Foto – Dainis Bušmanis

Dārzeņu cenas lejā. Uz cik ilgu laiku? 0

Ilgi gaidītās jaunās dārzeņu un augļu cenas ir klāt. Jāatgādina, ka debates par nepieciešamību samazināt pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmi no 21% uz 5% ilga jau vairākus gadus, līdz pagājušā gada nogalē samērā negaidot politiķi (droši vien gaidāmo Saeimas vēlēšanu jūtīs) jauninājumam tomēr deva zaļo gaismu.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 72
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns 19
Lasīt citas ziņas

Tirgotāji jau laikus solīja, ka nekādu problēmu ar jaunās likmes ieviešanu nebūšot. Lai to izdarītu, pēc veikalu slēgšanas vecgada vakarā jāveic vien izmaiņas kases aparātos, lai čekos varētu norādīt atbilstošu PVN likmi, kā arī manuāli jānomaina attiecīgo produktu cenu zīmes.

Tas arī tika izdarīts. Tomēr ne visos veikalos. Piemēram, veikalā “Lats” Kuldīgas ielā cenu zīme pie kartupeļiem 31. decembrī un 1. janvārī bija vienāda – 40 eirocenti.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā “LA” novēroja divos lielāko tīklu veikalos, pirmajā jaunā gada dienā dārzeņu, augļu un ogu cenas veikalos “Rimi” un “Maxima” tika mainītas jau agri no rīta. Taisnības labad jāteic, ka veikala atvēršanas brīdī plkst.11 Mūkusalas ielas “Maximā” pie dārzeņu plauktiem valdīja neliels juceklis, pārdevējām vaiga sviedros mainot jaunās cenas pie katra no daudzo dārzeņu veidu stenda un saucot palīgā krāvējus brīžos, kad saviem spēkiem pie cenu zīmes nevarēja tikt klāt. “Tas nekas, mēs vēl drusciņ nepaspējām, bet pie kases visas jaunās cenas čekā būs norādītas. Tas, ka jaunais nodoklis ir laikus ieprogrammēts, ir ļoti labi, jo tas nozīmē, ka darbiniekiem vecgada vakarā nebija jāstrādā līdz naktij, lai fiziski nomainītu cenrāžus. Cenrādī ir gan jaunā cena, gan arī vecā, kura ir pārsvītrota, lai cilvēki var salīdzināt. Dažu dienu laikā veco cenu noņemsim pavisam,” “LA” atzina maiņas vadītāja.

Tikmēr “Rimi” veikalā Bauskas ielā atvēršanas brīdī plkst.12 dārzeņu un augļu cenas stendos bija glīti nomainītas un veikala darbinieki gatavojās pircēju pieplūdumam. Rīta pusē gan to vēl tikpat kā nebija, tomēr kāda vecāka gadagājuma kundze pie dārzeņu stenda izraudzījās skābu kāpostu toverīti. Uzrunāta viņa atzina, ka tie domāti klāt pie cepeša pirmās jaunā gada dienas ciemiņiem. Savukārt samazinātā nodokļa likme būšot labs atspaids turpmākiem pirkumiem. “Žēl tikai, ka tās mazās cenas nav uzliktas tiem pašiem skābajiem kāpostiem vai konservētajiem zirnīšiem, kuri rasolam jāliek klāt. Ja jau mazina cenas visiem vietējiem dārzeņiem, tad jau pie viena varēja arī skābētiem kāpostiem vai marinētajām bietēm. Tās jau tirgotājiem kapeikas, bet mums būtu ietaupījums,” teica kundze.

Un te nu saistībā ar ietaupījumu rodas bažas. Jā, cenas dārzeņiem un augļiem ir samazinātas samērā jūtami, tomēr jautājums, cik ilgi tās noturēsies, piemēram, paaugstinātās degvielas akcīzes ietekmē. To apliecina arī uzrunātie lauksaimnieki. “Tas, ka ir 5% PVN, protams, ir ļoti labi, un pircēji to jutīs. Taču man ir bažas, ka pēc kāda laika dārzeņu cena nemanot atkal kāps uz augšu, jo to diktēs jaunās benzīna un dīzeļdegvielas cenas. Domāju, ka tas ir kāda mēneša jautājums, un tālāk tā ir tirgotāju attieksme, kā noturēt kaut kādu līdzsvaru,” atzina zemnieks, saimniecības “Jokas” īpašnieks Jānis Uzulēns.

Arī Bioloģisko lauksaimnieku asociācijas vadītājs Gustavs Norkār­klis norādīja, ka samazinātā likme sen jau bija nepieciešama, taču cenas kāps, turklāt aktualizēsies jautājums par to kontroli. “Dārzeņiem ir izteikta sezonalitāte, to cenas gada laikā mainās ļoti dinamiski. Īpaši tirgos būtu jābūt stingrākai kontrolei, lai izskaustu tirgošanos bez čekiem. Savukārt patērētājam ieguvums būs vairāk, pērkot dārgāko preci, kur cena augstāka par vienu eiro kilogramā, bet par tādām precēm kā bietes, sīpoli vai kartupeļi efekts nebūs tik jūtams,” teica zemnieks.

Reklāma
Reklāma

Arī kooperatīva “Mūsmāju dārzeņi” vadītāja Edīte Strazdiņa bažījas, ka pirmajās gada nedēļās gaidāmais lielāks vietējo dārzeņu noiets beigsies jau drīz, kam par iemeslu kalpos jau minētā lielāku cenu atgriešanās, kas ir nenovēršama vēl vairāku faktoru ietekmē.

“Pieļauju, ka cenas augs, bet ne tikai dārgākas degvielas ietekmē. Audzētājiem ir problēmas ar uzglabāšanu, jo laiks ir silts un izdevumi aukstuma kamerām aug mēnesī par trim četriem eirocentiem. Slapjā rudens dēļ daudz kas netika novākts. Vietējo kāpostu un kartupeļu līdz pavasarim pietiks, bet burkāni, bietes drīz beigsies, un tad cenas kāps,” teica Strazdiņa. Viņa arī atzina, ka lielie tirgotāji solījušies samazinātās cenas noturēt, bet nez vai tas izdošoties, jo pieaugusī minimālā alga darīs savu. “Darbiniekiem algas pieaug, un cilvēkiem, kas sēž kasēs, jāsamaksā. Tāpat pieaug izdevumi par loģistiku, uzglabāšanu utt. Tirgotāji ir solījuši cenas saglabāt, bet, cik ilgi turēsies pretī kārdinājumam tās pacelt, grūti teikt. Zemkopības ministrija gan solījusies sekot līdzi “plaukta cenai” un zemnieku piegādātās preces attiecībai un vērtēt, vai samazinātais nodoklis nācis visiem par labu. Nu dzīvosim, redzēsim,” rezumēja E. Strazdiņa.

Samazinātā PVN likme dārzeņiem 5% apmērā

PVN samazināto likmi 5% apmērā piemēros uz laiku līdz 2020. gada 31. decembrim.

Samazināto PVN likmi piemēro aronijām, avenēm, brūklenēm, cidonijām, citronliānas ogām, dzērvenēm, ērkšķogām, irbenes ogām, jāņogām, kazenēm, kazeņavenēm, korintēm, krūmmellenēm, lācenēm, mellenēm, meža zemenēm, pīlādžu ogām, plūškoka ogām, sausserža ogām, smiltsērkšķu ogām, upenēm un zemenēm, kā arī āboliem, bumbieriem, ķiršiem un plūmēm, burkāniem, cukurkukurūzai, fenhelim, galda bietēm, galda rāceņiem, galviņkāpostiem, lapu kāpostiem, brokoļiem, ziedkāpostiem un tamlīdzīgiem pārtikas kāpostaugiem, kā arī gurķiem, kabačiem, cukini, kartupeļiem, kāļiem, kolrābjiem, mārrutkiem, ķiplokiem, ķirbjiem, melnajiem rutkiem, pastinakiem, patisoniem, pētersīļu saknei, pupām, pupiņām, puraviem, redīsiem, selerijām (sakņu, kātu, lapu), sīpoliem, tostarp šalotes, sparģeļiem, tomātiem, topinambūriem, turnepšiem un zirņiem.

Samazināto PVN likmi piemēro arī dārza salātiem (galviņsalātiem) un cigoriņiem (tostarp lapu cigoriņiem), garšaugiem (tostarp dillēm, lapu pētersīļiem, bazilikam, koriandram (kinzai), piparmētrām (u. tml.), kā arī ķiploku lokiem, salātu dārzeņiem (tostarp romiešu salātiem, ozollapu salātiem, rukolai, endīvijām, mizunai un dīgstiem), skābenēm, spinātiem, rabarberiem, mangoldiem un sīpollokiem.

PVN 5% likmi piemēro tikai svaigiem, t. sk. mazgātiem, mizotiem, lobītiem, grieztiem un fasētiem, bet ne termiski vai kā citādi apstrādātiem produktiem. Tas nozīmē, ka samazināto likmi piemēro arī mizotiem, grieztiem kartupeļiem vakuuma iepakojumā vai fasētiem, sagrieztiem kāpostiem un burkāniem iepakojumā.

Ne saldēti, ne konservēti, ne sālīti, ne marinēti, ne žāvēti augļi, ogas vai dārzeņi nav atbilstoši PVN 5% likmes piemērošanai. Samazināto likmi nepiemēro, piemēram, skābētiem kāpostiem, marinētiem vai sālītiem gurķiem, vārītām bietēm, žāvētiem augļiem, kaltētiem zirņiem, svaigu burkānu salātiem ar pievienotām garšvielām un eļļu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.