Foto: SCANPIX/AFP/LETA

Depozīta sistēmas ieviešana Latvijā spiež pārbūvēt jau pabeigtos “Lidl” veikalus 0

Sandra Dieziņa, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Kamēr jaunās taras savākšanas sistēmas potenciālie operatori gaida uz skaidru vērtēšanas metodoloģiju, lai cīnītos par uzvaru konkursā, jau pabeigtie “Lidl” veikali, piemērojoties depozīta sistēmas darbības nosacījumiem, sper soli atpakaļ un veic pārbūvi.

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Dana Reizniece-Ozola kaila izpeldas ledainā ūdenī mīnus 23 grādos: “Savā āliņģī nevarētu iekļūt bez dēla neatlaidības un āmura!” 36
22 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šī diena dāvās tev uzvaras sajūtu! Horoskopi 19.janvārim
13 stundas
SK
Skaties.lv
Kokteilis
No pamātes par sievu! Viens no Krievijas skandalozākajiem pāriem sagaidījuši pēcnācēju 17
13 stundas
Lasīt citas ziņas
Pēc vairāk nekā 10 gadu diskusijām valdība beidzot devusi zaļo gaismu jaunās taras savākšanas sistēmas ieviešanai un šomēnes Ministru kabinets pieņēma “Depozīta sistēmas darbības noteikumus”.

Tas nozīmē, ka pēc pusotra gada Latvijā beidzot būs jāsāk darboties depozīta sistēmai, kas daļēji risinās izlietotā iepakojuma savākšanu. Svaigi pieņemtie MK noteikumi regulēs depozīta iepakojuma pieņemšanas, savākšanas, pārstrādes, sagatavošanas un nodošanas atkārtotai izmantošanai apjomu un termiņus, depozīta iepakojuma speciālās norādes paraugu un lietošanas nosacījumus un citus ar šīs sistēmas darbību saistītus jautājumus.

Jaunā sistēma attieksies uz gāzētiem un negāzētiem bezalkoholiskiem dzērieniem, piemēram, minerālūdeni, dzeramo ūdeni, limonādi, enerģijas dzērieniem, ledus tējām, sulām, nektāriem, alu un citiem fermentētiem produktiem ar alkohola saturu līdz 6%, bet to nevarēs piemērot vīnu, dzirkstošo vīnu un augļu vīnu iepakojumiem.

Kurš būs operators?

Valdības noteikumu pieņemšana gan vēl nenozīmē, ka visiem tirgus dalībniekiem, kas būs iesaistīti šajā procesā, ir pilnīga skaidrība.

Šobrīd tiek gaidīta sistēmas ieviesēja – operatora izvēle. Spriežot pēc VARAM ministra Jura Pūces iepriekš paustā, operators tiks izvēlēts rudenī un to, atbilstoši noteiktiem kritērijiem, darīs Valsts vides dienests (VVD). Līgums ar operatoru tiks slēgts uz septiņiem gadiem un tā darbību uzraudzīs VVD.

Dzērienu ražotāju izveidotā SIA “Depozīta iepakojuma operators” valdes priekšsēdētājs Miks Stūrītis pauž bažas par operatora vērtēšanas kritērijiem. Proti, konkursā pieteikumus var iesniegt līdz 30. septembrim, bet šobrīd nav skaidra konkursa vērtēšanas metodoloģija.

“Visi to gaida. Tai jābūt zināmai ne vēlāk par 1. septembri,” viņš stāsta. Ja tas notiks vēlāk, būs jāpagarina pieteikumu iesniegšanas termiņš, bet tas varētu būt pretrunā ar likumu.

“Depozīta iepakojuma operators” plāno pieteikties konkursā, jo tāds bijis uzņēmuma izveidošanas mērķis. Vai pietiks laika sistēmas ieviešanai? “Ja operatīvi tiks pieņemts lēmums par akreditāciju un operatora kandidāts varēs sākt darboties, tad pietiks. Kamēr nav lēmuma par akreditāciju, operatora kandidāts nevar uzņemties saistības.

Ja, piemēram, process ieilgst līdz decembrim, tad tas ir iespējams, bet būs saspringti un prasīs daudz enerģijas un spriedzes,” skaidro Miks Stūrītis.

Jau pēc operatora izraudzīšanas iepirkuma ceļā tikšot izvēlēti sadarbības partneri, to vidū iepakojuma pārstrādātājs un tā izvēle notiks, vadoties no piedāvātās zemākās cenas, jo “viena daļa no ieņēmumiem veidojas no tālākā materiāla pārdošanas pārstrādātājiem” un attāluma, kādā jāved izlietotais iepakojums. Stūrītis uzsver, ka uzņēmums ir atvērts sadarbībai ar mazumtirgotājiem un to pārstāvošajām asociācijām. Kāpēc paši ražotāji ir gatavi investēt šajā sistēmā?

“Tas ir vienīgais veids, kā nodrošināt zemākās izmaksas. Ja tā ir trešā puse, kas skatās uz šo kā biznesu, tad ir bažas par vēlmi nopelnīt,” viņš teica. Stūrītis lēš, ka izmaksas sistēmas ieviešanai veidotu ap 30 miljoniem eiro un visā Latvijā varētu izveidot apmēram 1500 iepakojuma pieņemšanas vietu.

Sāk pielāgot veikalus

Tikmēr vēl neatklātos veikalus depozīta sistēmas ieviešanai sācis pielāgot veikalu tīkls “Lidl”.

Uzņēmumā gan sākotnēji atteicās komentēt šo jautājumu, bet vēlāk saņēmām atbildi no “Lidl Latvija” pārstāvja Ingara Rudzīša, ka “mēs sākam piemērot savu jau uzcelto veikalu telpas gaidāmajai depozīta sistēmai, par kuras ieviešanu un īstenošanas tehniskajām detaļām valdība izlēma pavisam nesen”. Uz jautājumu par investīciju apjomu viņš gan neatbildēja.

Arī “Maxima Latvija” korporatīvo attiecību vadītājs Jānis Vanags pauda bažas par īso termiņu, kas dots sistēmas ieviešanai. “Mēs stingri atbalstām depozīta sistēmu, jo tas palīdzēs atbrīvoties no iepakojuma piesārņojuma Latvijas mežos un uzlabot apkārtējo vides situāciju. Mums ir liela interese uzraudzīt, cik lielas būs izmaksas, tāpēc aktīvi iesaistījāmies likuma un valdības noteikumu veidošanas procesā,” stāsta Jānis Vanags.

Tāpat norūpējusies par iespējamo steigu ir “Rimi Latvia” pārstāve Regīna Ikala: “”Rimi” ir pieredze depozītu sistēmas ieviešanā un uzturēšanā Lietuvā un Igaunijā, kas palīdzēs pieņemt pareizāko lēmumu arī sistēmas ieviešanai Latvijas veikalos, tomēr jāmin, ka īsais termiņš, kura laikā nepieciešams īstenot likuma normas, uzņēmumam būs liels izaicinājums.”

Viņa arī skaidro, ka pieņemto likumu kopumā “Rimi” uztver kā nozīmīgu soli labākai rītdienai. “Ministru kabineta noteikumi ir pavisam nesen apstiprināti, tādēļ pagaidām izskatām dažādus iespējamos risinājumus, kuru ieviešana lielā mērā būs atkarīga no sistēmas apsaimniekošanai izvēlētā operatora,” norāda Regīna Ikala komentārā “Latvijas Avīzei”.

Saskata būtiskas nepilnības

Par to, kurš būs operators, rūpi tur arī “Maxima Latvija”. Jau pērn kompānija piedāvājusi veidot kopīgu partnerību ar ražotājiem, taču nespēja vienoties par modeli. Proti, nav atrasts kopsaucējs, lai tirgotājs būtu operatora daļā. Lai arī diskusijas abu pušu vidū notiek, tagad ieņemta nogaidoša pozīcija. “Rezultāts izšķirsies konkurences cīņā, tagad gaidām operatora konkursa rezultātu,” tā J. Vanags. Viņa rīcībā ir informācija, ka konkursā piedalīsies vēl citi pretendenti.

“Mēs atbalstīsim aktīvu konkurenci ar mērķi, lai ieguvums būtu patērētājiem, jo tieši viņš maksā par šo sistēmu, iesaldējot naudu un maksājot par produktu,” uzsver J. Vanags.

Tikmēr LTA prezidents Henriks Danusēvičs norāda, ka pilnvērtīgai sistēmas darbībai vēl nepieciešami uzlabojumi. Proti, būtu jāmaina minimālās prasības attiecībā uz izlietotā iepakojuma pieņemšanu. Pēc šā brīža noteikumiem, piemēram, Jēkabpilī uz katru tūkstoti iedzīvotāju būtu viens taras punkts, bet visā valstī tad vajadzētu 2000 šādu punktu, kas esot milzīgs daudzums un nozīmē lielas izmaksas.

LTA uzsākusi tirgotāju aptauju, lai saprastu, kādam jābūt galarezultātam likumā, lai cilvēki varētu nodot taru, bet nebūtu pārmērīgi liels taras punktu daudzums. Lai arī izskanējis viedoklis, ka sistēmas ieviešana izmaksātu teju 30 miljonus eiro, H. Danusēvičs nosauc vēl lielāku summu – provizoriski ap 40 miljoniem eiro.

Lai arī LTA vēlējās kļūt par “Depozīta iepakojuma operatora” dalībnieku, tas nav noticis, jo, kā skaidro H. Danusēvičs, tika izvirzīta prasība, ka LTA dalībnieki nedrīkst runāt ar citiem depozīta operatora kandidātiem, kas viņam neesot pieņemami.

Vēl jāpiebilst, ka valdības noteikumi paredz, ka līdz 2022. gada beigām tiks savākti 70% stikla un plastmasas iepakojumu, 60% melno metālu un 40% alumīnija iepakojumu. Savukārt no 2030. gada sākuma tiks savākti līdz 90% stikla un plastmasas iepakojumu, 80% melno metālu un 60% alumīnija iepakojumu. Depozīta sistēma jau vairākus gadus darbojas kaimiņvalstīs – Igaunijā un Lietuvā.

Svarīgi zināt

CITI ŠOBRĪD LASA

– Depozīta sistēmā būs iespējams nodot noteikta veida izlietotu dzērienu iepakojumu, ja:
* uz tā būs speciālā norāde un svītrkods vai kvadrātkods
* svītrkods vai kvadrātkods būs nolasāmi
* tara būs iztukšota
* iepakojums nebūs bojāts vai sadalīts daļās

– Maksa par depozīta iepakojuma vienību būs 10 eirocenti. Šo summu patērētājs samaksās, iegādājoties dzērienu, bet vēlāk varēs saņemt atpakaļ, nododot tukšo taru.

Avots: MK noteikumi nr. 519 “Depozīta sistēmas darbības noteikumi”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Dana Reizniece-Ozola kaila izpeldas ledainā ūdenī mīnus 23 grādos: “Savā āliņģī nevarētu iekļūt bez dēla neatlaidības un āmura!” 36
22 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šī diena dāvās tev uzvaras sajūtu! Horoskopi 19.janvārim
13 stundas
SK
Skaties.lv
Kokteilis
No pamātes par sievu! Viens no Krievijas skandalozākajiem pāriem sagaidījuši pēcnācēju 17
13 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Dziedātāja Laura Reinika mīļotā māsa Rūta atklājusi, ka sava pirmā bērniņa gaidīšanas laiku viņa tā arī neiemācījās izbaudīt 8
21 stundas
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
“Liela daļa Latvijas iedzīvotāju, arī viņš pats, ļoti vēlētos saņemt Krievijas vakcīnu.” Krievijas dezinformācijas apskats 39
15 stundas
Lasīt citas ziņas
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Par 100 miljonu sadali lēma dažās stundās 2
2 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Kravas auto vadītājs Aleksandrs, brauca pa galveno ceļu, tomēr vainīgs 3
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Vietām snigs, sals saglabāsies. Laika prognoze otrdienai
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Skaidro, vai Latvijā varētu strauji izplatīties īpaši lipīgais koronavīrusa britu paveids
2 stundas
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
8 jautājumi, kurus sev uzdot pirms mūzikas instrumenta iegādes
08:47
LE
LETA
Veselam
Kopumā vakcinācijas devas pret Covid-19 saņēmuši 16 070 cilvēki
08:35
LE
LETA
Ziņas
VID pērn valsts budžetā iekasējis mazāk naudas. Skaidro, kāpēc neizpildīja ieņēmumu plānu
08:25
SK
Skaties.lv
Stāsti
“Nezinu, kur atradām spēku!” Divas sievietes izglābj Daugavā ielūzušu ģimeni ar zīdaini 1
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
VID pērn valsts budžetā iekasējis mazāk naudas. Skaidro, kāpēc neizpildīja ieņēmumu plānu
1 stunda
ML
Māra Lapsa
Veselam
“Ēdu šokolādes konfektes un sastāvā pamanu pārtikas piedevu E471!” Kas tas ir un kā ietekmē veselību? 1
1 stunda
IP
Ilze Pētersone
Ziņas
Latvija – beziepakojuma veikalu lielvalsts?
2 stundas
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
“Liela daļa Latvijas iedzīvotāju, arī viņš pats, ļoti vēlētos saņemt Krievijas vakcīnu.” Krievijas dezinformācijas apskats 39
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kariņš: Nav pamata domāt par ierobežojumu mīkstināšanu vai to radikālu mainīšanu 27
14 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
Saprotams, ka jaunieši grib izklaides, taču nekas nemainīsies, ja visu laiku tiek pārkāpti ierobežojumi! Policija pieķer “drifterus” 3
11 stundas
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Parādījušies simptomi, bet tuvumā nav analīžu nodošanas punkta. Kā nodot Covid-19 analīzi?
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Hermanis: Mums ir darīšana ar divu veidu vakcināciju: medicīnas un finanšu vakcināciju 6
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
Tiesībsargs Jansons atbild, vai darba devējs drīkst pieprasīt darbiniekam veikt Covid-19 testu 15
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Dana Reizniece-Ozola kaila izpeldas ledainā ūdenī mīnus 23 grādos: “Savā āliņģī nevarētu iekļūt bez dēla neatlaidības un āmura!” 36
22 stundas
LE
LETA
Ziņas
Maskavas tiesa apcietina Navaļniju līdz 15.februārim 5
17 stundas
LE
LETA
Ziņas
Viņu aizveda uz slimīcu, taču vīrietis pie samaņas tā arī neatgriezās. Kā iedzeršana beidzās ar slepkavību
16 stundas
SK
Skaties.lv
Kokteilis
No pamātes par sievu! Viens no Krievijas skandalozākajiem pāriem sagaidījuši pēcnācēju 17
13 stundas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Neparasts gadījums – dakteris Jakovins. Krāpnieks tiesu izpildītāja mantijā? Nedēļas notikumu apskats 11
1 diena
SK
Skaties.lv
Ziņas
Jauns skandāls? Pūces stāvvietu atļaujas lietā atklājušies jauni apstākļi 23
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu fotogrāfe iemūžina ziemas skaistumu neatkārtojamās bildēs: brīnišķīgā Latvijas daba 6
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Nekad mūžā nespēju iedomāties, ka kādreiz to teikšu!”. Producents Juris Millers atklāj, ka pašmāju sabiedriskā TV uzdevumu šobrīd veic Krievijas galvenais TV kanāls 72
1 diena
ZB
Zigmunds Bekmanis
Laukos
“Nav brīvu vietu.” Ziemas prieki pandēmijas apstākļos. Svarīgākais, kas jāzina 1
1 diena
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Pabriks atklāj, ka Latvijas aizsardzības resors gatavojas iepirkt kara hospitāli 18
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Saldummīļi sarosās! Mājās gatavota saldā rulete ar aprikožu džemu un zemesriekstiem 1
20 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
“Nekad vēl tā nav bijis, ka nodod preci veikalam un tūlīt vajag vēl.” Audzis pieprasījums pēc zāļu tējām 9
1 diena
IK
Ilze Kalve
Ziņas
Jaunie imigrācijas noteikumi ir sarežģīti: Vai Latvijā dzīvojoša sieva ar bērniem varēs pārcelties pie AK strādājošā vīra? 11
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Pieskaņojies dabas ritmam! Veiksmes kalendārs no 18. līdz 24.janvārim
1 diena