Foto: pexels.com

Kā atšķiras sieviešu un vīriešu greizsirdība? 0

Parunāsim par greizsirdību – tā aicina psiholoģe Ludmila Krivošejeva. Bet ne jau par to, kas pazīstama no bērnības — ne par mātes greizsirdību, ne par bērna greizsirdību uz vienu no vecākiem un ne par laulāto greizsirdību.

LE
LETA
Laukos
Daudzviet sākta apsēto rapšu sējumu iznīcināšana. Zemkopības ministrija komentē situāciju 36
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja tas viss ir patiesi, tā ir vienkārši traģēdija.” Kariņš par jaunāko informāciju Ādamsona lietā 157
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Tveice mazināsies. Vai otrdien gaidāms negaiss?
19 stundas
Lasīt citas ziņas

Bet par to mīlētāju greizsirdību, kuri vēl nav saistīti ar laulības saitēm un atrodas “pirmslaulības” stadijā.

Kāpēc tieši par viņiem? Dažreiz tieši šīs jūtas izposta vēl nesākušās nopietnās attiecības un nākotnē bloķē vēlmi radīt ģimeni.

Satiekoties un iemīloties, daudzi jaunieši reizēm nezina un nenojauš, ka viņi izjūt greizsirdību.

Tikai pēc kāda laika viņi pamana sevī šo briesmīgo sajūtu, kas nedod mieru.

CITI ŠOBRĪD LASA
Viņi nevar ne gulēt, ne ēst.

Jaunieši nevar un neprot pārslēgties uz ko citu, neprot kontrolēt savas darbības un rīcību un parasti ķeras pie “smagās artilērijas”. Viņi steidzas tikt skaidrībā ar savas greizsirdības vaininieku. Salamājas, pat sakaujas, sasmēķējas zālīti un piedzeras.

Ko vēl negatīvu nes sev līdzi greizsirdība? Diemžēl, ja nestrādā ar sevi, tad bieži vien greizsirdība noved pie depresijas, no kuras izkļūt dažkārt trūkst spēka un iekšējo resursu. Ne asaras, ne izsmēķēto cigarešu daudzums, ne izdzertā alkohola litri nevar izvest no depresijas.

Nedēļām ilga nomāktība var liecināt par depresiju.
Foto: rawpixel.com/SHUTTERTOCK

Un tomēr, ko darīt? Mēģināsim tikt skaidrībā, kā rodas greizsirdība, kā tā pakāpeniski pārņem domas un prātu, ārda attiecības un kā ar saviem spēkiem to samazināt līdz minimumam.

Galvenie trīs greizsirdības iemesli gan sievietēm, gan vīriešiem ir:
• egoisms,
• pazemināts pašvērtējums
• stipra pieķeršanās mīlestības objektam.

Greizsirdīgs egoisms balstās uz nepārvaramu vēlmi iegūt mīlas objektu tikai sev, tajā pašā laikā pārdzīvojot bailes par mīļotā zaudēšanu. Patiesa vai šķietama sāncenša klātbūtne greizsirdī raisa negatīvas emocijas – dusmas, aizvainojumu, bailes, skaudību un satraukumu.

Sāncenša tēlā viņš redz savu ideālo “Es”, līdz kuram pašlaik vēl tālu. Iekšējā disharmonija un kompleksi izraisa tā saucamo īpašnieka greizsirdību, ko raksturo princips: “Izņemot mani, manas mīlestības objekts nepieder nevienam, viņš ir mans un tikai man ir tiesības ar to rīkoties.” Mīlestības objekts iegūst priekšmeta, lietas nozīmi.

Kontrole pār emocijām pazūd, tas izraisa neprātīgu greizsirdību un vedina uz neapdomīgu rīcību. No greizsirdīga egoisma biežāk cieš vīrieši, bet arī sievietes dažkārt tam pakļautas.

Foto: Unsplash

Cilvēki ar pazeminātu pašnovērtējumu balstās uz principu: “Es neesmu pietiekami labs, es neesmu sava mīlestības objekta cienīgs, ir citi, daudz labāki par mani, kuri to vien vēlas, kā aizvest manu mīlestību, un es jebkurā brīdī varu to zaudēt.” Šādu greizsirdību pavada nedrošība par sevi, aizdomīgums, pastāvīgs satraukums, neapmierinātība ar savu izskatu un panākumiem.

Cilvēks, kurš šaubās par sevi, vienmēr ir pakļauts greizsirdībai, jo domā par iespējamiem sāncenšiem, ka tie ir labāki, stiprāki, gudrāki, skaistāki. Nebeidzams aizdomīgums un neuzticēšanās izraisa ķildas attiecībās. No tāda greizsirdības tipa bieži cieš sievietes, bet arī vīrieši nav izņēmums.

Nākamais greizsirdības veids ir stipra pieķeršanās cilvēkam. Cilvēks burtiski pielīp savam mīļotajam. Šķiršanās līdzinās nāvei.

Princips: “Es miršu bez sava mīlestības objekta, es nevaru bez tā pat elpot.”

Tas ir grūti pārdzīvojams psiholoģiskais stāvoklis, kurš saistīts ar iepriekšējo neveiksmīgo pieredzi, kuras cēlonis var būt vecāku šķiršanās, bijušās neveiksmīgās mīlestības attiecības.

Cilvēks nepieļauj domu par šķiršanos, burtiski saplūst ar iemīļoto cilvēku, negribēdams no viņa šķirties. Ar to viņš plosa gan sevi, gan arī savu partneri. Šāda greizsirdība piemīt gan vīriešiem, gan sievietēm vienādā pakāpē.

Tomēr jāsaka, ka sieviešu un vīriešu greizsirdības veidojas dažādi. Vīrišķīgā greizsirdība saistīta ar vīriešu loģiku un prāta īpatnībām. Greizsirdības lēkmē viņam nav vajadzīgi nodevības pierādījumi, viņš visu izdomā pats atbilstoši savam raksturam un temperamentam.

Lielākā daļa greizsirdīgu vīriešu sāk izrādīt greizsirdību, ja ievēro pārmaiņas seksā

– tas kļuvis pārspīlēti kaislīgs vai otrādi; viņa nopirkusi pārāk seksīgu veļu. Pārāk bieži un daudz runā par draugu, kaimiņu, kolēģi. Pārāk daudz smaida un smejas. Vīrietis jūtas aizvainots, smagi uztver sitienu savai patmīlībai. Viņš jūtas sabradāts, pazemots, nogāzts no “karaļa troņa”.

Turpretī greizsirdīga sieviete parasti nepavisam nemīl sevi. Viņai nav ne jausmas, kā tas varētu būt. Viņas pārāk zemais pašnovērtējums bremzē vēlmi atbrīvoties no saviem kompleksiem.

Foto: Unsplash

Viņa nespēj sevi kontrolēt, tāpēc apber mīļoto ar jautājumiem: “Kāpēc tu blenzi uz viņas krūtīm, kājām? Vai viņai tās ir skaistākas? Vai tu skaties apkārt, lai atrastu sev interesantāku un seksīgāku?

Tu mani nemīli, jo man ir īsas kājas, nevis kā tavai sekretārei. Vai viņa ir skaistāka un labāka par mani?’’ Sieviete ir greizsirdīga, pamanot mazāko neuzmanību pret sevi: skatās uz citām, pārstājis teikt komplimentus, pārstājis mīlēt, zvanīt, dāvināt dāvanas, neievēro jaunu frizūru, vienkārši pārstājis pievērst uzmanību, nesūta SMS. Sieviete nežēlo epitetus, salīdzinot sevi ar citām, un nevēlas saprast, cik nejēdzīgi tas izskatās un kā kaitina vīrieti.

Sieviešu greizsirdības psiholoģija atšķiras no vīriešu psiholoģijas.

Vīriešos no dabas ielikta mīlestība pret varu. Vīrietis-apgādnieks, vīrietis-karotājs vēlas iegūt augstāko varu pār sievieti, likvidēt jebkuru potenciālo pretinieku, kurš tam stājas ceļā. Iekarojis sievietes sirdi, viņš ierobežo viņas brīvību un viņu var saniknot visniecīgākais iemesls.

Tas var būt: pārāk īsi (pēc viņa domām) svārki, spilgts grims, pētošs skatiens, tikšanās ar draudzeni bez viņa utt. Sievietes teiciens “viņš ir greizsirdīgs uz jebkuru stabu” ļoti precīzi apraksta greizsirdīgā vīrieša garīgo stāvokli un uzvedību. Patiesībā vīriešu greizsirdības iemesls nav prognozējams.

Sieviešu greizsirdību bieži vien rada skaudība. Salīdzinot sevi ar citām – pēc viņas domām, ar labākām sievietēm – viņa cenšas pievērst sava vīrieša uzmanību jebkurā veidā.

Visas domas ir pievērstas tam, kā viņu atgūt un ko darīt, lai viņš būtu tikai ar viņu un neatskatītos uz citām.

Tas kļūst par pašmērķi. Viņa aizmirst visu. Viņai kļūst vienaldzīgi gan darbs, gan ģimene, draugi. Greizsirdīgas sievietes uzvedība sava dievināšanas un mīlestības objekta iekarošanā un paturēšanā ir pilnīgi nekontrolēta. Viņa ir gatava viņa dēļ uz visu.

Viens no labākajiem variantiem ir vērsties pēc psiholoģiskā atbalsta pie kvalificēta speciālista. Ja stereotipi neļauj to darīt, kas atliek? Atliek strādāt ar sevi un censties novirzīt domas un rīcību citā gultnē. Lai izvairītos no problēmas patoloģiskās fiksācijas un tādējādi izslēgtu nervu slimības attīstību, jāaizliedz sev pastāvīgi runāt un domāt par šo tēmu.

Lai to izdarītu, jāsaprot patiesie greizsirdības un negatīvo emociju iemesli. Tad nepieciešams izskaust iemeslu, sakārtot prioritātes un sastādīt rīcības plānu pašpārliecības attīstīšanai, lai pieņemtu sevi tādu, kāds esi.

Foto: Unsplash

Ietver savā plānā visus jautājumus, kas attiecas uz mācībām, darbiem, sportu, karjeru. Neaizmirsti iekļaut plānā savu palīdzību ģimenei un radiem, komunicēšanu ar draugiem, grāmatu lasīšanu, ceļojumu uz citām valstīm. Plāna izpilde jāievēro obligāti.

Katru reizi, izpildot kādu no plāna punktiem, neaizmirsti sevi slavēt un apbalvot. Jāizdomā arī veicināšanas sistēma. Tajā nedrīkst būt vietas jautājumiem, kas attiecas uz greizsirdības “priekšmetu”. Viss balstās uz sava “Es” mainīšanu, lai mainītu savu dzīvi un uzskatus.

Trenē gribasspēku, lai nenolaistos līdz zemākajai greizsirdībai. Pamēģini paskatīties uz sevi ar mīļotā cilvēka, piederīgo un draugu acīm!

Ir daudz citu interesantu un aizraujošu lietu, kas var novērst un atvirzīt domas par greizsirdību maksimāli tālu. Pēc kāda laika, iespējams, būsi pārsteigts, cik biji smieklīgs.

Iemācieties uzticēties viens otram. Cīnieties ar greizsirdību, atbrīvojieties no tās. Greizsirdība nav labākais pavadonis mīlestībā. Attīstiet sevī sociālo pašpietiekamību.

SAISTĪTIE RAKSTI

Labā nozīmē pašpietiekams cilvēks ir gudrs un spēcīgs, veiksmīgs, kurš adekvāti novērtē jebkuru dzīves situāciju, varēs tikt galā ar jebkādām emocijām, tostarp ar greizsirdību un, vēl vairāk, vienkārši to nepieļaus.

Mīliet viens otru, sargājiet mīlestību, neļaujiet greizsirdībai nodzēst jūsu vēlmi būt kopā un savienot jūsu sirdis!

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
GL
Gunta Lūse
Veselam
Jūnija pirts prieks – skrubis un berzītis! Kādus augus izmantot?
4 stundas
IB
Inta Brikere
Veselam
12 vērtīgi garšaugi latviešu dārzā: ko tie dod labu veselībai
4 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Bīstamais karstums: bērni nejūt, kad organismā sākas atūdeņošanās 2
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja atļauj LGBTQ+ praidu, tad nākotnē varbūt tādu taisīs arī nevakcinētie,” minējumus izdara mūziķis Veits 26
4 stundas
LE
LETA
Laukos
Daudzviet sākta apsēto rapšu sējumu iznīcināšana. Zemkopības ministrija komentē situāciju 36
23 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja tas viss ir patiesi, tā ir vienkārši traģēdija.” Kariņš par jaunāko informāciju Ādamsona lietā 157
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Tveice mazināsies. Vai otrdien gaidāms negaiss?
19 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Koncentrē savu uzmanību uz tām lietām, kuras tu vari ietekmēt! Horoskopi 22.jūnijam
16 stundas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Pēc potes pa ceļam uz pikniku, nepareizi saprastais un pēdējais brīdinājums. Nedēļas notikumu apskats 16
1 diena
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
Atceries – ir jāpadzeras! 2
3 dienas
LA
LA.LV
Stāsti
Lai nāktu pie sava farmaceita…
6 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Palīgi, ko izvēlas sirds 1
Nedēļa
LA
LA.LV
Veselam
efektīvi var ārstēt atvilni? 5
9. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kad tava sirds signalizē jeb 12 sirds signālu katalogs 6
9. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ar emocionālu uzrunu „Lai tava sirds skan veselīgi!” „Mēness aptieka” uzsāk sirds mēnesi farmaceitiskajā aprūpē 1
2. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kovidsomnija arī bērniem jeb kā pandēmija kaitē bērnu un pusaudžu miega kvalitātei 10
1. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Laimīgs un bez Laimas slimības 2
31. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Dažādas sāpes ķermenī un taktika pareizai rīcībai 1
27. maijs, 2021
LA
LA.LV
Stāsti
Farmaceite: Strādāju ar prātu un sirdi izvēlētu darbu 3
21. maijs, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Centrālā laboratorija” investē 1 miljonu eiro molekulārās bioloģijas iekārtās 2
20. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Jūti sāpes vai smagumu kājās? Pārbaudi potītes brahiālo indeksu! 1
20. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Jau atkal tās nejaukās tulznas un tulzniņas! Pēdu kopšanas ABC jaunas vasaras sezonai 1
14. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Trokšņa audio austiņās var būt par daudz! 1
14. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kādēļ satraukties par ilgāku nekustīgu sēdēšanu? 2
14. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
„Veselības centru apvienība” vakcinē Rīgas Stradiņa universitātē
7. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā tikt galā ar alerģisko konjunktivītu
7. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Pelargoniju ziedi – prieks acīm, saknes – veselībai
6. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Covid-19 un neiroloģiskās slimības – izplatīta kombinācija 7
6. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
9 ieteikumi urīnpūšļa veselībai – kā palīdzēt urīnpūslim būt stipriniekam 2
6. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Saprātīga, slodze, pulsometrs, piemērots apģērbs, atbilstošs uzturs – padomi, uzsākot skriešanas treniņus 1
30. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Samazinot cukura patēriņu, organismam C vitamīna tiks vairāk 1
28. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Neaizmirstam – rūpes par veselību ir aktuālas 365 dienas gadā!
28. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ietaupījuma iespēja aptiekas piedāvājumā kā atbalsts Latvijas iedzīvotājiem
26. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Vai visi skolēni mācās pie rakstāmgalda?
21. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
7 iemesli, kāpēc tavam mieram un miegam var noderēt senais, labais baldriāns 1
21. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Veselības centru apvienība” (VCA) mediķi šodien vakcinējuši 3250 vakcīnas pret Covid-19 4
16. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptieka” atzīta par līderi veselības nozares zīmolu ilgtspējas indeksā 2
13. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Samazini stresa ietekmi! 10 speciālista ieteikumi, kā saglabāt normālu asinsspiedienu
12. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Lieldienās VCA apkalpotajos vakcinācijas punktos savakcinēti teju 3000 cilvēki 4
7. aprīlis, 2021
LE
LETA
Veselam
Kariņš atbalstītu obligātu vakcinēšanos atsevišķos gadījumos 65
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Brīvības ierobežošana ir dabisks process!” Auziņš uzskata, ka antivakseriem ir slikta izglītība 133
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
Aktuālākie Covid-19 dati: jaunāko slimnieku vecums un atrašanās vieta 5
18 stundas
LE
LETA
Veselam
Cik cilvēki ar Covid-19 šobrīd ievietoti slimnīcā? 1
19 stundas
LE
LETA
Veselam
Trīs gadatirgos pret Covid-19 vakcinētas 278 personas 6
19 stundas
LE
LETA
Veselam
Karstajā laikā NMPD mediķi aicina neuzturēties tiešos saules staros un pietiekami daudz dzert ūdeni 4
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
Studenti pauž sašutums par piespiedu vakcinācijas noteikšanu. Kā šo prasību vērtē tiesībsargs? 57
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Babris: Ādamsons neilgi pirms “Banka Baltija” krimināllietas centās pierādīt, ka Lavents ir godīgākais cilvēks 6
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vietām vējš var sagāzt kokus, pārraut elektrolīnijas un radīt citus postījumus, iespējami arī tornādo. Prognoze svētkiem
1 stunda
AJ
Atis Jansons
Ziņas
Var iedzert un braukt? Eksperimentē, kas notiek, kad trīs vīri dažādos vecumos, sēž pie stūres reibumā 4
4 stundas
IP
Ilze Pētersone
Stāsti
Kad dzimtenes pietrūkst līdz asarām. Intervija ar ērģelnieci Ivetu Apkalnu
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja atļauj LGBTQ+ praidu, tad nākotnē varbūt tādu taisīs arī nevakcinētie,” minējumus izdara mūziķis Veits 26
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Atraktīvā stiliste Žanna Dubska publisko savu kailfoto un mudina tautu meklēt papardes ziedu 1
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Jau no šodienas policija sāks strādāt pastiprinātā režīmā 6
3 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Muciņš: Mirstība no sirds un asinsvadu slimībām joprojām ir cēlonis Nr. 1 Latvijā 23
21 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja tas viss ir patiesi, tā ir vienkārši traģēdija.” Kariņš par jaunāko informāciju Ādamsona lietā 157
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja pēc diviem gadiem ir pasaules gals, lai ņem.” Timrots par ideju samazināt pensijas nākotnes pensionāriem 61
1 diena
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Kas darāms dārzā no 21. jūnija līdz 5.jūlijam: sēj zālāju, stāda kokus,apgriež noziedējušās puķes 4
1 diena
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: Baidens nometās sirmgalves priekšā ceļos un kaut ko viņai iečukstēja ausī… 25
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Politiķis Aldis Gobzems izvirzījis sev jaunu mērķi: “Es gribu nomest vēl kādus četrus, piecus kg un sešpaku!” 26
23 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Dārza dekorēšanai modē ir lieli puķu podi. Taču tiem vajag ļoti daudz augsnes. Kā taupīt zemi? 3
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Bažas, ka mediķi varētu pieņemt tikai vakcinētus cilvēkus. Slimnīcas vadītājs skaidro, vai tā būs 124
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Ja iedzīvotāji atliks vakcināciju, rudenī tas var beigties ar “lokdaunu” 274
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Kārsavas novadā pirmdienas vakarā no dzelzceļa cisternas noplūdusi sērskābe
10:38
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Par precētu vīrieti kļuvis autosportists Reinis Nitišs
10:33
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Katrīne Sauliete publiski “iedzeļ” mīļotajam Pēterim: “Tu esi zems reitings. Es esmu ļoti augsts reitings!”
10:11