēlējas…” 5
Intervija 12 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
Rīgā pa nakti vairākiem auto nozagti lukturi – zagli interesējis tikai vienas markas auto 3
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vidzemē desmit pusaudži nozog automašīnu un bēg no policijas 2
8 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
Bundža, Černobiļa, Deficīts. Kādus vārdus Latvijā liek kaķiem un, kurš ir vispopulārākais? 2
14 stundas
KD
Krista Draveniece
Ziņas
„Mums jārestartē domāšana!” AS „Olainfarm” priekšsēdētājs Jerūns Veitess par Covid-19, narkotiku baumām un kaitīgo cukuru
8 stundas
AJ
Anita Jaunbelzere
Laukos
“Latvijas valsts meži”: Gaidāmas lielas izmaiņas uzņēmuma attīstībā 6
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Tradicionālie britu karaliskās ģimenes Ziemassvētki apdraudēti: darbinieki uzsākuši boikotu pret karalieni 2
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Ballēšanās krāšņajā “Rīgas ballē” ierobežojumu laikā var nepalikt nesodīta 4
11 stundas
VK
Vita Krauja
Stāsti
“Kā staigājot pa naža asmeni.” Saruna ar “Lielā dzintara” valdes priekšsēdētāju Timuru Tomsonu
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
Nicā pie baznīcas noticis uzbrukums: noslepkavoti trīs cilvēki, vairāki ievainoti 2
12 stundas
SK
Skaties.lv
Veselam
“Viņiem ir bail.” Daļa veselības aprūpes darbinieku plāno atteikties strādāt ar Covid-19 pacientiem 25
1 diena
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
Māris Antonevičs: Latvijas veiksmes formula izputējusi? Pašlaik Kariņa balsī skan tāds kā izmisums 16
1 diena
LE
LETA
Veselam
Viņķele: Ja skaitļi iet uz augšu, uzreiz viens no pirmajiem risinājumiem ir aizvērt bārus un krogus 29
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Ģimenē ar Covid-19 inficējies bērns. Mamma Elīna pastāsta, kā izdevies nesaslimt pārējiem 3
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Mūziķis Ralfs Eilands saviem faniem sagādājis patīkamu pārsteigumu
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Kamēr maksās algas, viņi klusēs. Ainars Mielavs par sašķeltību Latvijā 9
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Laimonis, Laimis, Elvijs, Elvis un Elva
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vai beidzot būsim pelnījuši baltus Ziemassvētkus? Nākamo mēnešu laika prognoze 1
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Rīgas Modes nedēļā notikusi īpaša modes skate: kolekcija tapusi sadarbībā ar bērniem
11 stundas
ML
Māra Libeka
Ziņas
Pabalsti Latvijā mudina vai attur no ģimenes veidošanas? Sola vērienīgas pārmaiņas 15
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien tu vari būt ļoti trausls un viegli ievainojams! Horoskopi 30.oktobrim
5 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
Talsu pusē viens pēc otra pazūd vietējie veikali. Ciema iedzīvotāji paliek bez iespējas nopirkt pārtiku 1
22:20
SK
Skaties.lv
Stāsti
Ķepainis par dzīvību cīnījās pēdējiem spēkiem! Ogrē, pateicoties drošsirdīgam garāmgājējam, izglābj slīkstošu suni
21:41
LE
LETA
Ziņas
Pēc mēneša par mutes un deguna aizsega nelietošanu varēs piemērot līdz 50 eiro sodu 1
21:04