Foto:pexels.com

Brūces dezinficēšana mājās. Kā to pareizi veikt? 0

Vai mājas apstākļos brūci var apstrādāt ar ūdeņraža pārskābi? Pēdējā laikā arvien biežāk dzirdu, ka ārstiem nepatīk, ja to izmanto. Un kā ar citiem sen zināmiem līdzīgiem līdzekļiem, piemēram, zilajiem graudiņiem? Jautā Baiba no Saulkrastiem.

Reklāma
Reklāma
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 85
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 31
Veselam
Ēdieni, no kuriem labāk izvairīties pirms publiskiem pasākumiem… Tie pastiprināti veido gāzes vēderā
Lasīt citas ziņas
“Mūsdienīgie pārsienamie materiāli un brūču apstrādes līdzekļi diemžēl ir dārgi, līdz ar to ne katram cilvēkam pa kabatai.

Nepiederu pie tiem ār­stiem, kas kategoriski iebilst pret ūdeņraža peroksīda (ūdeņraža pārskābe), kālija permanganāta, tautā saukta par zilajiem graudiņiem, pat ne pret briljantzaļā un joda izmantošanu mājas apstākļos,” skaidro ārsts traumatologs Sergejs Smirnovs.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Piemēram, primārai dezinfekcijai var izmantot briljantzaļo šķīdumu. Taču ne briljantzaļais, ne jods neder apdeguma brūču apstrādei, tāpat kā svaigus apdegumus aizliegts apstrādāt ar ūdeņraža peroksīdu, odekolonu vai spirtu, jo tas vēl vairāk sakairina ādu un pastiprina sāpes.”

Savukārt, ja iegriezts pirkstā un jāaptur akūta asiņošana, vislabākais līdzeklis ir ūdeņraža peroksīds.

Akūtas asiņošanas apturēšana ir šā līdzekļa galvenais efekts, uzskata traumatologs.

Lai dezinficētu iegriezuma brūci, to var pat ar degvīnu apstrādāt, ja nekā cita piemērotāka nav pie rokas. Vēl labāk, ja degvīnu uz pusēm atšķaida ar ūdeni un tad ar iegūto šķīdumu dezinficē bojāto vietu. Tīrs spirts šim nolūkam noteikti nederēs, jo izraisīs apdegumus. “Zinu gadījumus, kad cilvēks tikai uz injekcijas vietas paturējis vati ar spirtu un radies izteikts ādas apsārtums un pat neliels pūslis,” piebilst dakteris.

LA.LV Aptauja

Ar ko Tu dezinficē brūci mājas apstākļos?

  • Ar ūdeņraža pārskābi
  • Ar kālija permanganātu
  • Ar briljantzaļo šķīdumu
  • Ar spirtu
  • Ar furasola pulveri
  • Izmantoju kādu citu medikamentu
  • Dodos vienmēr pie speciālista

Ja brūce ir inficēta, sastrutojusi, tās primārai apstrādei var izmantot furasola pulveri, no kura atbilstīgi uz iepakojuma norādītājai instrukcijai pagatavo šķīdumu. Pēc tam brūci nosedz ar tīru apsēju.

Mājas apstākļos, piemēram, apdeguma brūces dezinficēšanai der arī zilie graudiņi, tikai no tiem pagatavotajam šķīdumam jābūt gaiši rozā krāsā – tādam būs vāja koncentrācija (pārāk stipras koncentrācijas šķīdums var izraisīt ķīmisku apdegumu).

“Lietojot joda tinktūru, ļoti jāuzmanās, jo tā mēdz pat izraisīt apdegumu ādā, tomēr pat to es negribētu pavisam mest ārā no apgrozības. Gan pret jodu, gan briljantzaļo šķīdumu ķirurgiem ir iebildumi, jo tie iekrāso bojāto ādas laukumu un viņiem kļūst daudz grūtāk strādāt,” skaidro Sergejs Smirnovs.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.