Saeimas sēdē
Saeimas sēdē
FOTO: Ieva Ābele, Saeima

Eksperti: Cilvēktiesības un Satversme neliedz pieprasīt negatīvu Covid-19 testu darbam Saeimā klātienē 30

Cilvēktiesības un Satversme neliedz pieprasīt negatīvu Covid-19 testu darbam Saeimā klātienē, vēsta portāls “lsm.lv”.

Reklāma
Reklāma
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
RAKSTA REDAKTORS
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Lasīt citas ziņas

Saeimas prezidijs ir noskaidrojis, ka absolūtais deputātu vairākums ir ieguvuši Covid-19 sertifikātu par pilnu vakcinācijas kursu vai izslimošanu pēdējā pusgada laikā. Tomēr jārēķinās, ka neliels Saeimas deputātu skaits to nebūs izdarījuši.

“Vērtējot no cilvēktiesību viedokļa, Saeima drīkst šiem deputātiem prasīt pirms sēžu apmeklēšanas uzrādīt negatīvu Covid-19 testu,” uzskata Latvijas pārstāve starptautiskajās cilvēktiesību institūcijās Kristīne Līce.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc viņas teiktā, tiesību normas uzsver samērīgumu – viss ir atkarīgs no argumentācijas gan gadījumā, kad deputātam prasa Covid-19 sertifikātu vai negatīvu testa rezultātu, gan arī saistībā ar deputāta iespējam piedalīties Saeimas darbā.

Līdzvērtīgi ierobežojumus neparedz arī valsts pamatlikums – Satversme, secinājis konstitucionālo tiesību eksperts Valsts prezidenta padomnieks juridiskajos jautājumos Jānis Pleps.

“Saeimas deputātu kā tautas priekšstāvju tiesības var tik ierobežotas. Tās nav absolūtas. Saeima ir tiesīga, ņemot vērā konkrētos apstākļus, radīt regulējumu, kas ļautu Saeimai strādāt klātienē, rēķinoties ar pandēmijas radītajām sekām, kā arī esošajiem un iespējamiem jauniem ierobežojumiem. Satversme paredz iespēju noteikt dažādus ierobežojumus, un Saeima drīkst to darīt,” stāstīja Pleps.

Saeimas prezidijs un Frakciju padome nākamnedēļ kopīgi izlems risinājumus, lai no 2.septembra Saeimas sēdes notiktu klātienē. Līdz ar to parlamenta darbu klātienē varēs vērot arī mediju pārstāvji.

“Mēs domājam par veidiem, kādā veidā Saeimas sēdēs klātienē varētu piedalīties tie deputāti, kuriem nav derīga Covid-19 sertifikāta. Nav jau noslēpums, ka dažiem kolēģiem ir īpaša attieksme pret šīm lietām. Līdz ar to mēs būtu gatavi apsvērt arī Covid-19 testa rezultātu prasīšanu. Mēs meklējam risinājumu klātienes darbam pilnīgi visiem deputātiem, arī tiem, kuri nepieder pie frakcijām. Tas, ko es gribu uzsvērt, – mēs esam nolēmuši sanākt klātienē,” izteicās Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (NA).

Reklāma
Reklāma

Vienlaikus Saeimas administrācijai līdz nākamajai nedēļai jātiek skaidrībā par epidemiologu norāžu izpildīšanu Saeimas sēžu zālē. Tas attiecas gan uz distances ievērošanu vakcīnu pret Covid-19 neieguvušiem deputātiem, papildu ventilācijas iespējām un noteikumiem Saeimas ēkās valkāt sejas maskas.

Kā ziņots, neskaitot neilgu laiku klātienē, Saeima vairāk nekā gadu strādā attālināti e-Saeimas sistēmā, lai ierobežotu Covid-19 izplatības risku.