Dzīves dārdzības krīze Eiropā. Baltijas valstīs īres dzīvokļu cenas pieaugušas par 214%! 68

Tie, kuri īrējuši istabu vai dzīvokli Eiropā beidzamo 10 gadu laikā, iespējams, ir pamanījuši, ka viņu ikmēneša maksa ir palielinājusies, savukārt īres tirgus jaunpienācēji, iespējams, nenojauta, ka agrāk viss bija citādi. Lai gan īres maksa ir pieaugusi gandrīz visur Eiropā, dažās valstīs pastāv krasas atšķirības, vēsta “Euronews.”

Reklāma
Reklāma
Cilvēkstāsts
“Man draudēja publiski, ka mani izkropļos” – saimniecības “Jaunapšenieki” saimniece Agnese par nievām un ļaunumu, ar ko sastopas ikdienā 58
“Ko var iemācīt šādi ģērbušās lektores?” Dzejniece un lektore publiski šausminās un ņirgājas par pasniedzēju apģērbu 499
Ēdam katru dienu! Kuros pārtikas produktos ir visvairāk plastmasas? 32
Lasīt citas ziņas
Eiropā īres cenas beidzamo 10 gadu laikā ir pieaugušas par 17,6%.

Ņemot vērā pieaugošo inflāciju un enerģētikas krīzi, kas draud daudzām mājsaimniecībām, radot risku, ka šoziem tās nespēs samaksāt rēķinus, kontinentā pēdējos trīs mēnešos vien ir bijis pieaugums par 1,7%, salīdzinot ar to pašu periodu 2021.gadā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Saskaņā ar jaunākajiem “Eurostat” datiem īres maksa ir nepārtraukti augusi kopš 2010.gada, savukārt mājokļu tirgū bija daži kāpumi un kritumi, pirms tas 2015.gadā sāka pieaugt.

Kur bija lielākais pieaugums?

Īres maksas pieauga gandrīz visur Eiropā, taču nekur tās nav cēlušās tik strauji kā Igaunijā.

Baltijas valstī īres cenas pieauga par 214%, jo iedzīvotāju pieplūdums valsts lielākajās pilsētās, tostarp Tallinā, palielināja pieprasījumu, bet piedāvājums saglabājās ierobežots.

Šo situāciju nesen saasināja desmitiem tūkstošu ukraiņu bēgļu ierašanās – viņi bēga no Krievijas iebrukuma un viņiem bija nepieciešams mājoklis.

Igaunijai seko kaimiņvalsts Lietuva, kur īres maksas tagad ir par 139% augstākas nekā 2010.gadā.

Saskaņā ar “Baltic News Network” datiem studenti ir tie, kas visvairāk cieš no šiem īres paaugstinājumiem, jo budžeta dzīvoklis Viļņā (ieskaitot vannas istabu un virtuvi) tagad maksā 400 eiro salīdzinājumā ar 100 eiro vai mazāk 2021.gadā.

Vietas īrēšana Lietuvas galvaspilsētā Viļņā ir kļuvusi gandrīz neiespējama, tāpēc valsts likumdevēji apsver iespēju ieviest īres cenas griestus.

Iespējams, pārsteidzoši, ņemot vērā to, ka tā piedzīvo dažus no zemākajiem inflācijas līmeņiem Eiropas Savienībā, trešais lielākais īres maksas pieaugums bija vērojams Īrijā, kur beidzamo 10 gadu laikā īres maksa ir pieaugusi par 82%.

Šāda pieauguma iemesls, tāpat kā Igaunijā un Lietuvā, ir īrējamo īpašumu trūkums.

Izņēmumi

Lai gan gandrīz visās Eiropas valstīs pēdējo 10 gadu laikā bija vērojams īres cenu pieaugums, bija divi izņēmumi: Grieķija un Kipra.

Pretēji citām valstīm īres cenas Grieķijā un Kiprā faktiski samazinājās, lai gan samazinājums ir niecīgs salīdzinājumā ar Igaunijas, Lietuvas un Īrijas pārsteidzošo pieaugumu.

Reklāma
Reklāma

Grieķijā no 2010. gada līdz 2022. gada jūlijam īres maksa samazinājās vidēji par 24%. Kiprā tajā pašā laika posmā īres izmaksas samazinājās par 0,2%.

Mājas iegāde nav alternatīva

No vienas puses, mājas iegāde var šķist labāks risinājums, lai izvairītos no naudas izšķērdēšanas, taču, no otras puses, pašreizējā mājokļu tirgū arī tas nav viegls risinājums.

Mājokļu cenas visā Eiropas Savienībā kopš 2010.gada ir pieaugušas par 48%, liecina “Eurostat” dati.

Arī Igaunijā mājokļu cenas ir pieaugušas par trīs cipariem, un tagad mājokļi maksā par 196% vairāk nekā 2010.gadā. Ungārijā mājokļa iegādes izmaksas pieauga par 168%, Luksemburgā par 135%, Latvijā par 131%, Lietuvā un Čehijā par 130% un Austrijā par 121%.

Saskaņā ar “Eurostat” datiem cenas ir samazinājušās tikai Grieķijā, Itālijā un Kiprā, un tagad mājas maksā attiecīgi par 23,8 un 6% mazāk nekā pirms 10 gadiem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.