Foto: no LA arhīva

Asociācija: Latvijas aitkopji Eiropas līmenī spēj veiksmīgi konkurēt šķirnes dzīvnieku jomā 0

Latvijas aitkopji ir Eiropas līmenī konkurētspējīgi ar šeit audzētājiem šķirnes dzīvniekiem, atzina biedrības “Latvijas Aitu audzētāju asociācija” (LAAA) valdes priekšsēdētājs Dmitrijs Bortņikovs.

Reklāma
Reklāma
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija
TV24
Vai rudenī tiks palielinātas pensijas? Saeimas deputāts par plānotajām izmaiņām pensiju aprēķinā
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 115
Lasīt citas ziņas

“Latvijā ir ļoti kvalitatīvi šķirnes dzīvnieki, esam daudz darba ieguldījuši ciltsdarbā. Mums ir profesori, kas ir aitkopības nozari cēluši un stiprinājuši. (..) Es pat teiktu, ka Latvijā izaudzētie Vācijas merino šķirnes dzīvnieki ir kvalitatīvāki nekā Vācijā, jo pats šīs šķirnes aitas audzēju un no Vācijas vedu teķus. Šķirnes prasības mums ir ļoti augstas un saimnieki šo latiņu spēj noturēt,” sacīja Bortņikovs.

Viņš izteica pārliecību, ka Latvijas aitkopji arvien vairāk iegādājas kvalitatīvus dzīvniekus, kas ir arī dārgāki. “Aitkopji tiek izglītoti un arī jaunie nozares dalībnieki meklē kvalitatīvu materiālu, ar ko uzsākt darbību aitkopībā,” viņš pastāstīja.

CITI ŠOBRĪD LASA

Bortņikovs norādīja, ka starp asociācijas nākamā gada mērķiem ir ciltsdarba tālāka attīstība, darbs ar šķirnes saimniecībām, aitkopju informēšana par to, kā izaudzēt kvalitatīvākos dzīvniekus. “Mēģināsim informēt aitkopjus par to, kāda krustojuma aitas ir vislabāk audzēt, no kādiem dzīvniekiem iznāk visvairāk gaļas,” viņš teica, uzsverot, ka Latvijas aitkopjiem ir ļoti augsta kvalitātes latiņa un ciltsdarbā būtiskākais ir izaudzēt kvalitatīvas aitu mātes, ko krustot ar tikpat lieliskiem aitu tēviņiem, iegūstot pēcnācējos ar labu dzīvmasas pieaugumu, kā rezultātā augstvērtīgu gaļu.

Pēc asociācijas vadītāja teiktā, mērķtiecīgs un sistemātisks darbs ir ieguldīts Latvijas tumšgalves šķirnes attīstībā un izkopšanā, kas ir selekcionēta un tieši Latvijā radīta šķirne. Tā vairāk ir interesanta vietējam tirgum nekā pircējiem ārvalstis, un, visticamāk, saglabāsies kā valsts nacionālā šķirne. Eksportam vairāk interesanti ir, piemēram, Latvijā audzētie Vācijas merino šķirnes vaislas dzīvnieki, par kuriem ir interese Igaunijā, Lietuvā un arī Krievijā. Patlaban Latvijas aitkopji vaislas materiālu pārsvarā realizē vietējā tirgū, bet ir saimniecības, kas strādā pie eksporta, kas ir arī nākotnes virziens.

LAAA mērķis ir radīt labvēlīgu vidi aitu audzēšanai, un attīstīt aitkopību kā peļņu nesošu ilgtermiņa nozari, kas ļauj saimniekot videi draudzīgi un uzlabot dzīves kvalitāti. Kopš 2001.gada 12.jūlija atzīta par šķirnes dzīvnieku audzētāju organizāciju un ir tiesīga veikt selekcijas darbu aitkopībā. LAAA no 2009. gada janvāra atkārtoti apstiprināja par šķirnes audzētāju organizāciju, liecina informācija asociācijas mājaslapā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.