Foto: SHUTTERSTOCK

Biteniekam darāmie darbi augustā 0

Bišu rosība mazinās, bet bitenieku – pieņemas spēkā. Ir īstais medus ņemšanas laiks, tuvojas saimju sagatavošana ziemai. Tiem, kas nav bitenieki, tagad nevajadzētu iet dravu tuvumā, jo bites ir niknas par zaudētajiem krājumiem.

Reklāma
Reklāma

Ko darīt, lai ziemai daudz bišu

Kokteilis
Katram cilvēkam ir sava piemērotākā un veiksmi nesošākā krāsa, ko var noteikt pēc dzimšanas datuma. Noskaidro savējo!
Mājas
Latvijas Jumiķu apvienības vadītājs: Latvijā jau ir pirmie gadījumi, kad saules paneļi uz jumta ir aizdegušies paši no sevis
Veselam
Izrādās, ka kanēlis patiesībā nemaz netop no kanēļkoka. 4 ēdienu viltojumi jeb produkti, kas nemaz nav tie, par ko tos uzskatām
Lasīt citas ziņas

Dažkārt augustā saimēs ir brīdis, kad dažādu iemeslu dēļ māte pārstāj dēt vai dēj slikti. Līdz ar to būs maz bišu, kam jāpārziemo.

Stimulē ar sīrupu

Foto: Catherineprod/SHUTTERSTOCK
CITI ŠOBRĪD LASA


Reizēm maldinošs var būt saimes stāvoklis rudens pusē – lidojošo bišu šķiet daudz. Taču tās ir bites, kuras nepārziemos, vien palīdzēs sagatavot ziemas barību, ja bitenieks laikus sāks barot saimi (augusta beigas, septembra sākums).

Viens no iemesliem, kāpēc māte pārtrauc dēt, ir slikti laika apstākļi un tas, ka nav ienesuma. Bitenieks to var labot, tukšajā laikā jau tagad sākot ik vakaru mazliet stimulējoši piebarot. Vienā reizē dod aptuveni 150 gramu (lielāku daudzumu saime glabās rezervēs). Kad laiks uzlabojas un parādās kaut neliels ienesums, pārtrauc piebarošanu.

Diemžēl ienesumu nevar garantēt pat speciāli nektāraugu sējumi, jo, ja laiks ir nelabvēlīgs, bites neko no augiem nevar paņemt.

To, vai ir ienesums, var noteikt, pavērojot saimes. Ja bites tikai palidinās pēcpusdienās, tā var būt jauno bišu aplidošanās. Pēc ienesuma bites dodas mērķtiecīgi un lielā steigā.

Gādā rāmjus dēšanai

Taču nereti māte nedēj tāpēc, ka nav brīvu šūnu un rāmju. Tad pēc iespējas izņem tos, kas pienesti ar medu, un ligzdā ievieto izvilktus rāmjus no rezervēm. Ja tādu nav, var izmest medu un ielikt atpakaļ rāmjus no stropa. Sliktākajā gadījumā – saimes ligzdā ievieto neizvilktu šūnu plāksnes rāmi. Ja to dara tagad, bites vēl pagūs izvilkt šūnas un sagatavot dēšanai.

Nelielu ienesuma sajūtu bitēm dod arī saimnieces puķu dārziņš. Tās puķes, kurās bites ciemojas visvairāk, dravas tuvumā stāda vairumā.

KONSULTĒJIS BITENIEKS ANTONS MIKOSS

Kā savaldīt niknu saimi

Dažkārt gadās, ka ir kāda sevišķi nikna saime, kurai grūti atņemt medu. Taču jātiek galā arī ar šādām suņu saimēm.

Dodoties pie šādas saimes, jāgatavojas sevišķi rūpīgi, lai visi darbarīki būtu pa rokai. Arī tērpam pārbauda, vai lidones nevarēs iekļūt iekšpusē. Pirms nervozas saimes apskates der noskaloties, ja pirms tam jau smagi strādāts dravā. Nav ieteicamas nekādas smaržas (smaržīgas ziepes, krēmi). Noteikti jāvelk cimdi. Vislabāk, ja pie šādas saimes dodas divatā. Viens darbojas ar bitēm, otrs – dūmo. Palīgs noderēs arī tad, ja kāds instruments nokrīt zemē vai ļaunākajā gadījumā bites stipri sadzeļ kopēju.

Reklāma
Reklāma

Dūmkannai jābūt labi piepildītai, ar kuplu dūmu. Papildus bišu nomierināšanai der pulverizators ar ūdeni. Asistentam vienā rokā var būt dūmkanna, otrā pulverizators.

Dusmīgai saimei atsedz tikai vienu rāmīti, ar kuru darbojas vai izņem. Pārējos cieši nosedz, lai bišu masa nevar brīvi izkļūt virspusē.

Visas bites ir mierīgākas, ja medus atņemšanas laikā ir apmācies vai pat līņā lietutiņš. Saulainā dienā patīkamāk strādāt, taču bišu aktivitāte ir liela.

Nereti tieši niknām saimēm ir īpaši labs medus ienesums, taču tas neatsver grūtības, ko sagādā šādas saimes kopšana. Tāpēc ieteicams pavasarī saimi sadalīt un nomainīt māti.

Lai cik trakas bites, tām nedrīkst ļaut gūt virsroku un iemācīties, ka var padzīt bitenieku. Iesāktais darbs stropā jāpabeidz, tikai tad, kad saime atkal sasegta, dodas prom.

KONSULTĒJUŠI BITENIEKI RUTA ĀBOLIŅA UN MAREKS VĪTOLS

Labākā un izdevīgākā barība ziemai

Foto: Shoot4pleasure/SHUTTERSTOCK

Katru rudeni ir izvēle, ar ko šogad barot bites ziemai: ar cukuru, invertsīrupu vai atstāt kā esošo medu.

Atstāj medu

Bioloģiskās saimniecības bitenieks Antons Mikoss no Ērgļu puses savām saimēm atstāj medu ligzdas telpā un papildus nepiebaro. Ekonomiski tas nav izdevīgi, jo medus ir dārgāks par visām barībām, taču bioloģiskā saimniekošana ir specifiska. Papildus viņš ziemai sarūpē šūnas ar kvalitatīvu barību, ko uzlikt pavasara pusē, ja kādai saimei sāk trūkt ēdamā. Var izlīdzēties rezervei arī ar tiem medus rāmjiem, ko bites sanes magazīnās.

Lielākā problēma un risks šādai ieziemošanai ir lapu izsvīduma medus, kas bitēm izraisa caureju. Ja vēlas ziemināt ar šādu metodi, tad saimes silti sasedz, lai barības patēriņš mazāks un bišu zarniņās sakrātos iespējami mazāk vielmaiņas galaproduktu.

Tiem biškopjiem, kas lieto cukuru, var noderēt pieredzējušu bitenieku ieteikums. Bitēm barību ziemai dod sagatavot vasarā – kad nav ienesuma, ir auksts un ilgstoši gaidāms tukšais laiks. Kad sākas ienesums, rāmjus ar barību atņem un glabā līdz rudenim, lieto ziemošanai. Tas arī mazina spietošanas noskaņojumu.

Dod sīrupu

Mareks Vītols no Rīgas apkārtnes, kas arī saimnieko ar bioloģiskajām metodēm, savām bitēm vāra sīrupu no speciāla bioloģiskā cukura. Tiem mazajiem biteniekiem, kam nav bioloģisko saimniecību, viņš iesaka vārīt sīrupu no veikalos nopērkamā cukura.

Medu noņem, cik vien iespējams (atstāj rāmjus, kuros ir peri). Var lietot arī bioloģisko invertsīrupu. Tas noder, ja bites ved ganos uz viršiem vai vēlu ieziemo. Invertsīrupa priekšrocība – bites to uzreiz liek šūnās, jo vairs nav jāpārstrādā (jāinvertē).

Lieto invertsīrupu

Biteniece Ruta Āboliņa savas bites piebaro tikai ar invertsīrupu, jo tam ir skaidri zināma izcelsme un sastāvs. Viņa iesaka apskatīt cukura pakas – uz tām nav norādes par ražotāju, vien tas, ka ražots Eiropas Savienībā. Toties invertsīrupam, kuru pērk no oficiāla tirgotāja (tādi ir vairāki), ir sertifikāts, kas ļauj izsekot produktam un izcelsmei.

Turklāt invertsīrups ir viegli lietojams, ja nepatīk ķēpa ar sīrupa vārīšanu. Biteniekiem, kam ir pāris saimju un invertsīrups šķiet par dārgu, turklāt to ne visur var iegādāties, biteniece tomēr iesaka uzmanīgi papētīt cukura iepakojumu. Svarīgi, lai būtu norādīts, ka tas ir cukurbiešu cukurs.

Invertsīrups izdevīgāks dravās, kur ir ūdens trūkums.

UZZIŅA

Vislētākais variants ir veikalā nopērkamais cukurs, kurš maksā 60–70 centu kilogramā. Bioloģiskais cukurs maksā ap vienu eiro, invertsīrups – ap 90 centu litrā.

Augustā noderīgas lietas

Foto: Inita Šteinberga

Bites no medus rāmjiem ērti noslaucīt ar slotiņu. Ja vasaras vidū varēja izlīdzēties ar zaru slotiņu, tagad vairs ne, jo lapas kļuvušas trauslas un pielīp medum.

Medu noņemot un saimi sakārtojot, sevišķi noderēs birstīte garā kātā, kuram galā kaltiņš rāmju atlaušanai.

Cena: 8,95 (ar kaltiņu) un ap 3 (bez kaltiņa) eiro

Foto: Inita Šteinberga

Tagad gan pie bitēm drošāk doties cimdos. Jau ilgus gadus biškopjiem populārākais ir modelis ar ādas plaukstas daļu un garu auduma aproci.

Cena: ap 15 eiro

Foto: Inita Šteinberga

Ja vasarā varēja gandrīz vai pliks iet pie bitēm, rudens pusē vajag tērpu, kuram bites nevar izdzelt cauri. Viens no jaunumiem ir cepures, kurām tīkliņš veidots tā, lai varētu labi redzēt uz sāniem. Turklāt šādā cepurē netraucēs tradicionālās cepures malas mestā ēna (sevišķi svarīgi, kad jāierauga dējumi).

Izdevīgi izvēlēties raiba auduma tērpu, jo medus noņemšanā radītos traipus no vienkrāsaina tērpa grūti izmazgāt.

Cena: ap 40 eiro

Foto: Inita Šteinberga


Lielā sānu barotava ir visizdevīgākā, lai pie bitēm barošanas laikā nav bieži jāstaigā. Tās ietilpība ir aptuveni 7 litri. Ielejot sīrupu šādā barotavā, pārliecinās, vai laipiņa, uz kuras bitēm sasēsties ēdot, ir pacēlusies virspusē (mēdz pielipt kastes apakšā). Cena: ap 10 eiro

Foto: Inita Šteinberga

Mazo dravu saimnieki bites baro katru vakaru, tādēļ pietiks ar 3 l tilpuma barotavu. Cena: ap 10 eiro

Foto: Inita Šteinberga

Stimulējošajai piebarošanai der maza (1 l) barotava. Cena: ap 5 eiro

Foto: Inita Šteinberga

Apkāres izņemšanai no stropa labi der speciāls satvērējs. Cena: ap 10 eiro

KONSULTĒJIS BITENIEKS ANTONS MIKOSS

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.