Daugavpils domes vicemērs vilcinās risināt okupācijas pieminekļu jautājumu 0

Daugavpilī vairums padomju okupācijas pieminekļu ir ar apbedījumiem, tāpēc tos nojaukt nevarēs, pašvaldības rīkotajā preses konferencē izvairīgi teica Daugavpils domes priekšsēdētāja pirmais vietnieks Aleksejs Vasiļjevs (Latvijas Krievu savienība).

Reklāma
Reklāma
Veselam
Ēdieni, no kuriem labāk izvairīties pirms publiskiem pasākumiem… Tie pastiprināti veido gāzes vēderā 4
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 31
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 85
Lasīt citas ziņas

No Domes vadības puses ideja par pieminekļu demontāžu esot negatīva. “Likumprojekta 2.punktā ir paredzēts, ka nojaukšana neattiektos uz apbedījumu vietām. Mums gandrīz zem visiem pieminekļiem ir apbedījumi,” skaidro Vasiļjevs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pašlaik darba grupa apsekojot visus pieminekļus un pēta, vai zem pieminekļiem ir apbedījumi, bet Vasiļjevs prognozē, ka zināmākie pieminekļi Daugavpilī nojaukti netiks.

Jau ziņots, ka Saeimā 26.maijā pēc emocionālām debatēm konceptuāli atbalstīja likumprojektu “Par padomju un nacistisko režīmu slavinošu objektu eksponēšanas aizliegumu un to demontāžu Latvijas Republikas teritorijā”, kas paredz, ka padomju un nacistisko režīmu slavinošu objektu demontāžu pašvaldības īsteno ne vēlāk kā līdz šī gada 15.novembrim.

Likumā paredzēts ierakstīt, ka pašvaldībām ir tiesības ierosināt objekta demontāžu, neatkarīgi no objekta piederības un bez saskaņošanas ar zemes vai objekta īpašnieku vai tiesisko vadītāju.

Likumprojekta anotācijā pausts, ka tā mērķis ir nepieļaut Latvijas kā demokrātiskas un nacionālas valsts vērtību noniecināšanu un apdraudējumu, paust nosodošu nostāju pret PSRS un nacistiskās Vācijas prettiesiskajām okupācijas varām, kā arī novērst nepatiesu, neprecīzu un neobjektīvu vēsturisku notikumu atspoguļojumu.

Ar jauno likumu paredzēts noteikt, ka publiskajā vidē tiek aizliegts eksponēt pieminekļus, mākslinieciskus veidojumus un citus objektus, kas atbilst vismaz vienam no šiem kritērijiem – piemineklis slavina PSRS vai nacistiskās Vācijas okupācijas varu, ar to saistītu notikumu vai personu, slavina totalitārisma ideoloģiju, vardarbību, militāru agresiju un kara ideoloģiju, kā arī ietver padomju varas vai nacisma simbolus.

Tomēr likumprojektā tiek izcelts, ka tas neattiecas uz pieminekļiem, piemiņas zīmēm, piemiņas plāksnēm, piemiņas vietām, vai citiem veidojumiem, kas atrodas karā kritušo karavīru apbedījuma vietās, kā arī padomju vai nacistiskās terora upuru piemiņas vietās.

Ilma Čepāne bija Satversmes tiesas tiesnese no 1996. līdz 2006. gadam.
Foto no Ilmas Čepānes arhīva

Pēc “4.maija deklarācijas” kluba pārstāves un bijušās Satversmes tiesas tiesneses Ilmas Čepānes ieteikuma likumprojekta anotācijā pievienota informācija, ka likums balstās uz Satversmes preambulas 3.daļu, kas nosaka, ka Latvijas tauta neatzīst okupācijas režīmus.

Reklāma
Reklāma

Kā ziņots, komisijas sēdē iepriekš diskutēts par papildu finansējuma piešķiršanu Okupācijas muzejam, kuram tiktu nodotas demontējamo objektu oriģinālās detaļas vai fragmenti.

Jautājums par pieminekļa nojaukšanu īpaši aktualizējās pēc Krievijas sāktā kara pret Ukrainu.

SAISTĪTIE RAKSTI