Foto – Linda Dombrovska

Kā nodot pārstrādei medījuma gaļu 0

Meža dzīvnieku gaļai raksturīga augsta uzturvērtība, tā ir svarīgs olbaltumvielu, B grupas vitamīnu, dzelzs, mangāna, vara un fosfora avots. Tāpēc būtu jauki, ja mednieki šajā vērtīgajā mantā dalītos ne tikai ar savu ģimeni, radiem un draugiem, bet arī plašāku cilvēku loku. Jo pastāv arī iespēja medījumu nodot pārstrādei.

Reklāma
Reklāma

 

Dalies medījumā!

Kokteilis
Ja tavas mājas numurā ir kāds no šiem 3 cipariem, tev ir potenciāls sasniegt visu, ko sirds kāro 15
Farmācijas gigants “AstraZeneca” atzīst, ka viens no tās Covid-19 vakcīnas blakusefektiem var būt pat nāvējošs 7
FOTO. Muskuļains torss! Pirmo reizi redzam Donu jaunajā Eirovīzijas tērpā 14
Lasīt citas ziņas

Mednieku kolektīviem ir daudz un dažādu izdevumu: jāveic platību maksājumi, jāpērk graudi un bietes zvēru piebarošanai, jāatjauno inventārs, jāuztur mednieku māja, kā arī citi. Parasti rēķinus sedz, savācot biedru naudu. Bet var arī rast citu risinājumu.

– Daudzi pat nav iedomājušies, ka, pārdodot dažus medījumus, medību kolektīvs var iegūt naudu saimniecisko izdevumu segšanai. Taču ne jau visi gatavi to darīt, – ir tādi, kas nekad nepārdos nomedīto dzīvnieku, jo viņu “mednieka ticība” to neļauj, – zina teikt SIA “Meža gaļa” valdes locekle Ieva Sliede.

CITI ŠOBRĪD LASA

– Mēs nepretendējam uz visiem nomedītajiem dzīvniekiem. Tad, kad ledusskapji ir pilni, konservi un desas arī sataisītas un vairs nav, kur gaļu likt, bet medību licences vēl ir, pastāv iespēja to pārdot, lai gūtu naudu saimniecisko izdevumu segšanai. Daudzi mednieku kolektīvi par šiem līdzekļiem ir varējuši uztaisīt saldētavas, nomainīt mednieku mājai jumtu un paveikt vēl daudz cita nepieciešamā. Galvenais, kas satrauc medniekus, ir samaksa. Mūsu ieteikums ir pamēģināt – sākumā ar vienu dzīvnieku, lai uzzinātu, kā notiek process.

Arī citi pārstrādātāji novērojuši, ka vēl arvien Latvijas medību tradīcijās ir 90 % nomedītā izmantot pašpatēriņam, bet tikai 10 % nodot biznesa industrijai. Ir daudz ģimeņu, kuru saldētavās ir pat līdz 400 kg meža gaļas – gan šī gada, gan pērnais medījums. Tādu daudzumu pat liela saime nespēj patērēt, tāpēc manta aiziet postā. Tā ir tradīcija, kas lēnām maināma.

Pieņemšanas kārtība

Medījumu pieņemšanas uzņēmumam ieteicams zvanīt uzreiz pēc notikuma, lai operatīvi varētu ierasties pēc medījuma. Tas nozīmē – bezmaksas transports, sezonā mežazvēru cenšas savākt 24 stundu laikā. Pieņem tikai tos, kas nomedīti ar šāvienu no medību ieroča.

Medījumu pieņemšanas šoferis veic pirmreizējo apskati. Noformē pieņemšanas un nodošanas aktu, vienu eksemplāru atstājot pārdevējam. Medījumam pievieno akta numuru, lai to varētu identificēt. Noslēdz līgumu. Svaru nosaka kautķermenim bez ādas pārstrādes uzņēmumā.

Pēc datu saņemšanas no šī uzņēmuma pilnībā aizpildītu pieņemšanas – nodošanas akta eksemplāru izsniedz pārdevējam (pa pastu, e-pastu, personīgi). Pārdevējs – juridiska persona (SIA, IU, ZS, Biedrības), pamatojoties uz pieņemšanas – nodošanas aktā esošo informāciju, izraksta rēķinu vai pavadzīmi. Pārdevējam – fiziskai personai – izsniedz “Paziņojumu par fiziskai personai izmaksātām summām”, ieturot un pārskaitot iedzīvotāju ienākuma nodokli.

Augstāka samaksa ir par mežazvēra gaļu, kas atbilst 1. kategorijai, tas ir, kad bijis tīrs šāviens, kas raidīts galvā, kaklā vai aiz lāpstiņas tieši sirdī. Kautķermenim piešķir 2. kategoriju, ja sašauta mugura, augšstilbs, kā arī, ja trūkst filejas.

Reklāma
Reklāma

Samaksa par kautķermeņa kilogramu ir mainīga atkarībā no tirgus pieprasījuma konkrētajā gadā, bet tā ir nemainīga no medību sezonas sākuma līdz beigām.

Atbilstoša pirmapstrāde

Ja medījumu iecerēts nodot gaļas pārstrādei, jāfiksē nonāvēšanas laiks, tad stundas laikā jānolaiž asinis un jāizņem iekšējie orgāni. Jādīrā nav.

Pirms uzšķēršanas medījums jāpakarina. Jāizvairās iegriezt muskuļos un gremošanas orgānos. Jāizmanto divi naži – viens ādai un ārējiem orgāniem, otrs – griezumiem muskuļos un krūšu dobuma orgānu atdalīšanai. Vēdera un krūšu dobums jāatver tikai līdz krūšu kaulam. Iekšējie orgāni jāatdala virzienā no astes uz galvu. Pirms atdalīt taisno zarnu un barības vadu, tie jāsnoslēdz (ar saspraudi, auklu). Vēdera un krūšu dobums jāiztīra ar sausu salveti.

Līdz transportēšanai medījumam jānodrošina vēsa, labi vēdināma vieta un jānovērš mušu, citu kukaiņu un grauzēju piekļuve.

Ja nav veikta atbilstoša pirmapstrāde, medījumu var nākties utilizēt.

 

SVARĪGI

Pārstrādei nepieņem:

• mežazvērus, kas gājuši bojā nelaimes gadījumā – no elektriskās strāvas vai zibens spēriena, satiksmes negadījumā, noslīkuši vai nosaluši;

• ja medījums ir no reģiona, kur lopu sērgas dēļ noteikti ierobežojumi vai karantīna;

• ja veterinārajā pārbaudē mežazvēram konstatētas slimības;

• ja uz medījuma dažādās vietās ir lielas brūces, daudz kaulu lūzumu ar plašiem asins izplūdumiem, ķermeņa saspiedumiem vai gaļa kļuvusi nekvalitatīva gremošanas orgānu bojājumu dēļ;

• ja kopš dzīvnieka nomedīšanas brīža tas nav apstrādāts atbilstoši instrukcijai (1 stundas laikā) un līdz savākšanai nav nodrošināts, lai tas sāktu atdzist;

• ja medījumam ir būtiskas gaļas bojājuma pazīmes (nepatīkama smarža, mainījusies gaļas krāsa, nonākusi spalva);

• mežacūkas, kurām nav līdzi galvas. Tā nepieciešamas analīžu veikšanai.

 

UZZIŅA

• Ja medījumu nolemj atdot pārstrādei, uzreiz jāzvana pārstrādes uzņēmumam. Aktīvās medību sezonas laikā medījumu cenšas savākt 24 stundu laikā.

• Pārstrādei pieņem tikai mežazvērus, kas nonāvēti ar šāvienu no medību ieroča.

• Ja iespējams, dzīvnieks jānošauj, tēmējot galvā, kaklā vai aiz lāpstiņas tieši sirdī, jo tad kautķermenim piešķir augstāko kategoriju.

• Jācenšas izvairīties no kuņģa, muguras un pakaļējo cisku sašaušanas.

• Jāfiksē dzīvnieka nonāvēšanas laiks.

• Stundas laikā pēc dzīvnieka nomedīšanas tam jānolaiž asinis un jāizņem iekšējie orgāni.

• Medījums pārstrādei jānodod nedīrāts.

• Stirnām, aļņiem un briežiem jāatdala kājas līdz locītavai un galvas. Mežacūkas pieņem ar galvām un kājām.

• Mežacūkai trihinelozes analīzes veikšanai jāpievieno mēles sakne – jāieliek tīrā polietilēna maisiņā.

• Līdz medījuma transportēšanai jānodrošina uzglabāšana vēsā, labi vēdināmā vietā. Jāpakar vai jānogulda tā, lai iespējami labāk atdzistu.

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.