“Krievijas dzelzceļa” prezidents Vladimirs Jakuņins
“Krievijas dzelzceļa” prezidents Vladimirs Jakuņins
Foto – LETA

“Krievijas dzelzceļa” prezidents pievēršas politikai. Dzelzceļnieku ciešā draudzība pajūk 0

“Latvijas dzelzceļa” nu jau bijušais valdes priekšsēdētājs Uģis Magonis pakļuvis zem lokomotīves, bet “Krievijas dzelzceļa” prezidents Vladimirs Jakuņins mainīšot nodarbi un pievērsīšoties politikai.

Reklāma
Reklāma
Daudzas šo nezina! 15 populārākās sieviešu kļūdas seksā 11
7 produkti, kurus nedrīkst otrreiz sildīt: tie var nodarīt būtisku kaitējumu veselībai 46
Kadirovam daudz nav atlicis – viņš mirst. Čečenijas līdera nāve var ievilkt Putinu jaunā karā 144
Lasīt citas ziņas

Šā gada martā “Latvijas dzelzceļa” valdes priekšsēdētājs Uģis Magonis Rundāles pilī ar plašu vērienu atzīmēja 50. dzimšanas dienu, klātesot arī “Krievijas dzelzceļa” prezidentam Vladimiram Jakuņinam, kurš iekļauts ASV “melnajā sarakstā”. Sankcijas pret viņu plānoja arī Eiropas Savienība, bet Latvijas politiķi iebilda, cerot saglabāt tranzīta kravu plūsmu no Krievijas, kam garants esot Magoņa un Jakuņina labās personiskās attiecības. Augusta sākumā Magonis tika aizturēts ar pusmiljona eiro kukuli, kas esot saņemts par dīzeļlokomotīvju iepirkumu, bet pēc nedēļas Krievijas puse paziņoja par Latvijas virziena dzelzceļa līniju remontu, kas var mazināt tranzīta kravu apjomu. Analītiķi atzīmē, ka Magoņa aizturēšana un Krievijas dzelzceļa līniju remonts, visticamāk, ir sakritība, taču fakts ir Krievijas kravu tranzīta 80% īpatsvars “LDz” pārvadājumos un Jakuņina ietekme Kremļa aprindās. Gan Magonis, gan Jakuņins vadīja attiecīgi Latvijas un Krievijas dzelzceļu kopš 2005. gada, bet vakar aģentūra “Interfax” paziņoja, ka Jakuņins piekritis kandidēt uz senatora vietu Federācijas padomē no Kaļiņingradas apgabala, tāpēc drīzumā atstās “Krievijas dzelzceļa” vadītāja amatu.

Sasaitē ar Putinu

67 gadus vecais Vladimirs Jakuņins ir starp Krievijas prezidenta Vladimira Putina tuvākajiem līdzgaitniekiem, kopā ar Putinu viņš strādājis Valsts drošības komitejā. Jakuņins ir arī fonda “Russkij mir” padomes loceklis un viens no Kremļa propagandas kampaņas finansētājiem. Jakuņins ir Kremļa rupors ne tikai Krievijā, bet arī ārpus tās un koordinē attiecības ar prokrieviskajām partijām Eiropā. Jakuņins aktīvi līdzdarbojās, organizējot Francijas parlamenta deputātu grupas neseno vizīti Krievijas anektētajā Krimas apgabalā. Krievijas fonda “Cīņai ar korupciju” pētnieks Georgijs Alburovs norāda, ka Jakuņins nekad nav nodarbojies ar uzņēmējdarbību, bet pelnījis naudu valsts pārvaldē vai strādājot valsts uzņēmumos. Tas noticis līdztekus Vladimira Putina karjerai. Sanktpēterburgā viņi kopā veidojuši vasarnīcu kooperatīvu “Ozero”. Katru reizi, kad karjerā uz priekšu pavirzījās Putins, pēc kāda laika arī Jakuņins saņēma jaunu amatu. Iespējams, apsūdzības korupcijā bija pārāk skaļas, lai Jakuņins saglabātu “Krievijas dzelzceļa” vadītāja amatu.

Jakuņinu apsūdz korupcijā

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc biznesa žurnāla “Forbes” aplēsēm, 2013. gadā vien Jakuņins nopelnījis 15 miljonus dolāru. Taču Krievijas fonds “Cīņai ar korupciju” izpētījis, ka Jakuņina bagātība vairojas ne tikai no viņa atalgojuma dzelzceļā. Jakuņina ģimene nodibinājusi virkni uzņēmumu, kas pelna uz “Krievijas dzelzceļa” rēķina. Krievijas opozīcijas līderis Aleksejs Navaļnijs apsūdzējis valsts korporācijas “Krievijas dzelzceļš” vadītāju Jakuņinu korupcijā. Atklātā vēstulē prezidentam Putinam opozicionārs lūdz pārbaudīt, vai Jakuņins likumīgi iegādājies vairākus nekustamos īpašumus, tostarp plašu teritoriju aptuveni simt miljonu dolāru vērtībā Akuļiņinas ciemā Maskavas tuvumā. Navaļnijs atzīmē, ka viņa iedibinātais fonds “Cīņai ar korupciju” atklājis ārzonu firmu tīklu, caur kuru Jakuņins un viņa ģimenes locekļi pārvalda īpašumus Krievijā un ārvalstīs. Fonda “Cīņai ar korupciju” pētnieki atklājuši Jakuņina un viņa radinieku pārraudzīto ārzonu firmu tīklu, kur reģistrēta arī vasarnīca Piemaskavā. Vēstules, kurās Jakuņins apsūdzēts korupcijā, Navaļnijs nosūtījis arī Krievijas Izmeklēšanas komitejai, Ģenerālprokuratūrai, Federālajam drošības dienestam un parlamentā pārstāvēto partiju birojiem. Atbildot uz Navaļnija iesniegumu, Krievijas Ģeodēzijas un zemes kadastra pārvalde atzinusi par nelikumīgu vairāk nekā 27 000 kvadrātmetru zemes patvaļīgu sagrābšanu blakus milzīgajam īpašumam Piemaskavā, liekot novērst pārkāpumus un samaksāt 
20 000 rubļu sodu. Īpašums reģistrēts ārzonu firmā, taču apkārtnes iedzīvotāji to sauc par “Jakuņina dāču”, atzīmē Krievijas fonda “Cīņai ar korupciju” pētnieks Georgijs Alburovs. Jakuņina vasarnīcas ierīkotājs izvietojis tīmeklī virkni attēlu, kas liecina par īpašuma apjomu. Te ir garāža vairākiem desmitiem automobiļu un pusotru kilometru gara pazemes eja no galvenās mītnes uz garāžu, pirts komplekss 644 kv.m platībā, olimpiskā standarta (50 m) peldbaseins, telpa ar īpašu klimatu kažoku glabāšanai, kā arī lūgšanu istaba. Kā zina teikt vasarnīcas kalpotāji, pats saimnieks atbraucot reizi mēnesī vai retāk.

“Brīvajā laikā no savas ārzonu impērijas pārraudzības Jakuņins raksta grāmatas, arī par Rietumu sazvērestību, kas alkstot iznīcināt Krieviju,” ironizē raidsabiedrības “Brīvība” apskatnieks. Krievijas patriota Jakuņina dēli un mazbērni dzīvo un strādā Britānijā un Šveicē.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.