
Atvaļinājuma vēsture: kopš kura laika mēs baudām šīs tiesības uz atpūtu? 0
Šovasar 77% franču plāno doties atvaļinājumā, liecina Crédoc pētījums. Taču atpūta pie jūras vai pārgājieni kalnos nav sena tradīcija nekur pasaulē – gadsimtiem ilgi tā bija pieejama tikai turīgajai elitei.
Kā atvaļinājums kļuva par visu tiesībām, un kad tas sākās? Viduslaiku vēstures profesors Stefāns Buasjē, Puatjē Universitātes pasniedzējs, stāsta par šīs “izgudrotās” brīvā laika prakses vēsturi.
Atvaļinājums mūsdienās šķiet pašsaprotams, taču “tas nav sens ieradums,” uzsver Stefāns Buasjē. Gadsimtiem ilgi atpūta bija pieejama tikai priviliģētajai elitei, kamēr vairums strādāja bez atelpas. Tikai industriālā revolūcija, arodbiedrību cīņas un izglītības reformas padarīja atvaļinājumu par universālu tiesību.
Viduslaikos Francijā parlamenta padomniekiem, kas darbojās kā tiesas iestāde, bija “atvaļinājuma” periodi, kad sapulces nenotika. Atšķirībā no angļu “holiday” (no “svētā diena”), latīņu valodās lietoja terminu “feriae” – “svētku dienas”. Termins feriae Senajā Romā apzīmēja dienas, kas veltītas reliģiskām svinībām un atpūtai, un tās bieži ietvēra sabiedriskās dzīves pārtraukšanu.