Cik maksā atkritumi? 0

Divatā ar sievu dzīvojam privatizētā dzīvoklī piecstāvu mājā Koknesē, Lāčplēša ielā 3. Mājā ir 45 dzīvokļi. Pēdējā laikā saņemam pārmērīgi lielus rēķinus par atkritumu izvešanu – martā – 4,50 lati (2,25 lati no cilvēka), aprīlī – 4,14 lati (2,07 lati no cilvēka). Atkritumus izved SIA “Aizkraukles KUK”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Ja tavas mājas numurā ir kāds no šiem 3 skaitļiem, tev ir potenciāls sasniegt visu, ko sirds kāro
Cilvēkstāsts
“Man draudēja publiski, ka mani izkropļos” – saimniecības “Jaunapšenieki” saimniece Agnese par nievām un ļaunumu, ar ko sastopas ikdienā 58
TESTS prātvēderiem: ja zini atbildes uz vismaz 8 jautājumiem, tev ir pārsteidzoši attīstīts intelekts
Lasīt citas ziņas

Noskaidroju, ka man izdevīgāk būtu pasūtīt individuālu konteineru, kas maksātu tikai 2,68 latus. Mums ar to pilnīgi pietiktu, bet izmaksas iznāktu divreiz lētākas. Taču mājas apsaimniekotājs – SIA “Kokneses komunālie pakalpojumi” – tam nepiekrīt, jo tad visi gribēšot likt individuālos konteinerus.
Kāpēc mums par atkritumu izvešanu jāmaksā tik dārgi? Man dēlam ir piecu cilvēku ģimene, un viņiem pilnīgi pietiek ar mazo konteineru, ko izved vienreiz mēnesī. 
Jānis Dobriks Koknesē

 

 

Privātmājās dzīvo taupīgāk

Koknesē par atkritumu izvešanu patiešām jāmaksā dārgi, pusotras reizes vairāk nekā Ventspils pusē. SIA “Aizkraukles KUK” par 1 m3 atkritumu izvešanu prasa 11,19 latus (ieskaitot 22 % PVN). Taču 240 litru tilpuma konteiners, ko piedāvā vienģimenes mājām, maksā 2,68 latus (ja to izved reizi mēnesī), un ģimenei tas nav dārgi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pie daudzstāvu mājām apsaimniekotājs – SIA “Kokneses komunālie pakalpojumi” – ir pasūtījis daudz konteineru. Pie mājām Indrānu ielā novietoti septiņi 770 litru tilpuma konteineri, kurus izved divreiz nedēļā – otrdienās un piektdienās, tātad mēnesī ir deviņas izvešanas reizes. Tajos atkritumus met iedzīvotāji no mājām Lāčplēša ielā 3 (45 dzīvokļi), Indrānu ielā 7 (arī 45 dzīvokļi) un Indrānu ielā 3 (18 dzīvokļi), kopā – no 108 dzīvokļiem.

Parēķināsim, cik atkritumu mēnesī izved: 0,77 m3 x 7 konteineri x 9 izvešanas reizes = 48,51 m3 atkritumu. Tas maksā 542,83 latus. Iznāk, ka vidēji viena dzīvokļa iemītnieki mēnesī izmet 0,45 m3 atkritumu, par ko jāmaksā vidēji 5,02 lati.

Kāpēc tad privātmājā lielai ģimenei mēnesī pietiek ar 0,24 m3 tilpuma atkritumu konteineru? Varbūt konteineru skaitu var samazināt?

Mūsu lasītāja Jāņa Dobrika aprēķini liecina, ka no iedzīvotājiem jau tagad iekasē pārāk daudz. Viņš saskaitījis, ka Kokneses centrā izvietoti 15 lielie atkritumu konteineri, kurus izved divreiz nedēļā. Tos izmanto 22 māju iedzīvotāji (pavisam – 577 dzīvokļi). Tad iznāk, ka maksa vidēji no viena dzīvokļa ir tikai 2,02 lati, nevis vairāk nekā 4 lati, kā norādīts rēķinā!

 

SIA “Kokneses komunālie pakalpojumi” valdes loceklis Armands Preiss paskaidroja, ka agrāk atkritumus veda uz izgāztuvi “Totēni” Jaunjelgavas novada Sērenes pagastā, bet tagad tālāk – uz izgāztuvi “Dziļā vāda”, kas atrodas Kūku pusē, tādēļ cenas ir cēlušās.

 

Tad varbūt derētu samazināt konteineru skaitu? Armands Preiss uzskata, ka to darīt nevar, jo konteineri vienmēr esot pilni. Jā, daudz vietas aizņem plastmasas pudeles, tās neviens nesaspiež, un arī sētnieki to nedara. Privātmājās atkritumu esot mazāk, jo avīzes sadedzina krāsnī, bet kartupeļu mizas liek kompostā.

Reklāma
Reklāma

 

Kontrolēt un presēt!

Iznāk, ka iedzīvotāji maksā par gaisa vešanu! Piemēram, Rīgā, ja konteiners pilns, sētnieki atkritumus sastampā. Plastmasas pudelēm var nolikt īpašu konteineru, tāpat atsevišķi var vākt stikla pudeles un papīru. Atkritumu izvedēji par šo otrreizējo izejvielu nodošanu saņem naudu, tātad dalītā atkritumu vākšana varētu samazināt izmaksas.

Kā ietaupīt naudu par atkritumu izvešanu? Iedzīvotāji var veikt monitoringu – novērot, vai izvešanas dienās patiešām visi konteineri pilni. Varbūt pietiek ar mazāku skaitu? Iedzīvotāji var saspiest plastmasas pudeles, lai tās aizņem mazāk vietas. Sētnieki var pieskatīt konteinerus un sablīvēt to saturu.

Iedzīvotāji var doties pie apsaimniekotāja – SIA “Kokneses komunālie pakalpojumi” un pieprasīt uzrādīt līgumus, kas noslēgti ar SIA “Aizkraukles KUK”; noskaidrot, cik mājām un cik dzīvokļiem paredzēti šie konteineri, cik cilvēku dzīvo šajos dzīvokļos. Īsāk sakot, pārbaudīt visus aprēķinus.

 

Apsaimniekotāja goda lieta būtu ieviest dalīto atkritumu vākšanu, novietojot atsevišķus konteinerus papīram, plastmasas pudelēm un stikla pudelēm, lai mazāk piesārņotu vidi un izmantotu otrreizējās izejvielas.

 

Un vēl. Valdība nupat nolēma no 1. jūlija nedaudz samazināt PVN – tas būs 21 %. Tātad arī atkritumu izvešanas tarifs nedaudz samazināsies.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.