Budapešta. Foto – Shutterstock

EK sāk procedūru pret Ungāriju par likuma varas neievērošanu 0

Eiropas Komisija (EK) oficiāli sākusi procedūru pret Ungāriju saistībā ar bažām par likuma varas ievērošanu, un šis solis var novest pie Eiropas Savienības (ES) fondu līdzekļu samazināšanas.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
RAKSTA REDAKTORS
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 80
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 27
Lasīt citas ziņas

Jau šodien Budapeštai tiks nosūtīta attiecīga vēstule, tviterī pavēstīja EK viceprezidente vērtību un caurskatāmības jautājumos Vera Jurova.

EK prezidente Urzula fon der Leiena par procedūras sākšanu pret Ungāriju bija paziņojusi jau iepriekš.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ungārija var kļūt par pirmo ES dalībvalsti, kam draud ES fondu līdzekļu samazināšana saistībā ar likuma varas neievērošanu.

Budapešta pēdējos gados ir vairākkārt nonākusi konfliktā ar Briseli jautājumos par tiesu neatkarību, mediju brīvību un ES līdzekļu izsaimniekošanu.

Budapešta varēs atbildēt uz EK apsūdzībām un, ja nepieciešams, ierosināt pasākumus situācijas labošanai. EK ņems to vērā, pieņemot lēmumu par to, vai ierosināt ES fondu līdzekļu samazināšanu.

2020.gada novembrī ES dalībvalstis un Eiropas Parlaments (EP) vienojās par mehānismu, kas saista ES fondu līdzekļu piešķiršanu ar likuma varas ievērošanu. Šis mehānisms ir spēkā kopš 2021.gada.

Lai mehānisms tiktu iedarbināts, vismaz 15 ES dalībvalstīm, kas pārstāv vismaz 65% ES pilsoņu, jāvienojas par Ungārijas sodīšanu. Taču Budapeštai ir vairākas iespējas apstrīdēt šo lēmumu.

Ungārija un Polija kategoriski iebilda pret šo mehānismu un vērsās ES Tiesā (EST), apgalvojot, ka tam trūkst pienācīga juridiskā pamatojuma. Tiesa februārī nolēma, ka bloks var saistīt fondu līdzekļu piešķiršanu ar likuma varas ievērošanu, noraidot Polijas un Ungārijas iebildumus.

Kā nolēma EST, mehānisms “ir domāts savienības budžeta pasargāšanai no sekām, kādas rodas likuma varas principu pārkāpšanas rezultātā”, un tādējādi to atļauj ES līgumi.

Kā norādīja EST, tā kā ES dalībvalstis piekritušas ievērot ” tādas bloka kopējās vērtības, kā likuma vara un solidaritāte”, ES “ir jābūt spējīgai aizsargāt šīs vērtības”.

Reklāma
Reklāma

ES budžets, kas 2021.-2027.gadam ir divi triljoni eiro, “ir viens no principiālajiem instrumentiem, lai ES solidaritātei piešķirtu praktisku rezultātus”, pavēstīja tiesa.

SAISTĪTIE RAKSTI