Foto: pexels.com

Kā atšķiras sieviešu un vīriešu greizsirdība? 0

Parunāsim par greizsirdību – tā aicina psiholoģe Ludmila Krivošejeva. Bet ne jau par to, kas pazīstama no bērnības — ne par mātes greizsirdību, ne par bērna greizsirdību uz vienu no vecākiem un ne par laulāto greizsirdību.

MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Gluži kā universālais veļas pulveris izmazgā melnumus, tā “cilvēciskā kļūda” attaisno šobrīd ikvienu varas grēku 54
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Dusmīgs par nesaņemto algu vīrietis ar ekskavatoru sadauza vairākas darba mašīnas 7
20 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Vīrietis bija šokēts, kad aiz grāmatu plaukta atklāja slepenu tuneli, kurā atrada vecu seifu. Kas tajā bija ieslēgts? 13
1 diena
Lasīt citas ziņas

Bet par to mīlētāju greizsirdību, kuri vēl nav saistīti ar laulības saitēm un atrodas “pirmslaulības” stadijā.

Kāpēc tieši par viņiem? Dažreiz tieši šīs jūtas izposta vēl nesākušās nopietnās attiecības un nākotnē bloķē vēlmi radīt ģimeni.

Satiekoties un iemīloties, daudzi jaunieši reizēm nezina un nenojauš, ka viņi izjūt greizsirdību.

Tikai pēc kāda laika viņi pamana sevī šo briesmīgo sajūtu, kas nedod mieru.

CITI ŠOBRĪD LASA
Viņi nevar ne gulēt, ne ēst.

Jaunieši nevar un neprot pārslēgties uz ko citu, neprot kontrolēt savas darbības un rīcību un parasti ķeras pie “smagās artilērijas”. Viņi steidzas tikt skaidrībā ar savas greizsirdības vaininieku. Salamājas, pat sakaujas, sasmēķējas zālīti un piedzeras.

Ko vēl negatīvu nes sev līdzi greizsirdība? Diemžēl, ja nestrādā ar sevi, tad bieži vien greizsirdība noved pie depresijas, no kuras izkļūt dažkārt trūkst spēka un iekšējo resursu. Ne asaras, ne izsmēķēto cigarešu daudzums, ne izdzertā alkohola litri nevar izvest no depresijas.

Nedēļām ilga nomāktība var liecināt par depresiju.
Foto: rawpixel.com/SHUTTERTOCK

Un tomēr, ko darīt? Mēģināsim tikt skaidrībā, kā rodas greizsirdība, kā tā pakāpeniski pārņem domas un prātu, ārda attiecības un kā ar saviem spēkiem to samazināt līdz minimumam.

Galvenie trīs greizsirdības iemesli gan sievietēm, gan vīriešiem ir:
• egoisms,
• pazemināts pašvērtējums
• stipra pieķeršanās mīlestības objektam.

Greizsirdīgs egoisms balstās uz nepārvaramu vēlmi iegūt mīlas objektu tikai sev, tajā pašā laikā pārdzīvojot bailes par mīļotā zaudēšanu. Patiesa vai šķietama sāncenša klātbūtne greizsirdī raisa negatīvas emocijas – dusmas, aizvainojumu, bailes, skaudību un satraukumu.

Sāncenša tēlā viņš redz savu ideālo “Es”, līdz kuram pašlaik vēl tālu. Iekšējā disharmonija un kompleksi izraisa tā saucamo īpašnieka greizsirdību, ko raksturo princips: “Izņemot mani, manas mīlestības objekts nepieder nevienam, viņš ir mans un tikai man ir tiesības ar to rīkoties.” Mīlestības objekts iegūst priekšmeta, lietas nozīmi.

Kontrole pār emocijām pazūd, tas izraisa neprātīgu greizsirdību un vedina uz neapdomīgu rīcību. No greizsirdīga egoisma biežāk cieš vīrieši, bet arī sievietes dažkārt tam pakļautas.

Foto: Unsplash

Cilvēki ar pazeminātu pašnovērtējumu balstās uz principu: “Es neesmu pietiekami labs, es neesmu sava mīlestības objekta cienīgs, ir citi, daudz labāki par mani, kuri to vien vēlas, kā aizvest manu mīlestību, un es jebkurā brīdī varu to zaudēt.” Šādu greizsirdību pavada nedrošība par sevi, aizdomīgums, pastāvīgs satraukums, neapmierinātība ar savu izskatu un panākumiem.

Cilvēks, kurš šaubās par sevi, vienmēr ir pakļauts greizsirdībai, jo domā par iespējamiem sāncenšiem, ka tie ir labāki, stiprāki, gudrāki, skaistāki. Nebeidzams aizdomīgums un neuzticēšanās izraisa ķildas attiecībās. No tāda greizsirdības tipa bieži cieš sievietes, bet arī vīrieši nav izņēmums.

Nākamais greizsirdības veids ir stipra pieķeršanās cilvēkam. Cilvēks burtiski pielīp savam mīļotajam. Šķiršanās līdzinās nāvei.

Princips: “Es miršu bez sava mīlestības objekta, es nevaru bez tā pat elpot.”

Tas ir grūti pārdzīvojams psiholoģiskais stāvoklis, kurš saistīts ar iepriekšējo neveiksmīgo pieredzi, kuras cēlonis var būt vecāku šķiršanās, bijušās neveiksmīgās mīlestības attiecības.

Cilvēks nepieļauj domu par šķiršanos, burtiski saplūst ar iemīļoto cilvēku, negribēdams no viņa šķirties. Ar to viņš plosa gan sevi, gan arī savu partneri. Šāda greizsirdība piemīt gan vīriešiem, gan sievietēm vienādā pakāpē.

Tomēr jāsaka, ka sieviešu un vīriešu greizsirdības veidojas dažādi. Vīrišķīgā greizsirdība saistīta ar vīriešu loģiku un prāta īpatnībām. Greizsirdības lēkmē viņam nav vajadzīgi nodevības pierādījumi, viņš visu izdomā pats atbilstoši savam raksturam un temperamentam.

Lielākā daļa greizsirdīgu vīriešu sāk izrādīt greizsirdību, ja ievēro pārmaiņas seksā

– tas kļuvis pārspīlēti kaislīgs vai otrādi; viņa nopirkusi pārāk seksīgu veļu. Pārāk bieži un daudz runā par draugu, kaimiņu, kolēģi. Pārāk daudz smaida un smejas. Vīrietis jūtas aizvainots, smagi uztver sitienu savai patmīlībai. Viņš jūtas sabradāts, pazemots, nogāzts no “karaļa troņa”.

Turpretī greizsirdīga sieviete parasti nepavisam nemīl sevi. Viņai nav ne jausmas, kā tas varētu būt. Viņas pārāk zemais pašnovērtējums bremzē vēlmi atbrīvoties no saviem kompleksiem.

Foto: Unsplash

Viņa nespēj sevi kontrolēt, tāpēc apber mīļoto ar jautājumiem: “Kāpēc tu blenzi uz viņas krūtīm, kājām? Vai viņai tās ir skaistākas? Vai tu skaties apkārt, lai atrastu sev interesantāku un seksīgāku?

Tu mani nemīli, jo man ir īsas kājas, nevis kā tavai sekretārei. Vai viņa ir skaistāka un labāka par mani?’’ Sieviete ir greizsirdīga, pamanot mazāko neuzmanību pret sevi: skatās uz citām, pārstājis teikt komplimentus, pārstājis mīlēt, zvanīt, dāvināt dāvanas, neievēro jaunu frizūru, vienkārši pārstājis pievērst uzmanību, nesūta SMS. Sieviete nežēlo epitetus, salīdzinot sevi ar citām, un nevēlas saprast, cik nejēdzīgi tas izskatās un kā kaitina vīrieti.

Sieviešu greizsirdības psiholoģija atšķiras no vīriešu psiholoģijas.

Vīriešos no dabas ielikta mīlestība pret varu. Vīrietis-apgādnieks, vīrietis-karotājs vēlas iegūt augstāko varu pār sievieti, likvidēt jebkuru potenciālo pretinieku, kurš tam stājas ceļā. Iekarojis sievietes sirdi, viņš ierobežo viņas brīvību un viņu var saniknot visniecīgākais iemesls.

Tas var būt: pārāk īsi (pēc viņa domām) svārki, spilgts grims, pētošs skatiens, tikšanās ar draudzeni bez viņa utt. Sievietes teiciens “viņš ir greizsirdīgs uz jebkuru stabu” ļoti precīzi apraksta greizsirdīgā vīrieša garīgo stāvokli un uzvedību. Patiesībā vīriešu greizsirdības iemesls nav prognozējams.

Sieviešu greizsirdību bieži vien rada skaudība. Salīdzinot sevi ar citām – pēc viņas domām, ar labākām sievietēm – viņa cenšas pievērst sava vīrieša uzmanību jebkurā veidā.

Visas domas ir pievērstas tam, kā viņu atgūt un ko darīt, lai viņš būtu tikai ar viņu un neatskatītos uz citām.

Tas kļūst par pašmērķi. Viņa aizmirst visu. Viņai kļūst vienaldzīgi gan darbs, gan ģimene, draugi. Greizsirdīgas sievietes uzvedība sava dievināšanas un mīlestības objekta iekarošanā un paturēšanā ir pilnīgi nekontrolēta. Viņa ir gatava viņa dēļ uz visu.

Viens no labākajiem variantiem ir vērsties pēc psiholoģiskā atbalsta pie kvalificēta speciālista. Ja stereotipi neļauj to darīt, kas atliek? Atliek strādāt ar sevi un censties novirzīt domas un rīcību citā gultnē. Lai izvairītos no problēmas patoloģiskās fiksācijas un tādējādi izslēgtu nervu slimības attīstību, jāaizliedz sev pastāvīgi runāt un domāt par šo tēmu.

Lai to izdarītu, jāsaprot patiesie greizsirdības un negatīvo emociju iemesli. Tad nepieciešams izskaust iemeslu, sakārtot prioritātes un sastādīt rīcības plānu pašpārliecības attīstīšanai, lai pieņemtu sevi tādu, kāds esi.

Foto: Unsplash

Ietver savā plānā visus jautājumus, kas attiecas uz mācībām, darbiem, sportu, karjeru. Neaizmirsti iekļaut plānā savu palīdzību ģimenei un radiem, komunicēšanu ar draugiem, grāmatu lasīšanu, ceļojumu uz citām valstīm. Plāna izpilde jāievēro obligāti.

Katru reizi, izpildot kādu no plāna punktiem, neaizmirsti sevi slavēt un apbalvot. Jāizdomā arī veicināšanas sistēma. Tajā nedrīkst būt vietas jautājumiem, kas attiecas uz greizsirdības “priekšmetu”. Viss balstās uz sava “Es” mainīšanu, lai mainītu savu dzīvi un uzskatus.

Trenē gribasspēku, lai nenolaistos līdz zemākajai greizsirdībai. Pamēģini paskatīties uz sevi ar mīļotā cilvēka, piederīgo un draugu acīm!

Ir daudz citu interesantu un aizraujošu lietu, kas var novērst un atvirzīt domas par greizsirdību maksimāli tālu. Pēc kāda laika, iespējams, būsi pārsteigts, cik biji smieklīgs.

Iemācieties uzticēties viens otram. Cīnieties ar greizsirdību, atbrīvojieties no tās. Greizsirdība nav labākais pavadonis mīlestībā. Attīstiet sevī sociālo pašpietiekamību.

SAISTĪTIE RAKSTI

Labā nozīmē pašpietiekams cilvēks ir gudrs un spēcīgs, veiksmīgs, kurš adekvāti novērtē jebkuru dzīves situāciju, varēs tikt galā ar jebkādām emocijām, tostarp ar greizsirdību un, vēl vairāk, vienkārši to nepieļaus.

Mīliet viens otru, sargājiet mīlestību, neļaujiet greizsirdībai nodzēst jūsu vēlmi būt kopā un savienot jūsu sirdis!

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
RO
Regīna Olševska
Veselam
“Labāk ūdenī būt īsāku laiku, bet regulāri.” Kāpēc nepagarināt ledusaukstajā ūdenī pavadīto laiku?
3 stundas
LE
LETA
Veselam
Pētījumos noskaidrots, kuras vakcīnas pret Covid-19 ir drošas grūtniecēm 54
17 stundas
ML
Māra Libeka
Veselam
Pārguris un viegli aizkaitināms. Kā pandēmija līdz nepazīšanai izmainījusi mūsu ārstus 32
1 diena
LE
LETA
Veselam
Vēža pacientu pārstāvji norāda uz onkoloģisko pacientu skaita pieaugumu un finansējuma trūkumu ārstēšanai 10
1 diena
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Gluži kā universālais veļas pulveris izmazgā melnumus, tā “cilvēciskā kļūda” attaisno šobrīd ikvienu varas grēku 54
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Dusmīgs par nesaņemto algu vīrietis ar ekskavatoru sadauza vairākas darba mašīnas 7
20 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Vīrietis bija šokēts, kad aiz grāmatu plaukta atklāja slepenu tuneli, kurā atrada vecu seifu. Kas tajā bija ieslēgts? 13
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Pacenties šodien nepārvērtēt savas spējas un spēkus! Horoskopi 17.septembrim 2
17 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ar nodokļiem neapliekamo minimumu plāno celt vismaz līdz 400 eiro. Cik naudas paliktu “uz rokas”? 25
13 stundas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
Šogad gripas sezona varētu būt smaga, tai jāsagatavojas 6
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Lieldraugs “Mēness aptieka” sveic Aigaru Apini ar panākumiem Tokijā 5
1. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” maratonā īpaši atbalsta aktīvos seniorus 3
30. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Paralimpieši saņem iedvesmojošus sveicienus pirms startiem Tokijā 1
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ja skrienot atgadās trauma
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bērns un viedierīces: kā pasargāt acu veselību? 3
25. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Puse Latvijas iedzīvotāju izjūt locītavu un muskuļu sāpes, bet palīdzību meklē vien retais 21
24. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
diabēts spēj izraisīt sāpes cīpslās? 2
17. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Ceļavārdi pirms paralimpiskajiem startiem Tokijā 1
10. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja pārslogots vai sasists sāp plecs 1
10. augusts, 2021
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
Kustību amplitūdas nozīme un citi padomi locītavu veselībai 2
6. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā un kāpēc veidojumi uz ādas ir jāpieskata 3
4. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kamēr lokans, tikmēr jauns – atgādinājums rūpēm par locītavām un muskuļiem 1
3. augusts, 2021
VE
Veselam.lv
Veselam
Linsēklas, treknās zivis un pārējie līderi sirds veselības atbalstam
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šovasar vislielāko uzmanību sirds un asinsvadu problēmām pievērš reģionos 6
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Latvijā asinsspiedienu regulāri mēra vien trešdaļa iedzīvotāju 6
23. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Aizpampušas acis, pietūkušas potītes… Kā tikt galā ar tūsku? 6
22. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Stāsti
Laboratorisko izmeklējumu attīstības virziens – diagnosticēt slimību agrīnajā stadijā 1
19. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kondicionieris – kā glābiņš var būt arī nedraugs… 2
16. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc veldzei ir vērts izvēlēties kārdinošo arbūza šķēli 2
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc mūs traucē nemierīgie muskuļi…
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kādēļ var paaugstināties asinsspiediens? 1
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Avārijas kontracepcija – kad tas ir glābiņš un kad kaitējums 3
7. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
mazināt kukaiņu kodumu un apdegumu radītās raizes 1
6. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mūsdienīga privāta klīnika nodrošina pasaules līmeņa ķirurģiju 1
6. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 soļi, lai mazinātu pārāk augstu sliktā holesterīna līmeni 4
28. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Pirmsjāņu padomi līgotājiem jeb lai Jāņi bez paģirām! 9
22. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Atceries – ir jāpadzeras! 4
18. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Stāsti
Lai nāktu pie sava farmaceita…
15. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Palīgi, ko izvēlas sirds 1
14. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kas tavam skolas bērnam brokastīs? 4
2 dienas
LE
LETA
Veselam
Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā veikta Latvijā pirmā īkšķa locītavas aizstāšana ar endoprotēzi 4
3 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Stiprina imūnsistēmu, aizsargā no brīvajiem radikāļiem. Vai selēns palīdz arī pret koronavīrusiem?
4 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Nervu sistēma kā kosmoss. Kā atklāt bojājumus šajā sarežģītajā sistēmā un tikt pie diagnozes? 10
5 dienas
IP
Ilze Pētersone
Veselam
Pirms 13 gadiem Ancei šķita, ka pasaule brūk… Kas palīdzēja viņai atlabt un atgriezties dzīvē, kad ārsti solīja ļaunāko? 3
5 dienas
AK
Antra Krastiņa
Veselam
Biškrēsliņš. Varen labs, bet – jāuzmanās! Kāpēc tas ir īpaši bīstams diabēta slimniekiem? 4
6 dienas
LE
LETA
Ziņas
Latvijā reģistrēta pirmā Covid-19 revakcinācijas epizode 23
2 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Latvija atpaliek no kaimiņiem, savukārt Baltijas “tīģera” lomā Igauniju pamazām nomaina Lietuva 19
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Tuvākajās dienās gaidāms lielākoties saulains un vējains laiks
2 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
“Negribējām paziņot tik ātri.” Pludmales volejbolisti Pļaviņš un Točs skaidro, kāpēc šķiras saskanīgais duets 2
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēs nodarbojamies ar mārketingu un pārpērkam pedagogus.” Direktoru pārsteidz ierēdņu teiktais, ka ar vakancēm neesot problēmu
21 minūtes
IR
Ilmārs Randers
Laukos
“Līdzšinējā “lopu tehnoloģija” ir ļoti neefektīva zemes izmantošanas ziņā.” Saruna ar Edgaru Ružu
4 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Vai darba tirgū trūks juristu? Kvalifikācija piešķirta tikai trešdaļai 4
4 stundas
RO
Regīna Olševska
Veselam
“Labāk ūdenī būt īsāku laiku, bet regulāri.” Kāpēc nepagarināt ledusaukstajā ūdenī pavadīto laiku?
3 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Krāsaina, aromātiska un ļoti garšīga: ķirbja krēmzupa ar tīģergarnelēm, ingveru un konjaku 2
22 stundas
PL
Praktiskais Latvietis
Praktiski
Kur un kā utilizēt nederīgās elektroiekārtas, lai nekaitētu apkārtējai videi?
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Vera, Vaira un Vairis
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Drosmīgs gailis un kaza izglābj vistu no vanaga nagiem 11
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
VIDEO. “SpaceX” pirmoreiz nosūta Zemes orbītā pilnīgi civilu apkalpi 25
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Nesaprotamās vīnogas – vienos ķekaros ogas jau ēdamas, bet citos – zaļas un skābas? Skaidro vīnogu audzētājs
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Kaspars Kambala sarīko pamatīgu skandālu, jo sieva bez viņa atļaujas nopirkusi jaunus krēslus 47
1 diena
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
APTAUJA. Vai, jūsuprāt, nevakcinētajiem vajadzētu lielākus ierobežojumus? 154
1 diena
AK
Aija Kaukule
Ziņas
Bliezt ar lielgabalu, nevis pašaudīties. Intervija ar režisori un Nacionālā teātra aktrisi Ditu Lūriņu 11
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Lietuvā ar koronavīrusu inficējušies vēl 1197 cilvēki; seši miruši
10:25
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēs nodarbojamies ar mārketingu un pārpērkam pedagogus.” Direktoru pārsteidz ierēdņu teiktais, ka ar vakancēm neesot problēmu
10:24
LE
LETA
Ziņas
Aptauja: Covid-19 izplatības rādītāju pieaugums mainījis iedzīvotāju uzticību vakcīnu drošumam
10:02