Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš.
Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš.
Foto: Edijs Pālens/LETA

Endziņš: Lietuva un Igaunija pandēmijas posmu ir pārvarējusi daudz efektīvāk nekā Latvija 0

Jānis Endziņš, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes priekšsēdētājs, TV24 raidījumā “Dienas personība” analizējis, kā Latvija izskatās uz pārējo Baltijas valstu posma? Vai tiešām ekonomiskā ziņā atpaliekam no Igaunijas un Lietuvas?

Reklāma
Reklāma
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 115
Saules uzliesmojumu dēļ Zemi pārņēmusi spēcīga magnētiskā vētra. Cik dienu tā plosīsies?
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
Lasīt citas ziņas

“Ja mēs raugāmies uz Baltijas valstu – Latvijas, Lietuvas, Igaunijas – salīdzinājumu, tad jāsaka, ka ekonomikas parametros Lietuva un Igaunija mums ir priekšā,” norāda J.Endziņš.

Viņš turpina: “To mēs varam attiecināt gan uz posmu pirms kara, gan visu pandēmijas posmu. Skatoties, kāda ir iekšzemes kopprodukta dinamika visās trīs Baltijas valstīs šajā posmā, ir acīmredzami, ka Lietuva un Igaunija šo pandēmijas posmu ir pārvarējušas daudz efektīvāk no ekonomiskā viedokļa.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Latvija atpaliek arī citos parametros, piemēram, investīciju apjomā vai iekšzemes kopproduktā uz vienu iedzīvotāju. “Diemžēl man jāpiekrīt, mēs esam iestagnējuši,” tā J.Endziņš.

Kā jau vēstīts, Ukrainas kara sekas pasaules ekonomikas izaugsmi šogad varētu samazināt par vienu procentpunktu, tā prognozējusi Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija (OECD). Šī negatīvā ietekme, ja būs ilgstoša, izraisīs smagu Krievijas ekonomikas recesiju, un paaugstinās inflāciju pasaulē par aptuveni 2,5 procentpunktiem, norāda organizācija.

Ārpus Krievijas un Ukrainas vissmagāko ietekmi izjutīs Eiropa, kur eirozonas ekonomikas izaugsme varētu samazināties par 1,4 procentpunktiem.

Eiropa ir ļoti atkarīga no izejmateriālu, pārtikas produktu un enerģijas piegādēm no Krievijas un Ukrainas, un karadarbības dēļ strauji pieaugušas cenas.

Tās valstis, “kurām ir robeža ar Krieviju vai Ukrainu, visvairāk izjutīs smago ietekmi, vienlaikus izjūtot slogu, ko rada Ukrainas bēgļu plūsma,” skaidro OECD.

SAISTĪTIE RAKSTI