Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto: SCANPIX/AP/LETA

Ierosina ierobežot iebraukšanu ES 0

Eiropas Komisijas prezidente Urzula fon der Lei­ena vakar ierosināja noteikt 30 dienu ierobežojumus nesvarīgiem braucieniem uz Eiropas Savienību, lai ierobežotu koronavīrusa izplatību.

Reklāma
Reklāma
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 55
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
Lasīt citas ziņas

Priekšlikums izteikts visiem ES līderiem, kā arī Šengenas zonas valstīm –kopumā 30 valstīm. Arī Britānija aicināta pievienoties. Izņēmumi attiektos uz ES ilgtermiņa rezidentiem, ES pilsoņu un diplomātu ģimeņu locekļiem. Ikviens, kas dodas strādāt uz ES, varētu turpināt to darīt. “Svarīgais personāls, tādi kā ārsti, medmāsas, aprūpes darbinieki, zinātnieki un eksperti, kas palīdz cīnīties ar koronavīrusu, būtu jāielaiž ES, kā arī preču pārvadātāji,” pavēstīja Leiena.

Šodien paredzēta ES līderu videokonference, lai koordinētu rīcību cīņā ar koronavīrusa izplatību. “Galvenais ir savaldīt vīrusa izplatību, sniegt pietiekami daudz medicīniskā ekipējuma, paātrināt pētniecību un ierobežot ekonomiskās sekas,” paziņoja Eiropadomes prezidents Šarls Mišels. ES valstu dažādā pieeja koronavīrusa izplatības apturēšanai radījusi bažas, ka varētu tikt bloķēta vitāli svarīgu medicīnisko piegāžu transportēšana.

CITI ŠOBRĪD LASA

Eiropas Slimību novēršanas un kontroles centra pirmdien izplatītie dati liecina, ka Eiropā reģistrēts 51 771 koronavīrusa gadījums, galvenokārt Itālijā, Spānijā, Francijā un Vācijā, bet no “Covid-19” miruši 2316 cilvēki, lielākoties Itālijā.

Francijas farmācijas uzņēmums “Sanofi” un ASV zāļu ražotājs “Regeneron” vakar paziņoja, ka sākuši klīniskus izmēģinājumus jaunām zālēm ar pacientiem, kas hospitalizēti ar smagiem Covid-19 gadījumiem. Kompāniju paziņojumā teikts, ka sākta izmēģinājumu otrā un trešā fāze imūnsupresoram “Kev­zara”. “Regeneron” izmēģinājumus veiks ASV, bet “Sanofi” plāno veikt izmēģinājumus sākumā Itālijā, kas īpaši smagi cietusi koronavīrusa pandēmijā. “Kevzara” ir antiķermenītis, kas bloķē dažu vīrusu spējas piestiprināties cilvēka imunocītiem un tiek izstrādāts kopš 2017. gada. Pētījumos piedalīsies aptuveni 400 pacienti.

Pasaules valstīm nepieciešams sadarboties, lai palielinātu izdevumus, kā tas bija 2008. gada finanšu krīzē, un palīdzētu ekonomikām pārciest koronavīrusa pandēmijas radīto kaitējumu, vakar paziņoja Starptautiskā valūtas fonda (SVF) vadītāja Kristalina Georgieva. Viņa kārtējo reizi pauda solījumus, ka SVF ir gatavs mobilizēt savas aizdevumu izsniegšanas spējas viena triljona dolāru apmērā, lai palīdzētu valstīm pārciest šo krīzi.

Pasākumi pret koronavīrusu

* Igaunijā diagnosticēto inficēšanās gadījumu skaits ar jauno koronavīrusu kopš svētdienas pieaudzis par 34, sasniedzot 205, paziņojis Veselības departaments. Vienlaikus tas norāda, ka patiesais inficēto skaits acīmredzot ir lielāks un paredzami jauni saslimšanas gadījumi, jo inficēšanās jau notiek arī pašā Igaunijā. Sakarā ar vīrusa straujo izplatīšanos Veselības departaments vairs neuzskata par lietderīgu testu veikšanu pacientiem ar viegliem simptomiem un koncentrēsies uz riska grupām, veselības aprūpes un citu svarīgu sfēru darbiniekiem.

Premjerministrs Jiri Ratass vakar parakstījis rīkojumu, kas paredz slēgt visus kazino un spēļu zāles saistībā ar ārkārtējo stāvokli, kas kopš pagājušās ceturtdienas izsludināts valstī, lai ierobežotu jaunā koronavīrusa izplatīšanos. Valdība aicinājusi ārkārtējā stāvokļa apstākļos nesēt sociālajos medijos paniku un neizplatīt nepatiesas baumas, ka valstī plānots slēgt visus autoceļus, kas ved uz Tallinu, un izveidot kontrolposteņus, lai galvaspilsētu un visu Harju apriņķi norobežotu no pārējās Igaunijas. Valdības pārstāvji nosaukuši par meliem arī apgalvojumus, ka Igaunijas Aizsardzības spēki un zemessardze “Kaitseliit” (“Aizsardzības līga”) jau sākot veidot šādus kontrolposteņus.

Reklāma
Reklāma

* Lietuvā satiksmes ierobežojumu dēļ nevar atgriezties aptuveni 2000 pilsoņu, kas informējuši savas valsts diplomātiskās pārstāvniecības, ka saistībā ar jaunā koronavīrusa krīzes dēļ noteiktajiem satiksmes ierobežojumiem nevar atgriezties dzimtenē no citām pasaules valstīm. Visvairāk šādu cilvēku ir Spānijā – apmēram tūkstotis, tādēļ tiek izskatīta iespēja viņus nogādāt mājās ar komerciālu avioreisu. Saspringta situācija izveidojusies pie Vācijas robežas ar Poliju, kur rindā gaida vairāk nekā 400 automobiļu, kas gribētu nokļūt Lietuvā, taču joprojām nav panākta vienošanās par humānā koridora izveidi cauri Polijai, kas slēgusi savas robežas ārvalstu pilsoņiem, kā arī apturējusi aviosatiksmi un dzelzceļa satiksmi ar ārvalstīm.

Lietuvas Ārlietu ministrija atgādina, ka tuvākajās dienās vēl iespējams ar prāmi no Ķīles nokļūt Klaipēdā, bet satiksmes ministrs Jaroslavs Neverovičs pastāstījis, ka tiekot apsvērta iespēja Lietuvas pilsoņus no Vācijas pierobežas nogādāt Kauņā ar īpašu vilcienu, taču tad viņiem būtu jāatstāj savas automašīnas pie Vācijas robežas, un šī iespēja cilvēkiem nešķiet īpaši pievilcīga. Lietuva apsver vēl vienu iespēju – prāmi no Kopenhāgenas ar 1500 vietām. Ārlietu ministrs ­Linkēvičs prognozējis, ka tuvākajā laikā situācija varētu kļūt tikai vēl sarežģītāka, jo parādās daudzi jauni neparedzēti apstākļi.

Jau ziņots, ka pašā Lietuvā no pirmdienas ieviesta karantīna, kas nozīmē, ka Lietuvas pilsoņiem aizliegts izbraukt no valsts, bet ārzemniekiem uz trim dienām tiks nodrošināts humānais koridors, lai viņi tranzītā varētu šķērsot Lietuvu, dodoties uz savām valstīm. Ārzemnieki tiks ielaisti valstī līdz 19. marta pusnaktij. Pēc tam tiks ielaisti tikai un vienīgi tie ārvalstu pilsoņi, kuriem ir oficiāla uzturēšanās vai darba atļauja Lietuvā. Pirmdien apstiprināti vēl trīs inficēšanās gadījumi ar jauno koronavīrusu, līdz ar to kopējais inficējušos skaits palielinājies līdz 17, paziņojis veselības ministrs Aurēlijs Verīga.

* Šveices valdība vakar izsludinājusi valstī ārkārtējo stāvokli līdz 19. aprīlim, lai cīnītos ar koronavīrusa pandēmiju. “Spēcīga reakcija ir nepieciešama visā valstī. Un mums tā ir vajadzīga tagad,” paziņoja Šveices prezidente Simoneta Sommaruga. Sekojot Itālijas, Spānijas un Austrijas paraugam, slēgta lielākā daļa veikalu, restorānu un sabiedrisko vietu un paliks slēgta līdz 16. aprīlim, paziņoja Sommaruga. Komandantstunda netiks ieviesta, taču vecāka gadagājuma cilvēkiem lūgts palikt iekštelpās un cilvēkiem ieteikts ievērot distanci vienam no otra. Šveicē apstiprināto “Covid-19” inficēšanās gadījumu skaits pirmdien pieaudzis līdz 2330, bet 14 pacienti miruši.

* Spānija vakar paziņoja, ka slēdz sauszemes robežas, lai apturētu koronavīrusa izplatīšanos. Iekšlietu ministrs Grande-Marlaska paziņoja, ka robežas tiks slēgtas no pusnakts un tikai Spānijas pilsoņi, cilvēki ar uzturēšanās atļaujām un akreditēts diplomātiskais personāls tiks ielaisti valstī, kā arī ārkārtas situāciju gadījumos. Spānijā ar jauno koronavīrusu inficēto skaits diennakts laikā pieaudzis par gandrīz 1000, sasniedzot 8744, pirmdien paziņojusi Spānijas Veselības ministrija. No “Covid-19” mirušo skaits pieaudzis par deviņiem, sasniedzot 297.

* Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko mudinājis “Covid-19” dēļ nekrist panikā, bet “vienkārši strādāt”. Koronavīrusa uzliesmojuma dēļ nevajadzētu sabiezināt krāsas, vakar tiekoties ar amatpersonām, mudināja Lukašenko. Epidemioloģiskā situācija Baltkrievijā ir pat labāka nekā “parastajos, neproblemātiskajos” gados, un uz to labvēlīgu iespaidu atstāj aukstais, saulainais laiks, televīzijas pārraidītajā sanāksmē skaidroja prezidents. Līderis arī norādīja uz vienu otru pozitīvu tendenci, kas vērojama koronavīrusa pandēmijas sakarā. “Vismaz iemācīja mums sekot līdzi sev – tos, kas to vēl neprata. Laikā mazgāt rokas. Tas arī ir ļoti derīgi,” uzsvēra Lukašenko. Baltkrievijā ir deviņi miljoni iedzīvotāju un konstatēti 36 koronavīrusa gadījumi.

* Somijas valdība nolēmusi no trešdienas noteikt valstī ārkārtējo stāvokli un slēgt visas skolas. Mācības notiks attālināti, bet bērnudārzi tajā pašā laikā turpinās strādāt. Valdība arī gatavojas pēc iespējas ātri slēgt robežas. Tiks aizliegti sabiedriskie pasākumi ar vairāk nekā desmit cilvēku piedalīšanos. Tiks slēgti muzeji, teātri, kultūras nami, bibliotēkas, arhīvi, interešu pulciņi, sporta iestādes. Rīkojums par ārkārtas pilnvaru likuma stāšanos spēkā tiks šodien iesniegts parlamentā.

* Armēnija vakar koronavīrusa dēļ izsludinājusi visā valstī ārkārtējo stāvokli, paziņojot par papildu sociālās distancēšanas pasākumiem un ceļošanas ierobežojumiem. Armēnijas pilsoņiem aizliegts izbraukt no valsts pāri sauszemes robežām un aizliegtas vairāk nekā 20 cilvēku publiskas pulcēšanās. Aizliegums stājās spēkā pirmdien un būs spēkā līdz 14. aprīlim. Armēnijā apstiprināto “Covid-19” inficēšanās gadījumu skaits pirmdien pieaudzis par četriem līdz 30, bet vismaz 300 cilvēki atrodas karantīnā.

* Krievijā reģistrēti 93 jaunā koronavīrusa gadījumi, un 86 no tiem ir ievesti gadījumi, vakar pavēstīja vicepremjere Tatjana Goļikova, kas vada štābu cīņai ar “Covid-19” izplatību. “Šobrīd 79 cilvēki atrodas stacionāros, no viņiem 57 saslimšana noris vieglā formā bez jebkādiem simptomiem,” skaidroja Goļikova. “Tikai diviem pacientiem stāvoklis ir vidēji smags aizdusas dēļ. Nevienam no viņiem nav vajadzīga pāreja uz plaušu mākslīgo ventilēšanu.” Maskavas mērs Sergejs Sobjaņins vakar paziņoja, ka galvaspilsētā līdz 10. aprīlim tiek aizliegti jebkādi āra masu pasākumi, bet iekštelpās aizliegti pasākumi ar vairāk nekā 50 cilvēku piedalīšanos. Maskavā no 21. marta līdz 12. aprīlim tiks slēgtas skolas, sporta skolas un papildu izglītības iestādes.