Foto: pexels.com

BBC nodēvē latviešus par Eiropas introvertāko nāciju ar izteiktu radošumu 7

Latvieši bieži vien mēdz par zemu novērtēt savas kultūras tendenci uz intraversiju, bet varbūt tieši šī rakstura iezīmeir viņu radošās identitātes atslēga?

LE
LETA
Ziņas
No rītdienas mainīsies kārtība, kā SPKC apzinās kovida slimniekus 22
1 diena
GK
Guna Kārkliņa
Kokteilis
Pamazām kļūs vieglāk? Astroloģe prognozē, kas mūs sagaida no 15. oktobra līdz 10.decembrim 2
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Ministrs aicina visus jau tagad iegādāties respiratorus. Vai turpmāk tie būs jālieto obligāti? 173
1 diena
Lasīt citas ziņas

Pētījumi ir parādījuši saikni starp intraversiju un radošumu, kas ir svarīgi latviešu pašidentitātei, savā publikācijā raksta vietne “BBC Travel”.

Komiksu grāmatiņā, ko organizācija “Latvian Literature” pērn prezentēja Londonas grāmatu tirgū, galvenais varonis pasmaida vien tad, kad redz, ka laikapstākļi ārā ir ideāli piemēroti viņam. Patiesībā stipri snieg, tāpēc maz ticams, ka viņš satiks kādu savā ceļā. Viņš saka, “ja temperatūra ir zem nulles, vidējais nejaušas sastapšanās risks samazinās”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Komikss ir daļa no “Latvian Literature” sarīkotās literatūras eksporta kampaņas #IAMINTROVERT, kurā ar humoru dažādos veidos apspēlētas latviešu intravertā rakstura iezīmes. Kampaņas idejas autore, latviešu publiciste un rakstniece Anete Konste uzskata intraversiju par ļoti raksturīgu savai nācijai. “Es nepavisam nedomāju, ka mūsu kampaņa ir pārspīlējums. Patiesībā ir vēl trakāk!” viņa pauda. Es sapratu, ko viņa ar to bija domājusi, tiklīdz es ierados šajā Baltijas valstī.

Mana pirmā diena, ejot cauri Latvijas galvaspilsētai Rīgai, atšķīrās no pastaigas jebkurā citas Eiropas valsts galvaspilsētā. Tā bija rāmāka.

Saule spoži spīdēja, kad es gāju uz Kronvalda parku, un brīžiem šķita, ka vienīgie trokšņa avoti ir garāmbraucošās automašīnas un pļāpājošie tūristi. Kad es ieraudzīju vairākus latviešus ejam kopā, viņi uzvedās klusi un pārvietojās atstatus cits no cita. Es sajutu, ka latvieši nav paši sabiedriskākie cilvēki, stāsta “BBC Travel” korespondente.

Šī sajūta apstiprinājās stundu ilgā braucienā ar vilcienu no Rīgas uz Siguldu. Traucoties cauri bieziem priežu mežiem, mēs ar draugiemapbrīnojām brīnišķīgos dabas skatus un pārmaiņus spēlējām vārdu minēšanas spēli. Bijām aizrāvušies, skaļi saucot atbildes, kad sāka šķist, ka esam vienīgie, kas runā vilciena vagonā.

Foto: Karīna Miezāja/LA.LV

Bet kāpēc latvieši tik bieži ir tik rezervēti, vismaz sākumā? Uz to nav skaidras un izsmeļošas atbildes, taču pētījumi ir parādījuši saikni starp radošumu un vēlmi pēc vienatnes. Konste ar to ir tieši saskārusies savā darbā – patiesībā viņa uzskata, ka intraversija ir īpaši izteikta radošo jomu pārstāvju, rakstnieku, mākslinieku un arhitektu, vidū.

Savukārt Latvijas psihologi ir konstatējuši, ka kreativitāte ir svarīga latviešu pašidentitātei, tāpēc radošuma veicināšana ir prioritāte Latvijas valdības izglītības un ekonomikas attīstības plānos. Tikmēr Eiropas Komisija ir ziņojusi, ka Latvijā ir viens no augstākajiem radošā darba tirgus īpatsvariem Eiropas Savienībā.

Latvieši bieži vien mēdz par zemu novērtēt savas kultūras tendenci uz intraversiju.

Latvijā ir izplatīts personības tips, kuru kompānija var viegli nogurdināt un kurš dod priekšroku vienatnei, klusumam un pārdomām.Tam ir daudz apliecinājumu, sākot no Rīgas mikrorajona Zolitūde (tā nosaukums cēlies no franču valodas vārda “solitude”, kas nozīmē “vientulība”) līdz daudziem iesīkstējušiem paradumiem, piemēram, neuzsmaidīšanu svešiniekiem.

Kad 1994. gadā Rīgas tūristu gids Filips Birzulis pārcēlās uz Latviju, viņš bija pārsteigts, redzot, ka vairāki latvieši šķērso ielu, lai izvairītos no citiem gājējiem. “Es pamanīju, ka cilvēki lēmumus par to, kā izvairīties citam no cita pieņem apmēram 5-10 minūtes iepriekš,” viņš teica.

Pat Dziesmu un deju svētki, kas pulcē vairāk nekā 10 tūkstošus dziedātāju un dejotāju no visas valsts, liecina par intraversijas pazīmēm, jo tie notiek tikai reizi piecos gados.

Birzulis jokojot pauda, ka pretējā gadījumā rastos pārmērīga spriedze, un komentēja, ka šāda masveidīga kopā sanākšana latviešu kultūrā drīzāk ir izņēmums, nevis likums.

Foto: Zane Bitere/LETA

Konste minēja vēl vienu piemēru, kas liecina par latviešu noslieci uz intraversiju. Daudzdzīvokļu ēkās “latviešiem ir ļoti raksturīgi nedaudz pagaidīt, kamēr kaimiņš pamet kāpņu telpu un tikai tad doties ārā no sava dzīvokļa, lai izvairītos no vajadzības sveicināties,” viņa pastāstīja.

Tomēr nepatika pret triviālām sarunām (small talk) nenozīmē, ka latvieši ir vēsi un atturīgi. Beigu beigās vairāki klusie vilciena pasažieri, pie kuriem es un mani draugi vērsāmies, nekavējoties piedāvāja palīdzību, kad mēs kaut ko nevarējām atrast kartē.

Kā skaidroja Justīne Vernera, tulkotāja un ārštata žurnāliste no Cēsīm, Latvijas viduslaiku pilsētas, “Latvijā nepārtraukta uzturēšana nenozīmē nepieklājību vai dīvainību. Par sliktu toni drīzāk tiek uzskatīta nepārtraukta pļāpāšana, nevis paklusēšana ik pa brīdim”.

Foto: LETA/Zane Bitere

Lai arī latviešu atturīgos ieradumus nezinātājam var būt grūti izprast, daudzi latvieši vērš uzmanību uz to, ka viņu kultūra nebūt nav vienīgā, kam raksturīgs intravertums. Birzulis ir pārliecinājies, ka zviedri ir noslēgušies sevī vēl vairāk nekā latvieši, bet Konste norāda, ka arī somi ir ļoti intraverti. Savukārt arhitekte un urbāniste Evelīna Ozola komentēja, ka “intraversijas ziņā mēs [latvieši], neatšķiramies no igauņiem.”

Taču svarīgi ir ņemt vērā, ka Latvijas sabiedrība nav viendabīga – to veido arī krievu un citu mazākumtautību grupas ar atšķirīgu valodu un kultūras integrācijas pakāpi.

Pastāv arī atšķirības starp tiem, kas auguši Padomju Savienības pastāvēšanas laikā, un jaunāko paaudzi, kas dzīvo kapitālisma un lielāka kosmopolītisma apstākļos.

Tāpēc nav iespējams runāt par vienu visaptverošu kultūras iezīmi – kaut arī personiskā telpa ir viena no vērtībām, kas raksturīga visām paaudzēm.

Viens no iemesliem, kura dēļ latvieši ir atturīgi, varētu būt saistīts ar īpaši ar zemo iedzīvotāju blīvumu un plašajiem mežu masīviem. Ozola skaidroja, ka “[latvieši] vienkārši nav pieraduši redzēt daudz citu cilvēku sev apkārt. Diezgan neparasta ir situācija ir, ja restorānā ir jāgaida brīvs galdiņš vai jāsēž pārāk tuvu citas ballītes viesiem. Valstī ir pietiekami daudz vietas, lai cilvēki saglabātu distanci no citiem”.

Latvijā ir ierasts, ka pat daudzi pilsētnieki regulāri dodas uz savām, radinieku vai draugu lauku mājām, jo mīl atpūsties pie dabas, klusumā un mierā. Īpaši romantizētslatviešu kultūrā ir viensētas tēls: izolēts un pašpietiekams komplekss, kas parasti būvēts no koka.

Pēc Ozolas teiktā, lai arī lauku viensētas 20. gadsimtā tikpat kā izmira līdz ar padomju režīma īstenoto kolektivizāciju, viensētas tēls latviešu tautas kopējā atmiņā ir saglabājies. “Laikā no 1948. līdz 1950. gadam viensētu īpatsvars lauku apvidos samazinājās no 89,9% līdz 3,5%, un tādējādi tradicionālās dzīves formas tika efektīvi izskaustas,” viņa pastāstīja.

Bet Vernera atzīmēja, ka pašpietiekamība joprojām ir latviskās identitātes sastāvdaļa. “Mums joprojām ir šāda lauku viensētas domāšana: mēs dienas laikā nepulcējamies kafejnīcās un nekomunicējam ar nejaušiem garāmgājējiem,” viņa sacīja.

Ozola atzīmēja, ka neraugoties uz to, ka Latvija ir viena no vismazāk apdzīvotajām valstīm Eiropā, gandrīz divas trešdaļas iedzīvotāju mitinās salīdzinoši nelielos dzīvokļos daudzdzīvokļu mājās. Dzīvokļos mītošo cilvēku īpatsvars Latvijā ir viens no augstākajiem rādītājiem Eiropas Savienībā, liecina bloka statistikas biroja “Eurostat” dati.

SAISTĪTIE RAKSTI

Tikmēr nekustamo īpašumu kompānijas “Ektornet” veiktā aptaujā noskaidrots, ka vairāk nekā divas trešdaļas latviešu vēlētos dzīvot privātmājās. Ozola spriež, ka šie dati daļēji var izskaidrot to, kāpēc latviešiem personiskā telpa ir tik svarīga.

Tiem, kuri apmeklē Latviju un kurus, iespējams, pārsteidz latviešu atturība, urbāniste Vernera sniedz dažus padomus: “Es noteikti iesaku visiem ārzemniekiem nebaidīties no tā, ka sākumā latvieši ir vārdos skopi. Kad ārvalstnieks iepazīstas ar latvieti un paiet noteikts laiks, mēs kļūstam par patiešām labiem draugiem. Mēs neesam ļoti teatrāla tauta, tāpēc zināmos aspektos esam diezgan atklāti. Mēs neteiksim visiem, ka viņi mums patīk, tāpēc tad, ja kāds latvietis tev saka, ka tu viņam vai viņai patīc, tā tiešām ir patiesība. ”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Veselam
Berķe: “Vēža slimnieku kompensējamo zāļu gaidīšanas sarakstā ir medikamenti no 2013. gada, cenas pat latos norādītas!” 20
12 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Iedzīvotājiem piedāvā valsts apmaksātas psihologa konsultācijas 9
18 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Nākamnedēļ pie iedzīvotājiem dosies Baltijā pirmais mobilais vakcinācijas punkts 4
19 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Tās noteikti ir izglābušas dzīvības”. Vai varam gaidīt zāles, kas pasargās no Covid-19? 30
1 diena
LE
LETA
Ziņas
No rītdienas mainīsies kārtība, kā SPKC apzinās kovida slimniekus 22
1 diena
GK
Guna Kārkliņa
Kokteilis
Pamazām kļūs vieglāk? Astroloģe prognozē, kas mūs sagaida no 15. oktobra līdz 10.decembrim 2
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Ministrs aicina visus jau tagad iegādāties respiratorus. Vai turpmāk tie būs jālieto obligāti? 173
1 diena
Daina Šulca
Ziņas
“Mēs sapratām, ka te paliksim, te novecosim.” Kurzemnieku Jablonsku ģimene 12 gados iedzīvojusies Dānijā 150
23 stundas
Uldis Šmits
Ziņas
Pārkāpta kārtējā sarkanā līnija. Vai kaimiņos briest breksita analogs Polexit? 92
16 stundas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA
Veselam
Farmaceita konsultācija „Mēness aptiekā” visā Latvijā pieejama arī brīvdienās 3
14 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Nākamnedēļ pie iedzīvotājiem dosies Baltijā pirmais mobilais vakcinācijas punkts 4
19 stundas
LA
LA.LV
Veselam
VCA gatava iesaistīties papildus plānveida operāciju nodrošināšanā 3
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Vajadzība pēc farmaceita padoma ārkārtējā situācijā ir pieaugusi
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Visbiežāk iedzīvotāji atbalsta sejas aizsargmasku nēsāšanu sabiedriskās vietās 3
Nedēļa
LA
LA.LV
Veselam
Cik nopietna rudens kaite ir noķerta? 3
7. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bez magnija nav iespējamas vairāk nekā 300 bioķīmiskas reakcijas organismā 1
6. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 ieteikumi – lai imunitāte ir tavas veselības miesassargs 11
4. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” – mīlētākais zīmols farmācijā trešo gadu pēc kārtas 4
30. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Muskuļu un locītavu profilakse būtu vērtējama augstāk 1
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā trauksmes sajūtu izmantot par iekšējo resursu
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Monas Lizas pieskāriens sievietes intīmajai veselībai 3
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Vidusjūras diēta un C vitamīns un locītavu veselības ābecē 2
20. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Sāpju vietā jaunas locītavas 3
17. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šogad gripas sezona varētu būt smaga, tai jāsagatavojas 8
15. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Lieldraugs “Mēness aptieka” sveic Aigaru Apini ar panākumiem Tokijā 5
1. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” maratonā īpaši atbalsta aktīvos seniorus 3
30. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Paralimpieši saņem iedvesmojošus sveicienus pirms startiem Tokijā 1
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ja skrienot atgadās trauma
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bērns un viedierīces: kā pasargāt acu veselību? 3
25. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Puse Latvijas iedzīvotāju izjūt locītavu un muskuļu sāpes, bet palīdzību meklē vien retais 21
24. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
diabēts spēj izraisīt sāpes cīpslās? 2
17. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Ceļavārdi pirms paralimpiskajiem startiem Tokijā 1
10. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja pārslogots vai sasists sāp plecs 1
10. augusts, 2021
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
Kustību amplitūdas nozīme un citi padomi locītavu veselībai 2
6. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā un kāpēc veidojumi uz ādas ir jāpieskata 3
4. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kamēr lokans, tikmēr jauns – atgādinājums rūpēm par locītavām un muskuļiem 1
3. augusts, 2021
VE
Veselam.lv
Veselam
Linsēklas, treknās zivis un pārējie līderi sirds veselības atbalstam
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šovasar vislielāko uzmanību sirds un asinsvadu problēmām pievērš reģionos 6
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Latvijā asinsspiedienu regulāri mēra vien trešdaļa iedzīvotāju 6
23. jūlijs, 2021
LE
LETA
Veselam
Valdība piešķir 1,57 miljonus eiro pretgripas vakcīnu iegādei 10
3 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Iveta Ķelle: “Cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem jau skolas vecumā jābūt regulārām nodarbībām par seksuālo un reproduktīvo veselību.” 10
3 dienas
ML
Māra Libeka
Veselam
Ārsti prognozē, ka varētu palielināties to pacientu skaits, kas meklēs medicīniskus iemeslus, lai nebūtu jāpotējas 66
3 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Uzsāk informatīvo kampaņu krūts vēža apzināšanai
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Atjaunosim mājas aptieciņu, jo varbūt biežāk vajadzēs ārstēties pašiem 10
4 dienas
Inita Šteinberga
Ziņas
Samaltu pieneņu sakņu uzlējums rīta kafijas vietā! Kādēļ šobrīd gudri ievākt šos ziedus? 8
4 dienas
Uldis Šmits
Ziņas
Pārkāpta kārtējā sarkanā līnija. Vai kaimiņos briest breksita analogs Polexit? 92
16 stundas
IB
Ivars Bušmanis
Ziņas
Itāļi atceļ OIK, spāņi samazina elektrības nodokli. Kā citur kompensē enerģijas cenu pieaugumu? 35
16 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
“Nākotne laukos pozitīva, ja pievēršas modernizācijai un robotizācijai!” Zemnieki dalās pieredzē
1 stunda
IK
Inga Kaļva-Miņina
Stāsti
“Esam kā sava personāža advokāti. Tajā pasaulē ir jāienirst, cik vien dziļi var!” Saruna ar aktieri Kārli Tolu
1 stunda
LA
LA.LV
Veselam
Berķe: “Vēža slimnieku kompensējamo zāļu gaidīšanas sarakstā ir medikamenti no 2013. gada, cenas pat latos norādītas!” 20
12 stundas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Pļavniekos uzstādīts jaunākās paaudzes pakomāts. Kā strādā mums vēl neiepazītais paku tornis?
55 minūtes
EL
Egils Levits
Ziņas
Levits: Pandēmija beigsies, bet pamatvērtības, par ko mums jārūpējas, paliks. Mūsu kopējā latviešu valoda ir viena no tām 167
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Visus pensionārus gaida smaga ziema.” Veidemane par to, ka ir amorāli piešķirt naudu tikai vakcinētajiem 156
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Arī veikalā kasierei tagad jābūt vakcinētai. Uz kurieni tu iesi?” Kreituse par pedagogiem, kuri draud pamest darbu 112
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Gaidāmi mainīgi laikapstākļi. Iespējams pirmais sniegs? Sinoptiķu prognoze nākamajai nedēļai 1
1 diena
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Haoss un panika Maskavā: cilvēki bēga no pilsētas, ielās sākās laupīšanas, dedzināšanas 13
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Ministrs aicina visus jau tagad iegādāties respiratorus. Vai turpmāk tie būs jālieto obligāti? 173
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Ziemassvētku zvaigzne – puansetija: kā to kopt pareizi, lai tā uzziedētu atkal? 2
1 diena
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
APTAUJA. Kā vērtējat valdības jaunos lēmumus Covid-19 saslimstības ierobežošanai? 44
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Mūs piespiež izvēlēties starp cilvēkiem, cilvēcību…” Uzņēmēja pieņem smagu lēmumu un slēdz kafejnīcu 124
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Pavļuts nāks spēlēt?” Veidemane neslēpj sašutumu par Valsts prezidenta kancelejas vēlmi iegādāties jaunu koncertflīģeli 135
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Lapsa: Mums stāsta, ka pie 80% vakcinācijas dzīvosim zaļi, bet paši Saeimā pie 96% baidās un uz darbu neiet 150
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Kuldīgas novadā palielināsies ūdenssaimniecības tarifi
09:40
LE
LETA
Ziņas
Sinoptiķu prognozes: vai sestdien Latvijā vairs nelīs?
09:29
LE
LETA
Ziņas
Degvielas cenas Baltijā turpina paaugstināties jau ceturto nedēļu
09:25